Utorak, 25. novembar 1997.

KAKO JE POLITICKA KRIZA UTICALA NA RAD FINANSIJSKOG TRZISTA U CRNOJ GORI

Investitori iz Srbije povukli novac sa Montenegro berze

Uplaseni da bi zategnutost izmedju dve republike mogla dovesti do prekida platnog prometa investitori povukli plasmane iz Podgorice

Podgorica. - Trenutnu situaciju na finansijskom trzistu karakterise nesigurnost plasmana i nelikvidnost emitenata. RF PIO CG je najznacajniji emitent hartija od vrijednosti, najsolventniji i n ajlikvidniji duznik na finansijskom trzistu Crne Gore, a vec sest nedjelja njegov racun nije prohodan.

Po rijecima Mihajla Banjevica, direktora RF PIO, postoji vise razloga koji su doveli Fond PIO u ovakvo stanje. Jedan od razloga lezi u vremenskoj neuskladjenosti prihoda i rashoda Fonda, jer novac ko ji treba da ses uplacuje iz Saveznog budzeta u kasu RF PIO ne stize u cjelosti. Uz to postoji i neuskladjenost o visini duga. Naime, Savezna vlada priznaje dug od oko 120 miliona dinara. Drugi razlog predstavlja politicki rizik. Poslednja dva mjeseca obiljezili su politicki dogadjaji vezani za izbore predsednika Republike, koji su doveli do toga da je vecina investitora iz Srbije povukla svoje p lasmane iz bojazni da ne dodje do zastoja u platnom prometu izmedju Srbije i Crne Gore.

Sledeci razlog je neredovno uplacivanje doprinosa za penzijsko i invalidskog osiguranje prilikom isplata zarada, sto predstavlja znacajan dio izvora sredstava Fonda PIO.

Ovakva kretanja uzrokovala su veliku nesigurnost na finansijskom trzistu. Ova rigidna i zategnuta situacija dovela je do toga da se jasno vidi da instrumenti obezbjedjenja naplate ne funkcionisu efik asno, te da posrednici i berze nemaju mogucnost da znacajno doprinesu opustanju zategnutosti finansijskog trzista.

Interesantna je situacija da je reperna kamatna stopa u Srbiji niza, te da se veci broj investitora zaduzivao na trzistu u Srbiji i taj novac plasirao u Crnoj Gori.

Ta kamatna arbitraza je jedan od faktora uticaja na ovako izrazenu zategnutost i medijsku paznju koju privlaci trenutna situacija na finansijskom trzistu Crne Gore. Tek u kriznim situacijama dolazi d o izrazaja nepoznavanje i nepridrzavanje pravila trgovanja na finansijskom trzistu, sto se jasno vidi iz reakcije velikog broja investitora. Na Montenegro berzi vec danima nema novih plasmana.

Iz nezvanicnih, ali pouzdanih izvora saznaje se da Savezna vlada velika dinarska sredstva pretvara u devize kod Narodne banke da bi servisirala dug prema Rusiji za uvezeni gas.

Nezvanicni kurs marke je nesto nizi nego prethodnih dana i krece se u nivou 4,2 dinara za DEM, sto je veliko odstupanje u odnosu na zvanicni krus NBJ i omogucava onima koji su u poziciji da kupe devi ze kod Narodne banke ekstra prihod.

M. Radulovic

"Automobildzije" sutra ili prekosutra stizu u Beograd?

Kragujevac. - Radnicima "Zastavine" Fabrike automobila ni juce nisu isplaceni deo ovogodisnjeg regresa, plate za septembar i naknade za topli obrok za prosli mesec. Ukoliko im ove prinadleznos ti ne budu isplacene danas, ili im, pak, poslovodstvo fabrike ne garantuje da ce to biti ucinjeno za dan-dva, samostalni sindikat jedine domace auto-firme pozvace zaposlene da vec od sutra stupe u st rajk.

- U dosadasnjim pregovorima predstavnici poslovodstva su istakli da mogu da obezbede isplatu dela regresa i nadokanadu za topli obrok, ali ne i septembarske plate. Strajkacki odbor, medjutim, na ovo ne pristaje, vec trazi ispunjenje svih zahteva da bi se odustalo od obustave rada, rekao je juce za "Nasu Borbu" sekretar samostalnog sindikata Fabrike automobila Momcilo Jakovljevic.

On je istakao da ce, ukoliko zaposleni u Fabrici automobila stupe u strajk - 200 radnika ove firme sutra ili prekosutra otputovati u Beograd, gde ce sa svojim kolegama iz mladenovackog "Petra Drapsin a" i beogradskih firmi DMB, "Zmaj" i "Utenzilija" traziti razgovor sa predstavnicima Vlade Srbije oko realizacije programa proizvodnje automobila.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /