Petak, 3. oktobar 1997.

NATO CEKA "POVOLJAN TRENUTAK" ZA HAPSENJE OPTUZENIH

Odugovlacenje s pravdom ugrozava mir u Bosni

Luiz Arbur i Karlos Vestendorp zabrinuti zbog izostale akcije NATO za hapsenje po haskoj optuznici

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Brisela

"Planovi su spremni, trupe su uvezbane i ceka se samo povoljan trenutak za akciju". Tim recima je visoki funkcioner NATO, na marginama neformalnog sastanka ministara odbrane u Mastrihtu, izlozio trenutno stanje "projekta" za hapsenje optuzenih za ratne zlocine i njihovo izrucivanje Medjunarodnom krivicnom sudu za bivsu Jugoslaviju. Problem je, po atlantskim diplomatskim izvorima, u tome sto oni koji o tome odlucuju nikako da se usaglase kada je "povoljan trenutak" za takvu akciju. Uvek, naime, ima neko ko smatra da to nije "bas sada", odnosno da je bolje da se saceka jos ovo ili ono. Recimo, lokalni izboru u Bosni, pa implementacija njihovih rezultata, ili parlamentarni izbori u Republici Srpskoj, ili jos kasniji predsednicki izbori... Pa, tako, ispada da nikada nije "povoljan trenutak" da se optuzeni ugrabe i privedu medjunarodnoj pravdi.

Luiz Arbur, glavni tuzilac Haskog tribunala, u nedavnom razgovoru sa ovim dopisnikom tvrdila je da ima puno razumevanja za konsideracije onih kojima pravda nije prva, ili jedina, briga, te strahuju da bi se zadovoljavanje pravde moglo negativno odraziti na politicki proces, mir, ekonomsku obnovu ili pomirenje... "Svi su dugorocno za pravdu" - kaze Arbur - "... ali veruju da ce biti bolje ako se ona ostavi za sutra. Jer, danas imaju neke druge prioritete, neka druga posla." Problem je, po njoj, sto "izostanak pravde moze da ugrozi i te druge prioritete." A razvoj u Bosni, posebno u Republici Srpskoj, to potvrdjuje.

Po prirodi posla koji obavlja, visoki predstavnik Karlos Vestendorp mogao bi da bude prvi na listi "osumnjicenih" da pravdu podvrgava drugim prioritetima politicke, civilne i ekonomske implementacije Dejtonskog sporazuma. Izvori NATO, cak, diskretno nagovestavaju kako bi i on mogao da bude jedan od onih koji koji smatraju da jos nije "povoljan trenutak" za takvu akciju. Medjutim, na nase direktno pitanje da li je to tacno i da li ga brinu politicke implikacije eventualnog hapsenja optuzenih za ratne zlocine, Vestendorp je na preksinocnoj konferenciji za stampu u Briselu kategoricki odgovorio:

"Nisam zabrinut zbog politickih implikacija moguceg hapsenja. Obratno, zabrinut sam zbog implikacija izostalog hapsenja, odnosno daljeg prisustva optuzenih za ratne zlocine. Tim prisustvom se sve zagadjuje! Njihovo nehapsenje je Damoklov mac nad nasim glavama: nezavisno koliko dobrog posla medjunarodna zajednica obavila u Bosni i koliko uspeha postigla... sve to pada u vodu dok su oni na slobodi".

Uostalom, zakljucio je Vestendorp povodom pomenutih insinuacija, "mene niko nece ni konsultovati sto se povoljnosti trenutka (za hapsenje) tice".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /