Ponedeljak, 24. novembar 1997.

OCEKIVANE TESKOCE U REFORMISANJU KINESKE PRIVREDE

Strajkovi, protesti, otpustanja

Problem je, pre svega, u tome sto jos uvek nije dobro regulisano pitanje socijalne zastite za radnike koji izgube posao, kao ni njihovo penzionisanje

Aleksandar Novacic
dopisnik "Nase Borbe" iz Pekinga

Pojavile su se ocekivane i najavljene teskoce u sprovodjenju nove faze reforme, usvojene na proslom partijskom kongresu. Otpustanje radnika iz nerentabilnih drzavnih firmi dovela su do javnih protest a, demonstracija, pa i sukoba sa policijom.

Jedan u nizu protesta desio se u provinciji Sicuan u milionskom gradu Zigungu. Tamo je oko 1.000 demonstranata zaustavilo promet u centru grada i protestovalo trazeci bolje uslove rada, socijalno obe zbedjenje i novi posao. Medju demonstrantima bilo je oko 300 radnika iz fabrike za proizvodnju radija koji se nalaze u strajku zbog veoma niskih i neredovnih plata. Ova fabrika inace zaposljava oko 2 .000 ljudi i, prema izjavi gradskih funkcionera, "cak ne stoji tako lose".

Predstavnik policije je potvrdio da su radnici i demonstranti izasli na ulice, ali je demantovao sukobe sa policijskim snagama. Prema nezvanicnim izjavama, do sukoba sa policijom doslo je posto su ra dnici tri sata blokirali glavnu gradsku ulicu.

Nedavno je pekinska stampa najavila otpustanje oko 150.000 radnika zaposlenih u avionskoj industriji. Medjutim, ovo otpustanje bice postepeno i, izgleda, dobro pripremljeno jer ce se obaviti u naredn e tri godine, a drzava ce nastojati da otpustenima nadje novo zaposlenje.

Problem i Kini je sto jos uvek nije dobro regulisano pitanje socijalne zastite za radnike koji izgube posao, kao ni njihovo penzionisanje. Na ovim pitanjima se sada ubrzano radi, a glavna teskoca je u ogromnom broju radnika i malim fondovima iz kojih treba obezbediti njihovu socijalnu sigurnost. U drzavnim firmama zaposleno je preko 110 miliona ljudi, od cega je visak bar jedna trecina.

Pocetak "nove faze reforme" cija sustina je u promeni drzavne svojine velikog broja nerentabilnih firmi u druge oblike vlasnistva izazvao je talas radnickih protesta, sto ukazuje da vec usvojene refo rmske promene nece biti lako i jednostavno realizovati.

I najobicnija statistika pokazuje da raste broj radnih sporova izmedju zaposlenih i poslodavaca. U prvih set meseci ovaj broj sporova porastao je za oko 60 odsto u odnosu na proslu godinu. Najcesci u zrok su neredovne isplate primanja i otpustanja sa posla.

Kako je receno na 15. kongresu KP Kine, drzava ce se osloboditi najveceg broja nerentabilnih firmi i pretvoriti ih u akcionarska preduzeca zaposlenih ili ce ih prodati na javnoj licitaciji. U Pekingu , na primer, takva "velika rasprodaja" najavljena je za sledeci mesec. Rec je o preduzecima elektronske, hemijske i prehrambene industrije, kao i o nekim turistickim firmama. Ukupna vrednost ovih fir mi koje ce biti date na licitaciju je oko 50 miliona dolara, a buduci kupci izgleda nece morati da podmiruju i prethodne dugove, bar ne u celini.

To je, u stvari, jedan od najvecih problema drzavnih firmi. Ne samo da su nerentabilne, vec su duboko zapale u dugove. Prema proracunima strucnjaka iz Instituta za svetsku privredu i politiku pri kin eskoj Akademiji nauka, 291.000 drzavnih firmi u Kini ima ukupno oko 9,6 triliona juana u osnovnim proizvodnim sredstvima. Medjutim, vise o dve trecine ove sume su dugovi bankama, tako da drzava, u st vari, raspolaze svega jednom trecinom ukupne vrednosti.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /