Petak, 28. novembar 1997.

STA CE BEOGRADJANI RADITI U NAREDNA TRI SLOBODNA DANA

Svaki praznik treba slaviti, vazno je da se ne radi

"Bolje postovati zakon pa makar bio besmislen, nego ne postovati ga uopste", kaze Dragoljub Djordjevic, penzioner. "Skuvacemo ja i zena malo rucka, pa kavu, caj i rakijicu i - super", veli Nikola Kne zevic, radnik Gradske cistoce. "U subotu cu se sigurno setiti 29. novembra zbog prisecanja na jedan period u kome nam je bilo mnogo bolje nego sad", istice Svetlana Joksimovic

Suzana Milicic

Ma kom sloju drustva da je pripadao, prosecni savremenik bivse SFRJ, znao je da je 29. novembar, poseban datum i da je praznik - bar po televizijskom programu, na kome je bilo isuvise narodnjaka, par tizanskih filmova, novih recepata, tj. "malih tajni velikih majstora" i po tome sto nije radio po nekoliko dana. U vecini ovdasnjih domova krckala je sarma, pravili se kolaci, a meso tek zaklane svin je cekalo je na terasi da se domacin nakani da ga "sredi". Lako smo se navikavali na uljuljkivanje u dosadnu, lenju atmosferu u kuci, dok su se na televiziji smenjivale nasmesene voditeljke iz "nekol iko velikih jugoslovenskih TV centar - Beograda, Zagreba, Ljubljane, Sarajeva, Skoplja, Titograda...".

Danas su ovi gradovi na teritoriji susednih, stranih drzava, voditeljke se smese nekim drugim ljudima i drugoj deci, i tamo se vise niko ni ne seca ovog praznika. Tako je svugde - sem kod nas. Istina je da ni mi ne pravimo sarme i da nismo bas u euforicnom raspolozenju, ali ipak - mi ovaj praznik jos uvek zvanicno slavimo, "jer tako kaze zakon". I ne samo zakon - tako su nam rekli i Beogradjani koje smo juce pitali "sta ce raditi za praznike".

- Naravno da slavim praznik. Pa, donet je Zakon o praznicima i u njemu lepo stoji koji se datumi slave - kaze nam stariji Beogradjanin, koji je sa jos trojicom svojih prijatelja setao Tasmajdanskim p arkom. Svi njegovi "saputnici" su se razbezali glavom bez obzira kad su videli kasetofon i foto aparat nase ekipe i nije nam pomoglo ni dovikivanje da "necemo nista strasno da ih pitamo".

- Proslavljanje 29. novembra je sluzbena, a ne privatna stvar. U vecini slucajeva, to se proslavlja sluzbeno. Bio sam lekar i znam kako su se proslavljali ovakvi praznici - kaze penzioner Dragoljub D jordjevic, dok se sa svojim unukom Stojanom, seta po parku. On kaze da je proslava ovog praznika "u neku ruku besmislica, jer vise nema one drzave, ali da kada to vec nije drugacije regulisano zakono m, onda je bolje da se slavi i da se postuje zakon".Filozofski gledano, kaze on, "bolje je postovati zakon pa makar bio besmislen, nego ne postovati ga uopste".

Radnici Gradske cistoce rade svoje uobicajene poslove na odrzavanju parka. Raduju se prazniku, ali znaju "da ako sneg napada, nema nista od njihovog praznikovanja". - Moracemo da dodjemo da sredimo u lice i park. Sta vredi? - kaze nam Nikola Knezevic. Njegov mladji kolega dobacuje: - Ma, svaki praznik treba slaviti. Vazno je da se ne radi!

Kada ih pitamo kako to da treba slaviti praznik one drzave koja vise ne postoji, oni samouvereno kazu: - Ostao je ostatak drzave i treba slaviti taj praznik. Pa sta ako taj praznik ne slave vise ni H rvati ni Muslimani ni Slovenci? Oni taj praznik nisu nikad mnogo ni proslavljali - kaze Knezevic i dodaje: - Skuvacemo ja i zena malo rucka, pa kavu, caj i rakijicu i - super!

Skoro svi koje smo juce upitali kako to da drugi bivsi jugoslovenski narodi ne proslavljaju 29. novembar i odavno se vise ne secaju ni Jajca, ni Drugog zasedanja AVNOJ-a, rekli su nam da je "ovaj pra znik deo nase tradicije, da smo ga proslavljali pedeset godina i da ne mozemo tako lako da ga zaboravimo". Jedna zena, koja nije zelela da joj se pominje prezime, rekla je da praznik treba slaviti je r "smo mi vecina, ostali smo tu gde jesmo, mi nismo izasli iz Jugoslavije".

Svetlana Joksimovic, dok naizmenicno ljulja dvoje dece, kaze da je za nas svaki praznik samo povod da ne radimo.

- Potpuno je jasno da je to politicki potpuno anahrona stvar i da je trebalo sa tim zavrsiti odavno. I u staroj Jugoslaviji, za koju se taj praznik vezuje, poslednjih desetak godina to je bila potpun o smesna stvar, svi su vec polako zaboravljali na te praznicne dane i povode za proslavu. Taj praznik je svoj sustinski znacaj izgubio odavno. U subotu cu se sigurno setiti da je 29. novembar, ali ne zbog tog datuma, vec zbog nekog prisecanja na jedan period u kome nam je, cini mi se, bilo mnogo bolje nego sad - kaze Svetlana Joksimovic.

- Ma kakav praznik! Ko jos to slavi? Necu to da slavim, pa nisam ja komunjara! Nema vise bivse Jugoslavije, sto me pitas takve stvari, sta ti je? - zapanjeno nas gleda mladic koji radi u pekari, dovo ljno mlad da se ne seca "svecarskih novembarskih praznika" i dovoljno star da shvati kako se stvari ubrzano odvijaju.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /