Utorak, 7. oktobar 1997.

EKONOMIST INTELIDZENS JUNIT: IZBORNI REZULTATI I EKONOMSKE PERSPEKTIVE SRJ

Dalji pad dinara izvestan - devalvacija iduce godine

Prosecna inflacija u poslednja cetiri meseca bice izmedju dva i tri odsto i do kraja godine dostici ce 15 procenata, smatraju analiticari EIU

Predvidjamo da ce mesecna inflacija u periodu septembar - decembar porasti i da ce dinar ponovo biti pod pritiskom, ali ce njegova devalvacija biti odlozena za narednu godinu, kada NBJ smanji novcanu masu, smatraju analiticari Ekonomist intelidzens junita. Smatramo da ce prosecna inflacija u poslednja cetiri meseca biti izmedju dva i tri odsto i da ce do kraja godine dostici 15 procenata.

Bice tesko zauzdati inflaciju iduce godine, ali ocekujemo da ce ona biti usporena ukoliko bude sproveden globalan paket reformi, za koji verujemo da bi trebalo da bude primenjen iduce godine i ciji sastavni deo ce biti i devalvacija dinara, smatraju analiticari EIU.

Prognoze o Jugoslaviji u najvecoj meri zavise od spoljnih relacija i u ovom trenutku ne vidi se kraj spoljnog zida sankcija, kaze se u izvestaju. Mnogo toga zavisi od dogadjanja u Bosni u narednih par meseci. "Ako se situacija bude razvijala u pravcu koji zeli SAD, nije nemoguce da diplomatski odnosi u potpunosti budu obnovljeni pocetkom 1998. godine", smatraju analiticari EIU. Bez takve normalizacije nema sanse za ostvarivanje reformskih koraka koji su preduzeti. Na primer, postoje razlozi za optimizam da ce veliki broj preduzeca uci u proces privatizacije kad zakon stupi na snagu 31. oktobra. Iako ce se najkonzervativniji menadzeri verovatno opirati promenama, drugi ce u tome videti nacin da se obogate.

Ocekuje se da ce vlada, pritisnuta nedostatkom novca uskoro krenuti u prodaju novih preduzeca, a strani investitori mogli bi imati koristi i pre nego sto su ocekivali od siroke distribucije akcija u prve dve runde privatizacije, jer ce mnogo vlasnika biti u iskusenju da svoje deonice prodaju veoma brzo.

Tokom ovog tromesecja u proceni investicionog rizika zemlje bilo je neznatnih promena. Rejting zemlje vezan za valutni rizik ostao je "D" i u toj kategoriji popravio se sa 79 na 78 poena sto je rezultat povecavanja deviznih rezervi NBJ za koje je saopsteno da su povecane za 300 miliona dolara, po zvanicnim podacima. Ipak i u narednom periodu valutni rizik ostace visok zbog velikog deficita u spoljnotrgovinskom poslovanju.

U duznickom riziku zemlje takodje nije bilo promene niti ce je biti sve dok se ne regulisu odnosi sa kreditorima. Zelja da se restrukturira bankarski sektor i vrati stara stednja su dobrodosli potezi, ali ce ovaj sektor i dalje ostati osetljiv.

T. Jakobi

Visokorizicni i dalje

Ukupni rezultat Jugoslavije nije se popravio od poslednjeg kvartala i ostao je "D". Politicki rizik je i dalje visok i rangiran je sa "E". Rezultati izbora koji su doneli ostar zaokret ka desnom i ekstremistickom SRS, opravdavaju ovako visok politicki rizik zemlje, smatraju analiticari EIU. Cak i ako bi levoj koaliciji uspelo da oformi koaliciju sa SPO, ona bi bila krhka i nestabilna. Uz to kriza u Bosni i Crnoj Gori, da ne pominjemo etnicke konflikte na Kosovu i Sandzaku, takodje doprinose tmurnim prognozama na sektoru politickog rizika. Takodje nema znakova da bi uskoro moglo doci do pune normalizacije spoljnih odnosa niti da bi uskoro mogao biti primenjen kompletan program reformi sto znaci da ce i rizik ekonomske politike ostati visok.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /