Subota, 4. oktobar 1997.

PRED NEDELJNE PREDSEDNICKE IZBORE U CRNOJ GORI

Osam kandidata za predsednika

Ukoliko bi na izbore izaslo izmedju 70 i 75 odsto biraca za pobedu u prvom krugu bilo bi dovoljno izmedju 160.000 i 180.000 glasova. Pravo glasa ima 458.871 birac

Podgorica. - U nedjelju, 5. oktobra, 458.871 gradjanin Crne Gore sa pravom glasa bice u prilici da bira novog predsjednika Republike. Na glasackom listicu su imena osam kandidata, po redosljedu koji je utvrdjen zrijebom. Redoslijed je sljedeci: dr Novica Stanic, kandidat grupe gradjana, Milo Djukanovic, kandidat DPS CG, ciji je predsjednik dr Milica Pejanovic-Djurisic, Acim Visnjic, kandidat Otadzbinske stranke, mr Momir Bulatovic, kandidat DPS CG, ciji je predsjednik on sam, Milan Radulovic, kandidat Stranke prirodnog zakona, dr Dragan Hajdukovic, kandidat grupe gradjana, dr Slobodan Vujacic, kandidat grupe gradjana i dr Novica Vojinovic, kandidat Srpske demokratske stranke CG.

Na dosadasnjim izborima za predsjednika Crne Gore (1992) ucestvovali su jedino Momir Bulatovic i Dragan Hajdukovic. Na tim izborima pobijedio je mr Momir Bulatovic, i to u drugom krugu, gdje mu je protivkandidat bio Branko Kostic.

Slobodan Vujacic je ucestvovao 1990. godine na izborima za Predsjednistvo SR Crne Gore, i izabran je za clana Predsjednistva u drugom krugu. Najstariji od pretendenata na predsjednicku funkciju je Novica Vojinovic (70), a najmladji Milo Djukanovic (35).

Biracka mjesta (ima ih 878) bice otvorena od sedam do 20 casova, a zakonska je obaveza Republicke izborne komisije da prve zvanicne rezultate izbora saopsti 30 casova poslije zatvaranja birackih mjesta. Medjutim, iz Izborne komisije najavljuju da bi posao mogao biti zavrsen i prije zakonom predvidjenog roka.

Zanimljivo je da pred izbore niko nije objelodanio rezultate ispitivanja javnog mnjenja, iako se zna da su takva ispitivanja radjena za interne potrebe predsjednickih kandidata Bulatovica i Djukanovica. Prema nekim procjenama, na koje se poziva nedjeljnik "Monitor", 5. oktobra bi na izbore moglo da izadje izmedju 70 i 75 odsto birackog tijela. To bi znacilo da je za pobjedu nekog od kandidata u prvom krugu neophodno 160, odnosno 180 hiljada glasova.

Novinari

Za pracenje izbora, u Republickom sekretarijatu za informacije akreditovana su 44 inostrana novinara i TV- ekipe, medju kojima je i ekipa Hrvatske RTV, dok su iz SRJ akreditovane 43 redakcije.

Da bi izbori za predsjednika Crne Gore bili uspjesni, potrebno je da glasa vise od polovine gradjana upisanih u biracke spiskove. U suprotnom, izbori se ponavljaju.

Da bi se vec u prvom krugu znao pobjednik, potrebno je da neko od kandidata dobije vecinu koja prelazi polovinu biraca koji su glasali. U zavisnosti od odziva biraca, za pobjedu u prvom krugu potrebno je izmedju 114 i 225.000 glasova. Ukoliko se to ne bi desilo, za 14 dana slijedio bi drugi krug zbira, a pravo da ponovo odmjeravaju snage imala bi dvojica kandidata sa najvise glasova iz prvog kruga. Ako bi se dogodilo da neko od te dvojice odustane, pravo na drugi krug izbora stice treceplasirani kandidat iz prvog kruga. Nije obavezno da u drugom izbornom krugu glasa vise od polovine ukupnog broja biraca, a za pobjednika se proglasava onaj kandidat koji je dobio vecinu glasova. Ako bi, kojim slucajem, u drugom izbornom krugu dvojica kandidata dobila identican broj glasova, citav izborni postupak bio bi jos jednom ponovljen.

Svi predsjednicki kanidati koji dobiju najmanje deset posto glasova, sticu pravo na jednaku novcanu naknadu troskova izborne propagande, koja iznosi 100.000 dinara. Novac je iz republickog budzeta, a nijedan od kandidata nije od predvidjene sume dobio ni dinara unaprijed.

Posmatraci

Vise od stotinu inostranih i domacih posmatraca prijavljeno je za pracenje predsjednickih izbora u Crnoj Gori. Kako nas je obavijestio Miras Radovic, zamjenik predsjednika Republicke izborne komisije, do juce je evidentirano prisustvo 90 posmatraca Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS), 26 posmatraca Crnogorskog helsinskog komiteta, po pet posmatraca francuske ambasade i iz Grcke, tri posmatraca Ambasade SAD, i po dva posmatraca Nacionalnog demokratskog instituta Kanade. Britanske helsinske grupe za ljudska prava i Ambasada Velike Britanije.

Deset posmatraca OEBS-a pratilo je i tok predizborne kampanje, a preliminarni izvjestaj posmatracke misije ocekuje se 48 sati nakon zatvaranja birackih mjesta.

D. Vukovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /