Cetvrtak, 2. oktobar 1997.

EVROPSKI KOMENTARI "DVOSTRUKOG UDARA"

Srpska opozicija odrzava Milosevica

Prema Asosijeted presu, "zbrisan najveci demokratski izazov s kojim se Milosevic suocio u prvoj deceniji svoje autokratske vlasti"

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Brisela

Nema vise nikakve sumnje: srpska opozicija je glavni krivac za odrzavanje Milosevicevog rezima - zakljucuje juce pariski "Liberasion" povodom smenjivanja gradonacelnika Beograda i najnovijeg udara na Studio B. Na slican nacin iste dogadjaje komentarisu i ostali zapadni mediji. Briselski "Soar" ih, recimo, opisuje kao "tuzni spektakl", u kojem cak i ono sto se smatralo demokratskom opozicijom nesebicno doprinosi ucvrscivanju Milosevicevog statusa kao "jedinog kredibilnog politickog lidera Srbije."

Londonski "Fajnensel tajms", istim povodom, podseca da je bivsa koalicija "Zajedno" nakratko predstavljala "najozbiljniji izazov neprekinutoj pedesetogodisnjoj komunistickoj vladavini Srbijom." "Dvostrukim udarom u Beogradu" je, prema Asosijeted presu, "zbrisan najveci demokratski izazov s kojim se Milosevic suocio u prvoj deceniji svoje autokratske vlasti". Ista agencija ocenjuje da je u pitanju Milosevicev "revans za prodemokratske marseve iz prosle zime", koji mu omogucuje "zapanjujucu konsolidaciju moci" na ulasku u drugu deceniju njegove licne vlasti. Za sada, po jednodusnoj oceni zapadnih komentatora, na horizontu nema politickih snaga i licnosti koje bi mogle osigurati da upravo zapoceta - druga decenija Miloseviceve vlasti - bude i poslednja.

U prvim komentarima definitivnog raspada koalicije "Zajedno", vecina zapadnih medija stavlja naglasak na rivalstvo i sukob sujeta njenih lidera. Izuzetak je vec pomenuti "Liberasion", koji krah prodemokratske koalicije pripisuje cinjenici da masovni pokret gradjana s kraja prosle i pocetka ove godine nije bio pracen produbljenom refleksijom o korenima krize, o raspojasanom nacionalizmu koji je doveo do rata, i o sredstvima za stvaranje civilnog drustva u osiromasenoj zemlji. U odsustvu takve debate i programa, zakljucuje pariski dnevnik, dosli su do izrazaja stara liderska rivalstva dvojice glavnih lidera koalicije... u kojima su obojica izgubili.

Draskovic protiv Karadzica?

U evropskim diplomatskim krugovima ukazuju da su vec odavno izgubili sve iluzije u pogledu koalicije "Zajedno", te ne zele da komentarisu njen definitivni raspad. Izuzetak je jedan od diplomata sa visegodisnjim iskustvom bavljenja jugoslovenskom krizom, koji - posto je na Ci-En-Enu cuo izjavu Vuka Draskovica da je Zoran Djindjic smenjen zato sto je "prijatelj Karadzica i protivnik Dejtona" - izrazava nadu da ce se lider SPO, nakon sto je iz gradske kuce u Beogradu uklonio zastitnika optuzenih za ratne zlocine, sada licno angazovati na hapsenju i privodjenju u Hag bivseg vodje bosanskih Srba.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /