Ponedeljak, 6. oktobar 1997.

BANKARI OCEKUJU DA OVE NEDELJE KURS DINARA PADNE

"Nos jedva drze iznad vode"

Likvidnost banaka opala je krajem prosle nedelje na svega 50 miliona dinara, zato sto su preduzeca povukla novac sa svojih depozita. Sticung se drzi na 3,7 dinara i ne prati crni kurs

- Po ceo bogovetni dan zovu me komitenti da pitaju kako ce se dalje kretati kurs marke, odnosno kakve su nase prognoze, rekao nam je juce jedan od bankara kome smo se obratili sa istim pitanjem. On smatra da ce devizni kurs, koji se u Beogradu krajem prosle nedelje kretao od cetiri do 4,2 dinara, a u Kragujevcu, na primer, dostigao cak 4,5 dinara za nemacku marku, vec posle izbora poceti da pada. Kurs je uglavnom podignut na ulici, i to su relativno sitne transakcije, dok je takozvani sticung, prema informacijama u dve ovdasnje banke, i dalje izmedju 3,7 i 3,8 dinara za marku, dakle na istom nivou u poslednjih desetak dana.

Narocito zabrinjava cinjenica da svim firmama, bez obzira da li su privatne ili drustvene, ide sve losije, kaze nas sagovornik. Niko nema para, promet opada, tako da se sa te strane kurs ne moze narocito ugrozavati, kao sto se ranije dogadjalo. Veliki broj komitenata banaka, cak i oni koji su do skoro relativno dobro poslovali, sve teze uspeva da "drzi nos iznad vode", nelikvidni su i nemaju para za neke vece kupovine deviza i odvajanje za crne dane. Mnogima su ti dani vec dosli, a uopste nema rezervi koje su ranije postojale.

Ovakva losa situacija odrazava se i na likvidnost banaka, koje su u petak na racunima imale svega 50 miliona dinara. Ovo je drastican pad u odnosu na stanje od pre dve-tri nedelje, kad je na racunima banaka bilo ukupno po 200 miliona dinara. Razlog za ovaj pad je to sto su preduzeca po raznim osnovama povukla novac sa svojih racuna i snizila likvidnost banaka - rec je, kako kazu bankari, o isplatama plata i drugih obaveza preduzeca, tako da je na taj nacin fakticki povucena znatna kolicina novca iz prometa.

Prema tumacenjima bankara, postoji verovatnoca da su preduzeca morala da isplacuju svoje zaostale obaveze, recimo prema drzavi, pa su na taj nacin povuceni dinari, umesto preko povecanja obavezne rezerve, cega su se bankari pribojavali. S obzirom da se iz opticaja, prema racunicama ekonomista, mora povuci vise od dve milijarde dinara da bi se kurs vratio na predjasnji nivo, nije iskljuceno da se obavezna rezerva banaka ipak poveca, iako je i sadasnji nivo od 20 odsto previsok. Okolnost da sticung, po kome se devizama trguje izmedju preduzeca i banaka nije izjednacen sa ulicnim, bankarima daje argument za tvrdnju da je kurs na ulici ipak "naduvan" vise od realno potrebnog. Ovo je suprotno tvrdnjama pojedinih ekonomista, plasiranim poslednjih dana, da je realna vrednost marke vec sada 5,2 dinara.

- Vec smo napravili sliku stanja, jasno nam je sta monetarne vlasti treba da urade ako hoce da snize kurs, znamo sta se dogadja ukoliko te poteze ne povuku, sad ostaje da sacekamo i vidimo sta ce stvarno da urade, smatra jedan veliki izvoznik. On po prirodi svog posla ne bi imao nista protiv da se proglasi devalvacija dinara, ali ne veruje da ce se to u dogledno vreme zaista i dogoditi. "Rezim je pritisnut sa svih strana, culi ste da Amerika ponovo preti uvodjenjem sankcija, sto treba shvatiti ozbiljno, ako se zna da oni najupornije istrajavaju na takozvanom "spoljnom zidu sankcija". Zato ce se vlast verovatno tesko ponovo upustiti u emisiju novca, inflaciju i sve sto to donosi. Pogotovu sto je vlasti jasno, smatra nas sagovornik, da kod gradjana nema vise deviza kao sto je bilo prethodnih godina, pa nema mnogo toga za "izvlacenje", smatra ovaj izvoznik.

Zanimljivo je da banke, uprkos upornim tvrdnjama da ce kurs marke morati uskoro da krene nanize, povecavaju svoje devizne rezerve. Na to je ukazao i viceguverner NBJ Ratko Banovic, uz konstataciju da je to dobro, ali nije dobro sto ih cuvaju, a ne iznose na trziste. Pritom je nagovestio da je posao Centralne banke da ih u tome podstakne. Jedino je izvesno da u svim ovim kretanjima svako ima svoju racunicu - sta ce se dalje dogadjati, zavisi od toga cija ce racunica na kraju prevagnuti.

B. M. Stepanovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /