Cetvrtak, 27. novembar 1997.

INSTITUT ZA TRZISNA ISTRAZIVANJA

Stanje u privredi se pogorsava, kljucni problemi ostaju

Iako je proizvodnja po pravilu u oktobru najvisa, ove godine je, kad se iskljuce sezonski faktori, u odnosu na septembar niza za 0,3 odsto. Kupovna moc stanovnistva niza za 14,5 odsto

"U oktobru je osetno smanjena kupovna moc stanovnistva, a realno povecani prihodi budzeta i fondova sto znaci dalje jacanje fiskalnih opterecenja privrede i umanjenje ionako oskudnih sredstava za tek ucu reprodukciju. U narednu godinu bice preneti svi problemi iz ove godine, a najveci su nereseno pitanje banaka i neregulisan status Jugoslavije u medjunarodnom ekonomskom okruzenju. Treba ocekivati i sporove u interpretaciji trzisne vrednosti preduzeca. Predvidjeno je da se vrednost utvrdi na osnovu pet poslednjih, najrentabilnijih godina, ali preduzeca su radila u teskim uslovima i nije jedno stavno utvrditi stopu rentabilnosti. Na vrednost ce uticati i stopa rizika ulaganja koju je drzava obecala da ce objavljivati svakog meseca", rekao je dr Jovan Todorovic, direktor Instituta za trzisn a istrazivanja na jucerasnjoj konferenciji za stampu.

Proslog meseca povecan je broj nelikvidnih na 24.693 preduzeca sto je za 1,7 odsto vise nego mesec dana ranije. Neizmirene obaveze su u ovom mesecu iznosile 9,6 milijardi dinara i bile su vise za 9,8 odsto nego mesec dana ranije. One su bile cak nesto vise od novcane mase krajem septembra.

Prihodi od carina u oktobru visi su za 35,8 odsto u odnosu na prethodni mesec, a prihodi po osnovu poreza uvecani su za 15,1 odsto. Kupovna moc stanovnistva u proslom mesecu bila je, medjutim, niza - nominalno za 14 a realno za 14,5 odsto, a visa nego u oktobru prosle godine za svega tri odsto.

Trebaju nam nove banke

U dopunskom testu, na pitanje sta treba uciniti u pogledu transformacije bankarskog sistema, cak 78,82 odsto privrednika je odgovorilo da je banke bremenite tolikim problemima nemoguce transformisati , pa treba formirati nove sa svezim domacim i po mogucstvu inostranim kapitalom. Svega 19,11 odsto privrednika je smatralo da je moguca sanacija a samo 0,24 odsto misli da treba likvidirati neuspesne banke. To samo govori, kaze mr Slobodan Milosavljevic, da je sam akt likvidacije strasan umesto da se to shvati kao faktor vitalnosti jedne privrede da neuspesne gasi i formira nova rentabilna predu zeca.

Iako je industrijska proizvodnja po pravilu u oktobru najvisa, ove godine je, ako se iskljuci uticaj sezonskih faktora, bila u odnosu na septembar niza za 0,3 odsto. U poljoprivredi je nastavljena kr iza u stocarstvu, a jesenja setva kasni.

Prema prognozama privrednika, obuhvacenih konjunkturnim testom IZIT-a, u naredna tri i sest meseci, opadace intenzitet rasta industrijske proizvodnje, slabice rast domace i izvozne traznje i izvodje nje gradjevinskih radova, ali ce doci do intenzivnijeg rasta cena.

"Mislim da je jedan od osnovnih problema za resavanje u ekonomskoj politici za 1998. godinu reintegracija SRJ u medjunarodne finansijske i trgovinske institucije. Prosli bi jeftinije ako bi bili fl eksibilniji u pregovorima i sto pre se vratili u te institucije, sto bi imalo povratnog pozitivnog uticaja na domacu privredu umesto da zivimo u izolaciji", rekao je mr Slobodan Milosavljevic, direkt or Centra za makroekonomska konjunkturna istrazivanja.

Investicije u cinovnike

Investicije u osnovna sredstva neprivrede u proteklom delu ove godine samo su za dlaku manja od investicija u privredi. U prvih devet meseci ove godine, kako se culo na konferenciji za stampu, odnos je bio 52,4 odsto prema 47,6 odsto u korist privrede. Samo investicije u osnovna sredstva skupstina, drzavnih organa i fondova od januara do septembra porasle su za oko 172 odsto i povecale udeo u uk upnim investicijama sa 16,4 odsto na 34,5 odsto.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /