Utorak, 7. oktobar 1997.

GRCKI MEDIJI O IZBORIMA U SRBIJI I CRNOJ GORI

Odlucuje se Miloseviceva sudbina

List "Eksusija" ocenjuje da je bez obzira na rezultate izbora smanjena moc Slobodana Milosevica, jer vise nema manevarskog prostora koji mu je ranije omogucavao poteze velikog dometa

Slobodan Markovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Atine

Atina. - Savezni predsednik Slobodan Milosevic centralna je figura oko koje se pletu grcki izvestaji sa predsednickih izbora u Srbiji i Crnoj Gori, uz jedinstvenu ocenu da je Milosevic posle tih odmeravanja - osetno oslabljen.

Dok grckih zvanicnih ocena nema, list "Eksusija" blizak krugovima establismenta, pise pod indikativnim naslovom "Slabljenje garanta" da "ma koji bili konacni rezultati... izbornih odmeravanja u Srbiji i Crnoj Gori, jedno je sigurno: smanjena je moc, ali i spremnost Milosevica u ulozi efikasnog garanta odnosa snaga koji je do sada omogucavao SAD i NATO da po niskoj ceni igraju ulogu u intervenciji u bivsoj Jugoslaviji".

"Prinudjen da vlada Srbijom uz podrsku dva nacionalisticka partnera, Draskovica i Seselja, i da se suprotstavi 'modernizatorskom' pritisku Djukanovica", pise dalje list, "dojucerasnji beogradski mocnik vise nema manevarskog prostora koji mu je ranije omogucavao poteze velikog dometa - gubitak Krajine... i pregovaranje sa Holbrukom u casu dok NATO bombarduje srpske polozaje u Bosni, bili su moguci samo zahvaljujuci diktatorskoj svemoci srpskog lidera". Sa tog aspekta, smatra "Eksusija", "podrska Karadzicevom krilu u Bosni sada postaje obavezni jednosmerni put za Beograd, uz - svu opasnost od ulaska u sukob sa americkim i snagama NATO".

Grcki mediji ocenjuju da rezultati predsednickih izbora u Srbiji i Crnoj Gori ukazuju na slabljenje uticaja Milosevica i na unutrasnjem terenu. Tako provladina "Ta Nea", najtirazniji list u Grckoj, pise da ce "rezultati izbora u Srbiji i Crnoj Gori biti od odlucujuceg znacaja za buducnost mocnika Jugoslavije", posto se izgleda nisu obistinila ocekivanja socijalista da ce biraci "izaci da glasaju da bi sprecili uspon supernacionaliste Seselja na vlast".

S druge strane je Milo Djukanovic, "politicki rival srpskog predsednika Slobodana Milosevica, i borac za vecu nezavisnost Crne Gore od Beograda", konstatuje "Ta nea", kao i ostala atinska stampa.

Za razliku od Djukanovica, u kome neki grcki mediji vide najostrijeg Milosevicevog kriticara i autenticnog reformistu liberalne orijentacije, a drugi ga smatraju navodnim "modernizatorom" atinska stampa je jednodusna u krajnje negativnom odnosu prema Seselju. Svi grcki mediji ukazuju da je on ekstremist koji preti "sukobom sa svetom", i ne priznaje dejtonske sporazume. Listovi podsecaju na njegove velikosrpske aktivnosti iz vremena oruzanog sukoba tokom raspada Jugoslavije.

U ocekivanju konacnih izbornih rezultata, ali uz uverenje da ce izbori u Srbiji biti ponisteni, a u Crnoj Gori odrzan i drugi krug, vecina grckih medija se uzdrzava od temeljitijih analiza. Ali, preovladjujuca je procena da se u Srbiji "nastavlja napeta politicka atmosfera" - kako pisu jedni ili "politicka kriza" - kako tumace drugi.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /