Sreda, 26. novembar 1997.

NEZAVISNI SINDIKATI I ASOCIJACIJE PROSVETNIH RADNIKA NASTAVLJAJU STRAJK

Sramna cena prosvetarskog rada

Konacno odluka o nacinu organizovanja strajka 20. decembra. U Vojvodini oko 100 skola skratilo casove za 15 minuta. U iducoj godini zarada ne sme biti niza od 60 odsto prosecne zarade u Srbiji

Beograd. - Na koji ce nacin organizvati strajk pripadnici sest nazavisnih sindikalnih organizacija i asocijacija prosvetnih radnika, bice poznato 20. decembra. Za sada, postoji nekoliko predlo ga: od onoga da pocetkom drugog skolskog polugodja casovi u skolama budu skraceni za 15 minuta, ili da se odmah krene sa skracenim casovima, preko predloga da se zavrsi prvo polugodje i otpocne sa sk racenim casovima do toga da se u drugo polugodje udje sa potpunom obustavom rada.

Sve ove varijante prosvetarskog strajka pripadnika Sindikata prosvetnih radnika Vojvodine, Asocijacije skola Panceva i Kovina, Foruma osnovnih skola, gimnazija i srednjih skola Beograda, Sindikata sk ola iz Kragujevca, Sindikata cacanskih skola i Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost" predocene su juce na konferenciji za novinare koju su odrzali predstavnici ovih organizacija.

Po recima Dragana Karlavarisa, predstavnika Sindikata prosvetnih radnika Vojvodine, "u kojoj od oko 400 skola vecina nije ni u jednom sindikatu, a 200 ih je u nasem", veliko je ogorcenje zaposlenih z bog kasnjenja isplate zarada. Pored toga, rekao je on, direktori vrse pritisak na zaposlene od kojih zahtevaju da obavezno otvore tekuce racune ukoliko zele da im bude isplacena vise nego skromna ako ntacija oktobarske plate. Otvaranje tekuceg racuna je slobodan izbor zaposlenog, a ne sme biti posledica prinude direktora, rekao je Karlavaris.

Trenutno, u Vojvodini strajkuje, odnosno za 15 minuta su skraceni casovi u oko 100 skola, a sindikalisti isticu da ce jos mnoge uci u strajk ukoliko do 20. decembra druga strana ne udje u pregovore i ne udovolji postavljenim zahtevima. Jedan od njih, podvuceno je, jeste da najniza cena rada bude uvecana, sto je i u vreme minulog strajka prosvetara druga strana obecala.

Prema objasnjenju Gordane Kusalov, sindikalnog predstavnika somborskih prosvetara, zaposlenim u ovoj delatnosti u ovoj godini isplaceno je tek osam zarada, "pa su zato zaposleni u 23 tamosnje skole s premni na potpunu obustavu rada." U Vrscu, od 13. novembra, strajkuju dve srednje i pet osnovnih skola, a u strajku je i devet kovinskih skola. Predstavnik tamosnjeg prosvetarskog sindikalnog clanstv a upozorio je da se za strajk spremaju i skole iz Plandista i Bele Crkve, a aptinski prosvetari najavljuju generalni strajk od prvog decembra, ukoliko sindikalni zahtevi ne budu do tada ispunjeni.

- Sramno je da je cena prosvetarskog rada tek 220 dinara, kao sto je sramno da je profesorska plata 1.200 dinara. Zato trazimo da u narednoj godini prosvetarska zarada ne bude niza od 60 odsto prosec ne zarade u Srbiji, upozorio je Aleksandar Dukic, celnik Granskog sindikata prosvetnih radnika Srbije "Nezavisnost".

G. Djukic

Socijalni, a ne politicki zahtevi

Podrzavajuci sindikalne zahteve, Gordana Petrovic, predstavnik Foruma beogradskih skola zamerila je republickom samostalnom sindikatu radnika obrazovanja i njenom predsedniku Jagosu Bulatovicu sto ne zavisne sindikate i prosvetarske asocijacije etiketira kao stranacki obojene. Ona je naglasila da su interesi svih prosvetnih radnika identicni i da niko nema pravo da socijalne zahteve naziva politi ckim, dodajuci da je posebno sramno sto to cini upravo predsednik takvog sindikata koji se ne bavi zastitom radnickih prava "vec organizuje fudbalske turnire."

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /