Nedelja, 12. oktobar 1997.

Dobrovoljno putovanje u Hag

Dario Kordic - "Hrvatski Dzeronimo"

Izrucenje Kordica i "viteske skupine" rezultat je dugih i mukotrpnih pregovora i jedan od najtezih u nizu zahteva koji su Hrvatskoj postavljeni pod pretnjom sankcijama i totalnom izolacijom

Milan Bunjac
dopisnik "Nase Borbe" iz Zagreba

Da je kojim slucajem u ponedeljak pre podne neko pao s Marsa na splitski aerodrom, pomislio bi verovatno da je "upao" u ceremoniju ispracaja odlicnika koji krecu na veliki poduhvat i kane se vratiti sa zlatnim runom, a ne da prisustvuje izrucenju "viteske skupine" optuzene za ratne zlocine. Od prvooptuzenog, i za sada najtrazenijeg, Hrvata Darija Kordica i devetorice njegovih zemljaka iz Lasvans ke doline, naime, poprilicno pompezno oprostili su se pred brojnim novinarima i TV kamerama, medju ostalima, Ivic Pasalic, savetnik predsednika republike za unutrasnju politiku, Miroslav Tudjman, stariji predsednikov sin, general i sef obavestajnih sluzbi Vlado Soljic, predsednik Federacije BiH Bozo Rajic, sef bosanskohercegovackog HDZ-a... Sretan put u Hag pozeleo im je, posredstvom HTV-a, i Gojko Susak, ministar odbrane, obecavajuci da "ce svi Hrvati Bosne i Hercegovine preuzeti na se be odgovornost i brigu za te ljude, a nadam se da ni Republika Hrvatska nece tu zatajiti".

No, na splitskom aerodromu se zatekao i Robert Gelbard, specijalni izaslanik americkog predsednika za provedbu Dejtonskog sporazuma, koji je neupucene obavestio o cemu se radi. "Ovo izrucenje je korak napred i rezultat je veze politicke volje Vlade Republike Hrvatske, Vlade SAD, i uver ljive pretnje hapsenjem. Ovima koji su se predali bice osigurano posteno i pravodobno sudjenje.

Optuzenici koji su jos na slobodi, i koji se ne zele predati, moraju znati da ce SAD ostati ustrajne i otvorene za sve mogucnosti, kako bi se oni stavili na raspolaganje sudu", izjavio je na konferen ciji za novinare saljuci tako jasnu poruku u orbit.

Izrucenje Kordica i "viteske skupine" rezultat je dugih i mukotrpnih pregovora i jedan od najtezih u nizu zahteva koji su Hrvatskoj postavljeni pod pretnjom sankcijama i totalnom izolacijom. U to se uverio i ministar Granic za vreme nedavnog boravka u Ujedinjenim nacijama, a i predsednik Tudjman, kada ga je protekle nedelje posetio Robert Gelbard. Tek na tim razgovorima u Zagrebu dogovorene su s ve pojedinosti. Tudjman je pristao da u istom paketu sa izrucenjem desetorice smeni i hercegovacke lidere HDZ-a Miju Brajkovica, Peru Markovica i Milu Puljica, koji su Gelbardu stvarali nepremostive teskoce u provodjenju Dejtona. No, preuzete obaveze i izdiktirane zadatke, ispostavilo se, nije bilo nimalo lako izvrsiti dokraja. Pogotovo privoleti Darija Kordica da dobrovoljno ode u Hag. Prema sa znanju pojedinih nezavisnih listova, Kordic se odlucio na predaju tek u nedelju, nakon sastanka sa Suskom koji se odnedavno leci u Zagrebu. U ponedeljak pre poletanja sa splitskog aerodroma Kordic j e izjavio da se odlucio na taj potez u interesu celokupnog hrvatskog naroda i hrvatske drzave, koja je izlozena velikim pritiscima. Dodao je kako odlazi ciste savesti i uveren da ce dokazati svoju ne vinost i vratiti se iz Haga uzdignute glave.

Izrucenje Kordica i drugova izazvalo je razlicite reakcije i podele na hrvatskoj politickoj i medijskoj sceni. Funkcioneri pojedinih opozicionih stranaka IDS, HNS, HSLS, ne kriju zadovoljstvo "dobrov oljnim" odlaskom Kordica u Hag, jer ocekuju da ce time prestati i pritisci na Hrvatsku dok desnica zbog izrucenja ostro kritikuje vlast. Anto Djapic, predsednik HSP, najavio je da ce njegova stranka zbog toga zatraziti ostavku Matesine vlade jer je on samo nekoliko dana ranije izjavio da izrucenja nece biti, jer Hrvatska nece prodavati svoje ljude za strane kredite. Izrucenjem bosanskih Hrvata narusene su temeljne vrednosti domovinskog rata, jer ovi ljudi su se svesno zrtvovali za Hrvatsku, ocenjuje Djapic. Ivan Gabe lica, predsednik Hrvatske ciste stranke prava pak uopste ne priznaje Medjunarodni sud za ratne zlocine i tvrdi da je on "najneposredniji instrument politike svetskih velesila". Iz Racanovog SDP poruc uju da odlazak desetorice Hrvata u Hag "jos jednom potvrdjuje pupcanu vezu vlasti u Hrvatskoj i rukovodstva bosanskohercegovackih Hrvata, sto Hrvatsku vjerovatno i u buducnosti cini dodatno odgovornom za sve sto ce se desiti u BiH".

Predsednik Hrvatske akademije znanosti i umetnosti Ivan Supek volio bi da Hrvatska sama prokaze i osudi svoje ratne zlocince, a da u Hag idu samo idejni zacetnici etnickog ciscenja, masovnih zlostavljanja i ubistava, odnosno da bude primenjeni isti principi, kao pre pedesetak godina u N irnbergu.

Nezavisni mediji iskoristili su priliku za postavljanje krupnih pitanja o upletenosti najuzeg hrvatskog rukovodstva u politiku komadanja Bosne. Ostre kritike usmerene ka Banskim dvorima, sa ove stran e, odnose se najvecim delom na krive procene, odnosno da se na Balkanu radi o civilizacijskom sukobu islama i krscanstva, u kome Hrvatska stoji na samom predzidju. Tu teoriju prihvatio je i eksploati sao i sam Tudjman koji je rado isticao da su Hrvati najstariji evropski narod koji je stajao na braniku kontinenta pred svojevremenom turskom najezdom. No, SAD i medjunarodna zajednica, ispostavlja se, ne zele priznati etnicko ciscenje i podele vec nastoje sacuvati multietnicku, multikulturalnu i celovitu Bosnu, a uz to i povratak srpskih izbeglica u Hrvatsku. Vlastima se sada spocitava sto u Dejtonu prezuete obaveze nisu ispunili na vreme i korektno i sto su Hrvatsku doveli na sam rub iza kojega se nalaze sankci je i medjunarodna izolacija.

Drzavotvorni mediji, medjutim, objasnjavaju kako o sankcijama zapravo nije niti bilo ozbiljnih pomisli. Obrad Kosovac u svom TV komentaru tvrdi da ne moze biti ni govora o bilo kakvim sankcijama prot iv Hrvatske i najavljuje potpun prekid i spomena o tome, jer je svim metropolama sveta jasno da je Hrvatska snazan oslonac i strateski cimbenik mira na ovom podrucju.

Pritisci kojima je Zagreb izlozen poslednjih meseci u vlastima odanim listovima spominju se sporadicno i stidljivo, a u prvi plan se istice veliko domoljublje Kordica i garniture, koji su se svesno z rtvovali za opstehrvatske interese i dobrovoljno uzdignute glave otputovali u Hag. Najuticajnija medijska kuca Hrvatska televizija posvetila je tome dogadjaju dosta paznje pretvarajuci izrucenje u Splitu u svojevrstan hepening. Cim je iza Kordica skljocnula brava u Hagu, HTV je u utorak u popodnevnim casovima iznenada i bez najave emitovala film o Dzeronimu. Pricu o indijanskom poglavici koji je bio izvrgnut sikaniranju i osudama Bele kuce jer se borio za spas od progona i istrebljenja svog plemena. No, HTV je pre par meseci u jeku predizborne kampanje za predsednika Republike prikazala i dokumentarac o Franji Tudjmanu u kome se on uporedjuje sa legendarnim americkim predsednikom Dzordzom Vasingtonom. Kada je to proslo, onda i Dario Kordic moze proci kao hrvatski Dzeronimo. Bitno je da se pruzi kakva-takva utjeha uzdrmanim i uznemirenim Hrvatima u Hercegovini, do kojeg je doslo zbog izrucenja i smenjiv anja njihovih lidera, dojucerasnjih heroja.

Neovisno o ovdasnjim stavovima, objasnjenjima i promidzbenim trikovima, Haski sud odlucivace, kako se vidi iz javnih nastupa glavne tuziteljice Luis Arbur, profesionalno na osnovu zakona i statuta o pravnom statusu, liku i delu desetorice bosanskih Hrvata. Pojedini novinski analiticari zbog toga postavljaju pitanje nisu li odredjeni hrvatski zvanicnici, pre svih Gojko Susak, zauzimajuci se za Ko rdica preuzeli na sebe i Hrvatsku i dio pretpostavljene njegove krivice ukoliko se ona dokaze u Hagu.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /