Petak, 3. oktobar 1997.

CRVENA ZVEZDA - EKEREN 1:1 (1:0)

Okliznuo se i optimizam

Stadion Crvene zvezde. Gledalaca: oko 50.000. Sudija: Karol Iring (Slovacka) 5. Strelci: Drulic u 18. za Crvenu zvezdu, Radzinski u 66. minutu za Ekeren. Zuti kartoni: Skoric, Drulic, Gojkovic (Crvena zvezda), Desamps i Karagijanis (Ekeren). Crveni karton: Drulic (Crvena zvezda) Verstraten (Ekeren)

CRVENA ZVEZDA: Jevric 7, Zivkovic 7, Dudic 6, Njegus 6, (Micic-) Marinovic 5, Bunjevcevic 6, Skoric 6, Pantelic 6, Drulic 7, Stankovic, 7. Gojkovic 6 (Boskovic-)

EKEREN: Mons 7, Vanderve 6 (Hasens -), Desamps 7, Kovac 7, Verstraten 6, Karagijanis 7, Sike 6, Milosevic 7 (Muri -), Hofman 7, Dauve 6 (Tot-), Radzinski 8,

Crvena zvezda i Ekeren odigrali su nereseno 1:1 (1:0) i posle 2:3 pre 14 dana u drugo kolo Kupa pobednika kupova idu Belgijanci. Utakmica je bila uzbudljiva, neizvesna do poslednjeg trenutka, i izuzetno naporna. Kisa je pretvorila teren u pravu kaljugu i u finisu je bilo tesko hodati a kamoli trcati i ispred sebe gurati loptu. Crvena zvezda je napravila vise sansi ali je posao ispao daleko, daleko tezi nego sto se ocekivalo. Belgijanci su se pokazali kao izuzetno tvrd orah. Sve vreme su uporno trazili sansu i upornost im se isplatila zlata vrednim golom. Tako ce Ekeren danas cekati zreb u Zenevi i rivala za osminu finala KPK.

Blaga kisa, koja je pocele neposredno pred pocetak, i delovala kao dobrodoslo osvezenje, presla je u pravi pljusak. Bilo je to dodatno opterecenje za obe ekipe, Zvezdu je pritiskala i briga zbog odsustva Ognjenovica, Pecelja, Jovicica, Bjegovica i Kristica. Dosta dugo "ispipavan je puls" protivnika. Odmah se videlo da je Ekeren daleko od slabog tima i da nisu u pravu oni koji su tvrdili da ce se otpor Belgijanaca slomiti brzo i lako.

U prvom poluvremenu najrasplopozeniji je bio Bratislav Zivkovic. Nekoliko puta je sjajno prosao desnom stranom, jednom je u pravom slalomu dosao do Monsa, pao je, ali vise zbog klizave trave nego zbog golmanove krivice. Gosti su prvi stvorili povoljnu sansu - Radzinski je sutirao glavom, a Jevric je jedva odbranio. Posle je 10 minuta lopta je setala po sredini terena, a prvu pravu priliku Drulic je pretvorio u gol. Pantelic je bio dobar asistent, on je na vreme usao i precizno gadjao Ekerenov gol.

Gol, koji je izbrisao manjak, postignut je u pravo vreme. Zvezda je nastavila opreznije, a Ekeren - opasnije. Jevric je dva puta sjajno intervenisao, Douve i Hofmans su ozbiljno pripretili udarcima sa ivice sesnaesterca. Nas tim je mogao da poveca vodjstvo kad se Drulic spetljao u srcu sesnaesterca, prilike su propustili Gojkovic i Skoric. Navijace je poprilicno iznervirao sudija Karol Iring. Nekoliko puta je oprostio pogibeljne startove fudbalera Ekerena, nasima je dodeljivao zute kartone...

Drugo poluvereme je pocelo varnicama. Prvo ispred Jevrica, pa posle na centru. Pokoskali su se Drulic i Verstraten - strogi Slovak ih je poslao u svlacionicu.

Sudijine odluke stvarale su nervozu na obe strane, a napetost je porasla i u gledalistu. Jedan gol je trebalo odbraniti. U pogodak, kao spas, nadali su se i gosti. Prvo je Pantelic bio sebican, umesto da doda levo usamljenom Gojkovicu, hteo je sve sam, protiv trojice, usput je i oboren, ali je arbitar pokazao da se igra nastavi.

Brzo potom Monsu je opasno zapretio Stankovic. Prava provala oblaka pretila je da teren pretvori u plivaliste. Nekoliko Zvezdinih kontri je propalao zbog vode "do kolena" . I Radzinski je jednom sam dotrcao do Jevrica, hteo je da ga lobuje i - promasio.

Ekerenu se upornost isplatila u 66. minutu. Posle naizgled bezopasnog napada, Douve je vratio loptu unazad i iz punog trka surtirao je Radzinski i pogodio mrezu. Ofanziva Crvene zvezde rezultirala je brojnim sansama. Micic je u 72. minutu pogodio stativu. I Ekeren je imao 100 postotnu priliku - Hofmans je sa sedam metara pogodio spoljni deo mreze. U finisu se igralo nesto izmedju hokeja, fudbala, i ragbija.

Snage je ponestalo na obe strane i na zalost pokislih navijaca rezultat se nije promenio. Najbilizi pogotku bio je Dejan Stankovic, tri minuta pre kraja - pogodio je precku.

R. P.

Jovicicu stradala loza

Kada su igraci istrcali na teren, na opste iznenadjenje, u Zvezdinom timu nije bilo Zorana Jovicica. Kapiten nije sedeo ni na klupi za rezervne igrace. U poluvremenu smo culi da se najbolji Zvezdin strelac povredio na poslednjem treningu. U pitanju je zadnja loza, a dr Muslin tvrdi da je povreda takve prirode da je trenutno nemoguce predvideti koliko ce Jovicic pauzirati.

Nebo ispralo Zvezdine ambicije

Crvena zvezda bas nije imala srece. Nekoliko kljucnih igraca nije moglo da igra, a da peh bude kompletan i Jovicic se povredio vece uoci utakmice. Perica Ognjenovic zbog dva zuta kartona morao je da pauzira. Posmatrao je mec sa tribina i kako rece, bilo mu je mnogo teze nego da je odigrao utakmicu:

- Raskvasen teren je vise odgovarao protivniku. Lako je sada biti pametan, ali mislim da smo u drugom poluvremenu jednostavno trebali da preskocimo sredinu terena. Videli ste, voda je zaustavljala svaki nas napad, a teren nije dozvoljavao onu i onakvu igru kojom smo mi pokusavali da dodjemo do gola Ekerena. U svakom slucaju, igraci su mnogo zeleli plasman u sledece kolo, ali nam je sreca okrenula ledja.

Nema sumnje da je, bar sto se tice ove utakmice i Zvezde, Bog pokazao da nije pravoslavac. Prolamalo se sa tribina - "Boze pomozi", ali se prolomilo samo nebo i ispralo sve "crveno-bele" ambicije.

Na konferenciji za stampu Milorad Kosanovic je objasnio uzroke poraza:

- Odigrali smo veoma tesku evropsku utakmicu. Cestitam protivniku i zelim mu uspeh u sledecim mecevima. Utakmica je zavrsena 1:1, a mi se nismo polasirali dalje, cini mi se, zbog gresaka u Ekerenu. Sve se zaverilo protiv nas, i vreme i greske, malo i sudija. Svi igraci su pruzili svoj maksimum koji su mogli u ovom trenutku i zaista je steta sto nismo prosli dalje jer bi to bio veliki podstrek za ove mlade igrace. Protivnik se bolje snasao na ovom, vodom natopljenom terenu, i to je, cini mi se, odlucilo.

Trener Ekerena, Herman Helepute:

- Mislim da veceras nismo ukrali Zvezdi pobedu iako nas je vreme posluzilo, jer smo se bolje snasli. Mislim da su cetiri-pet igraca koji su falili Zvezdi, doprineli da mi ovoga puta izvucemo rezultat koji nas vodi u sledece kolo. Dobro smo parirali Zvezdi, napravili nekoliko sansi, i sto je najvaznije postigli gol koji nas je doveo do konacnog trijumfa.

U belgijskom timu igrao je i Cvijan Milosevic, nekadasnji fudbaler tuzlanske Slobode:

- Drago mi je sto sam ponovo igrao posle osam godina na Marakani. Imali smo srecu da Crvena zvezda nije mogla da izvede kompletan, odnosno standardan tim. Vreme je mozda bilo na nasoj strani, jer je poznato da na teskom i klizavom terenu tim koji se brani ima vise uspeha. Hvala navijacima Zvezde na divnom ambijentu koji nisam dugo video i doziveo. Crvenoj zvezdi zelim puno srece i uspeha, a ona ima generaciju koja, ukoliko zajedno ostane sledece tri-cetiri godine, moze ponovo da bude ona stara i da hara Evropom.