Cetvrtak, 27. novembar 1997.

NASTAVAK GRCKIH POLEMIKA O ODNOSU PREMA JUGOSLOVENSKOJ KRIZI

Ministar bi trebalo da zna...

Moze Pangalos da se druzi sa ratnim zlocincem za kojim nije izdata poternica, ali to ne znaci da Miloseviceva i Seseljeva zemlja treba i da glasa u UN, porucila profesorka atinskog Pandion univerzite ta

Slobodan Markovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Atine

"Slabo pamcenje, netacnosti, selektivni navodi, prikrivanje ilegalnih aktivnosti i, kao i uvek, dug jezik, bile su karakteristike govora g. Pangalosa", porucila je preko stampe ministru inostranih po slova Grcke Persa Zeri, vanredna profesorka atinskog Univerziteta Pandion, povodom njegovog govora prosle srede na prezentaciji jedne grcke knjige o jugoslovenskoj krizi.

Teodoros Pangalos je tada rekao da je politika grcke vlade s pocetka devedesetih konzervativca Konstadinosa Micotakisa prema jugoslovenskoj krizi bila stetna po Grcku i dvolicna: mada je stvarala uti sak da "vodi borbu za bracu Srbe", na medjunarodnoj sceni se ni najmanje nije interesovala za njih.

Pangalos je ocenio da je Evropska unija "dovelo do rata" time sto je priznala nezavisnost pojedinih republika SFRJ sto je bilo "zlocinacko delo". Uz to je rekao i da je "skandalozno" sto SRJ "ne glas a" u UN i da "sankcije treba da prestanu".

Pangalosu je odmah odgovorio pogodjeni Micotakis odbacujuci kritiku; napao ga je i nekadasnji Micotakisov sef diplomatije Andonis Samaras, a sada mu je, iz sasvim drugacijeg i za Grcku neuobicajnog u gla, odgovorila i profesorka Zeri.

U tekstu u listu "Elefterotipija" profesorka Zeri pise da bi "g. Pangalos kao ministar inostranih poslova trebalo da zna da je priznavanju pojedinih jugoslovenskih republika od strane EU prethodilo ( juna 1991) zauzimanje od strane Srba polovine Hrvatske i unistavanje Dubrovnika. Prema tome, rat i raspad Jugoslavije su poceli mnogo ranije" nego sto je rekao ministar, kada je ukazao na odgovornost EU za izbijanje rata.

Zeri nastavlja da bi Pangalos "takodje trebalo da zna da u Bosni Muslimani predstavlju etnicku, a ne versku zajednicu" - kako je rekao ministar - i da se "Slovenci razlikuju od Srba, Hrvata i ostalih Slovena".

Podsecajuci na jedan gotovo zaboravljen, za Grcku svojevremeno neprijatan i neuspesno demantovani dogadjaj iz 1994, Zeri pise: "Medjutim, sta se uopste moze ocekivati kada je u kancelariji g. Pangalo sa, kao predsedavajuceg EU, u vreme bosanskog rata falsifikovana izjava lorda Ovena i distribuirano saopstenje za stampu u kojem se kao odgovorni za eksploziju bombe na sarajevskoj pijaci navode Bosa nci (Muslimani, prim.), mada do danas nije utvrdjeno ko su pocinioci (dok se aluzije eksperata usmeravaju na Srbe, opsadnike tog grada)".

Zeri je dalje jos ostrija: "Moze g. Pangalos, kako je inace cinio i g. Micotakis, da se druzi sa ratnim zlocincem - za kojim nije izdata poternica - g. Milosevicem (dovoljna nam je takva bruka), ali to ne znaci da Miloseviceva i Seseljeva zemlja treba i da glasa u UN, a kamoli da to sto ona ne glasa smatramo skandaloznim. Osim ako, kao zemlja, nismo za etnicko ciscenje, ili nas je za to bas brig a. Mozda se o tome i radi", stoji u tekstu profesorke Zeri u listu "Elefterotipija".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /