Utorak, 7. oktobar 1997.

DR DRAGOLJUB POPOVIC O PRAVNOJ SITUACIJI POSLE NEUSPEHA PREDSEDNICKIH IZBORA

Novi izbori za dva meseca

Moguce je da ce Dragan Tomic pre konstituisanja novog parlamenta raspisati predsednicke izbore, ali nije iskljuceno da se ovo zaduzenje ostavi novoizabranom predsedniku Narodne skupstine

"Situacija u kojoj nijedan predsednicki kandidat u drugom izbornom krugu nije dobio dovoljan broj glasova jeste donekle neobicna, ali nije neustavna. Izbori se, naravno, ponavljaju", kaze za "Nasu Borbu" profesor Pravnog fakulteta Dragoljub Popovic. "Ustav Srbije ne navodi u kojem roku bi trebalo da budu raspisani novi predsednicki izbori, medjutim, predvidjena je slicna situacija - ostavka predsednika Srbije. U tom slucaju Ustav kaze da se izbori za novog predsednika moraju raspisati u roku od 60 dana", kaze dr Popovic dodajuci da se odatle najcesce izvodi tumacenje da se i novi predsednicki izbori moraju raspisati u roku od dva meseca.

Dok se ne izabere novi predsednik, funkciju sefa drzave, kao sto i predvidja Ustav, obavlja predsednik Narodne skupstine Srbije Dragan Tomic, koji bi, kaze dr Popovic, trebalo i da raspise nove predsednicke izbore. On istice da je, medjutim, Tomic v. d. predsednika dok se ne konstituise republicki parlament i ne verifikuju novi poslanicki mandati.

"Moguce je da na kostitutivnoj sednici parlamenta stvari krenu neuobicajenim tokom, pa da se, na primer, ne verifikuju poslanicki mandati i ne izabere novi predsednik Skupstine, sto otvara nove pravne nedoumice. Postoji tumacenje da u takvim okolnostima najstariji poslanik, koji predsedava prvoj sednici novoizabranog parlamenta, preuzima funkciju predsednika Skupstine, a time i predsednika drzave", objasnjava dr Popovic.

Dr Dragoljub Popovic kaze da je moguce da ce aktuelni v. d. predsednika raspisati izbore pre prve sednice republickog parlamenta, odnosno dok mu ne istekne mandat. "Ukoliko to ne ucini on, a pod pretpostavkom da se parlament konstituise pod normalnim okolnostima, logicno je da ce to uciniti novoizabrani predsednik", kaze dr Popovic.

O. M.

Moguca promena Ustava?

Na pitanje da li je Ustav Srbije predvideo mogucnost da ni na ponovljenim predsednickim izborima nijedan kandidat ne dobije potreban broj glasova, dr Popovic kaze: "Predsednik se mora izabrati. Ako bi se dogodilo da nemamo predsednika ni posle ponovljenih izbora, to znaci ustavnu krizu. Ta ustavna kriza mogla bi da bude produbljena ukoliko bi vecina u parlamentu - a socijalisti i radikali je imaju - odlucila da promeni ustavne odredbe o izboru predsednika.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /