Cetvrtak, 9. oktobar 1997.

"PROGRAM RADIKALNIH REFORMI U JUGOSLAVIJI"

Ujedinjavanje opozicije oko ekonomskog programa G-17?

Ekonomski program mogao bi biti kohezioni faktor i zajednicka platforma cak i onih partija koje se po drugim pitanjima razilaze. Sugerisacemo strankama da predsednicki kandidat koji bi prihvatio nas program ne bude neko od stranackih prvaka, vec nestranacka licnost, istakao je Mladjan Dinkic, koordinator grupe G-17

Beograd. - Od avgusta do kraja septembra novcana masa porasla je na 10.5 milijardi dinara, od cega oko 2,5 do 3 milijarde dinara nije pokriveno ni devizno ni kroz rast proizvodnje. Ne postoji nacin da se taj visak novca u potpunosti povuce i odbrani sadasnji zvanicni kurs od 3,4 dinara za nemacku marku, rekao je Mladjan Dinkic koordinator grupe G-17 na jucerasnjoj konferenciji za stampu u Medija centru na kojoj je najavljena Medjunarodna konferencija "Program radikalnih reformi u Jugoslaviji" koja ce danas i sutra okupiti brojne strane i domace eksperte. Oni ce u hotelu "Interkontinental" u Beogradu raspravljati o iskustvima reformi u zemljama u tranziciji, koja bi mogla biti primenjena i u SRJ.

Odgovarajuci na pitanje kakav ce biti angazman G-17 u novonastaloj politickoj situaciji, Dinkic je rekao da ima ozbiljnih najava da bi predsednicki kandidat opozicionih partija koje nisu ucestvovale u izborima mogao prihvatiti program G-17 kao svoju ekonomsku platformu. S obzirom da je pored DS, DSS i GSS, njihov program prihvatila i Koalicija "Vojvodina" (koja je ucestvovala na izborima), taj ekonomski program mogao bi biti kohezioni faktor i zajednicka platforma cak i onih politickih partija koje se po drugim pitanjima razilaze.

"Sugerisacemo strankama da predsednicki kandidat koji bi prihvatio nas program ne bude niko od stranackih prvaka, vec nestranacka licnost", rekao je Dinkic.

Zasto SPO nije prihvatio program

Jedno od novinarskih pitanja bilo je zasto SPO nije prihvatio program G-17 kad je Bojan Dimitrijevic, clan te grupe istovremeno i savetnik Vuka Draskovica?

"Ne mogu sa sigurnoscu da odgovorim na to pitanje jer nisam uspeo da proverim podatak koji sam cuo. Naime, prica se da je jos u vreme kada smo nas program ponudili tadasnjoj koaliciji "Zajedno", Milan Bozic bio protiv i tvrdio da ce to "zaklati Vuka Draskovica". Zato program koalicija "Zajedno" do kraja nije ni prihvatila. Kasnije su mi neki ljudi iz vrha SPO rekli da je takva Boziceva ideja cista ludost, ali da se tu nista nije moglo", rekao je Dinkic.

Uspeh Vojislava Seselja i Radikalne stranke Srbije pokazao je da je nezadovoljstvo birackog tela ekonomskom i socijalnom situacijom ogromno, ali da u tom trenutku nije bilo tog politickog faktora, relevantne politicke snage, koja bi mogla da artikulise to nezadovoljstvo i ponudi program reformi", rekao je Dinkic. "Nazalost, Seselj je bio taj koji je najkonstruktivnije kritikovao ekonomske poteze vlasti, ali je umesto stvarnih reformi ponudio demagoska resenja koja ne mogu biti sprovedena".

Ukoliko bi predsednicki kandidat opozicionih stranaka koje su bojkotovale izbore, kao savetnike uzeo G-17, Dinkic smatra da bi svako od clanova grupe u duelu sa Seseljem mogao da pobije svako od njegovih ponudjenih resenja i dokaze da je ono pogresno i neostvarivo.

S obzirom da je program G-17 bio koncipiran tako da se primeni na saveznom nivou (jer parcijalna primena po republikama ne bi mogla dati odgovarajuce rezultate), izvesne nade da bi nova savezna vlada mogla da prihvati taj program kao svoj, daje razgovor koji su clanovi grupe vodili proslog petka sa predsednickim kandidatom Milom Djukanovicem.

On je, prema recima Dikica, izrazio cvrstu volju da promeni clanove vlade iz Crne Gore i preko Savezne skupstine inicira da program G-17 postane vladin program. "Posle razgovora sa premijerom Djukanovicem, stekli smo utisak da je on jedan od najozbiljnijih faktora buduce demokratizacije i reformskih promena u Jugoslaviji i bilo bi dobro da on kao predsednicki kandidat pobedi na izborima u Crnoj Gori" rekao je Dinkic.

Dusan Vlatkovic sadasnji guverner Centralne banke ne moze da sprovodi tu politiku koju smo mi predlozili jer je na guvernerskom mestu sedeo i 1991.godine kada je inflacija krenula, rekao je Dinkic.

On je takodje rekao da je Djukanovic prihvatio uvodjenje nove domace valute koja bi bila konvertibina u tekucim transakcijama.

T. Jakobi

Tri nacina da se povuce visak novca

Postoje tri nacina da se povuce visak novcane mase: jedan je drasticno kasnjenje plata i penzija sto ova vlast ne moze da sprovede zbog politickih i socijalnih tenzija u trenutku kad izbori u Srbiji nisu zavrseni.

Druga mogucnost je intervencija NBJ iz deviznih rezervi, ali Centralna banka ne poseduje 500 miliona dolara koliko je potrebno da bi se kurs vratio na 3,45 dinara koliko on iznosi kad NBJ direktno devize prodaje preduzecima. Sadasnje devizne rezerve Centralne banke procenjuju se na 300 miliona dolara. Cak i ako bi uskoro stiglo 130 miliona DEM - sto je preostala suma od prodaje Telekoma Srbije koja do sada nije rasporedjena, to bi samo delimicno moglo da popravi situaciju.

"Najverovatnije je da ce vlasti ici na kombinovanu varijantu, sto znaci da ce u manjoj meri intervenisati iz deviznih rezervi i donekle usporiti isplate plata, penzija i drugih socijalnih prinadleznosti. To ipak nece biti dovoljno, i kurs se nece moci vratiti na staro" bio je kategorican Dinkic. Na novinarsko pitanje, da li bi mogao da prognozira koji bi kurs bio realan, on je rekao da se mnogi podaci na osnovu kojih bi ovakva procena mogla biti napravljena drze u tajnosti, pocevsi od mesecnih rashoda srpskog budzeta do kvazifiskalnog deficita.

Ocito je, rekao je Dinic, da je novac selektivno rasporedjen jer u isto vreme kad su u Srbiji penzioneri primili nekoliko transi zaostalih prinadleznosti crnogorski penzioni fond nije mogao da se zaduzi ni kod banaka jer je vladala velika nelikvidnost.

Inostrani gosti i lideri

Dejvid MekVilijams iz Bank Nasional d'Pari, investicione banke iz Londona, koja je prognozirala da ce do Bozica jedna DEM vredeti 6.5 dinara, je jedan od gostiju koji ce danas govoriti na skupu u Interkontinentalu, i po recima Dinkica, nije promenio svoju prognozu. Pored MekVilijamsa, na konferenciji ce izmedju ostalih ucestvovati bivsi premijer Estonije, ministar za privredu Litvanije, direktor u Centralnoj banci Rumunije, profesori uglednih univerziteta iz Vasingtona, Ajove, Poljske, Italije, Moskve i dva clana G-17 iz Svetske banke Branko Milanovic i Dusan Vujovic.

Drugog dana skupa clanovi G-17 i predstavnici partija iz Srbije i Crne Gore koje su podrzale ovaj ekonomski program odrzace zajednicku konferenciju za stampu. Svoj dolazak su potvrdili Vesna Pesic (GSS), Zoran Djindjic (DS), Cedomir Jovanovic (Studentski politicki klub), Zarko Rakcevic (SDP Crne Gore), Predrag Drecun (Narodna stranka Novaka Kilibarde), kao i predstavnici Liberalnog saveza Crne Gore i Koalicije Vojvodina. Organizatori nisu mogli da potvrde da li ce na konferenciju za stampu doci i Milo Djukanovic ali ce predstavnik tog krila DPS biti sigurno prisutan, receno je na jucerasnjoj konferenciji za stampu.

G -17 je predstavio i svoju prezentaciju na Internetu koja se moze naci na adresi www.g-17opennet.org.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /