Cetvrtak, 27. novembar 1997.

U SKUPSTINU SRJ OVIH DANA STIZE DRUGI DEO SEPTEMBARSKIH PRIMANJA

Na platnom spisku 114 poslanika

Plate u Skupstini primaju i aktuelni i bivsi poslanici. Prosecna poslanicka plata bez minulog rada i dodataka iznosi oko 3.700 dinara. Zarade kasne dva meseca

Licni dohodak, odnosno platu u Skupstini Savezne Republike Jugoslavije (SRJ) od ukupno 178 sadasnjih poslanika ostvaruje njih 59, ali i 55 bivsih poslanika, sto znaci da je trenutno na platnom spisku saveznog parlamenta 114 narodnih poslanika.

Plate ostvaruju na osnovu Zakona o platama i naknadama saveznih poslanika u Saveznoj skupstini i o platama saveznih funkcionera koje bira ili razresava Savezna skupstina. Prema tom zakonu licni doh odak u Skupstini mogu ostvarivati oni aktuelni poslanici i funkcioneri koji ovo pravo ne ostvaruju na drugim mestima ali i bivsi poslanici i funkcioneri dok se ne rasporede na drugu funkciju.

Na osnovu clana 21 ovog Zakona platu u saveznom parlamentu ostvaruju poslanici kojima je prestao mandat i to pravo mogu koristiti najvise do godinu dana, a krace u slucaju zaposlenja ili u slucaju ispunjenja uslova za penziju.

Bilo nekad

Zanimljivo je da su nekada, u vreme SFRJ, ne samo funkcioneri nego i njihove supruge, ukoliko se radilo o funkcionerima iz drugih republika (a ne iz Srbije ) imale pravo na platu, iako nisu radile u Skupstini. Sluzbenici saveznog parlamenta pamte da je medju njima bila samo jedna supruga funkcionera koja je dosla u Skupstinu i za svoju platu zatrazila da nesto i radi.

Kada je rec o poslanicima kojima je istekao mandat, a i dalje primaju platu u Sklupstini, nije naodmet podsetiti da je pre godinu dana posanik Jovo Glamocanin predlozio da se usvoji zakon po kome bi bivsi poslanici imali pravo da primaju platu pet godina po prestanku njihovog mandata. Taj zakon nije usvojen ali nije tesko zamisliti kakav bi gnev mogao da izazove da je usvojen, pogotovo s obziro m na cinjenicu da ni aktuelni poslanici ne rade, odnosno - Savezna skupstina se vec mesecima nije sastala, a oko 60 zakona ceka na usvajanje.

Plate poslanicima i saveznim funkcionerima, u skladu sa Zakonom, izracunavaju se tako sto se odredjeni koeficijent (za poslanike je 8,40 a za predsednika Republike i predsednike skupstinskih veca je 10,50) pomnozi sa osnovicom, odnosno prosecnom neto zaradom po zaposlenom, isplacenom za prethodni mesec u privredi republike na kojoj se nalazi sediste saveznog organa. S obzirom na to da je , kazu u saveznom parlamentu, osnovica oko 700 do 800 dinara sto je, kada se pomnozi sa koeficijentom preveliki iznos, plate se racunaju tako sto se koeficijent pomnozi sa 312 dinara pa se tome doda jos 40 posto . Tako se dodje do iznosa od 3.669 dinara sto je prosecna poslanicka plata bez minulog rada i ne racunajuci druge dodatke i olaksice koje oni, u skladu sa Zakonom ostvaruju.

Ako je za utehu onima koji ne mogu da sanjaju o ovolikim platama i povlasticama, treba reci da i poslanicima i saveznim funkcionerima plate kasne dva meseca i da ih primaju u delovima. Sluzbenici u S aveznoj skupstini kazu da su nedavno primili tek prvi deo septembarske plate, a da se drugom delu nadaju ovih dana.

Jasminka Kocijan

Dodatni prihodi

Osim plate, poslanici imaju pravo na pausal u mesecnom iznosu u visini od 30 posto od mesecne poslanicke plate i to bez uvecanja po osnovu radnog staza. Narodni poslanici imaju pravo i na naknadu za koriscenje licnog automobila , naknadu za godisnji odmor, za otpremninu, u slucaju smrti, zatim za ishranu , za odvojeni zivot , prevoz u slucaju posete porodici kao i na naknadu za selidbene trosko ve.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /