Nedelja, 12. oktobar 1997.

Muzika koju nisu pojeli skakavci

Beogradske muzicke svecanosti

Umetnicki rezultati Beogradskih muzickih svecanosti obelodanjuju se neposrednije i brze od onih izbornih. U prvoj festivalskoj nedelji pobedila je koalicija beogradskih kompozitora

Ana Kotevska

"Dobro je sto gostujemo u Hrvatskoj, cujem da je u Srbiji ovih dana grozno", rekao je, prica se, mladi clan jedne inostrane trupe na Bitefu. Bolje obavesteni muzicari Nacionalnog orkestra Francuske, posebno oni stariji, upoznati sa cinjenicom da je 3. oktobra kada su u Centru "Sava" otvarali Bemus, trajala napeta predizborna tisina kojoj je prethodilo batinanje Beogradjana, sa nevericom su gledali dvoranu punu civilnog i civilizovanog sveta, skloni da jednu generalizaciju sa kojom su dosli, zamene onom drugom, suprotnom. Kao, nije u Beogradu bas tako kao sto tvrdi njihova tv! Kako objasniti da ovde oni koji bojkotuju izbore ne odustaju od pozorista, koncerata, pa i drzavno dotiranih festivala, da se dilema "igrati ili cutati" i u najgorim ratnim vremenima uvek razresavala u korist predstava i koncerata, da je tesko i besmisleno odustati od mrvica kreativnosti jer upravo zivot na paralelnom koloseku omogucava da napunimo baterije i da sebe, u mraku dvorane, vidimo u boljem svetlu... Bio je u pravu onaj predratni gradonacelnik koji je upozoravao da rat dolazi tiho, u patikama, i da nam predstoje godine u kojima ce prezivljavanje za one urbane medju nama biti ravno pokusajima da se potpuno ne izgube prikljucci sa svetom.

Posvecenje proleca

Iza neresenih dilema tipa "mora li se ploviti u vreme smrti", zestokih i melanholicnih rasprava o topovima i muzama, iza beskonacnog broja ponudjenih alibija za stvaranje boljeg privida, povremenih griza savesti, neka ostane cinjenica da je usred jos jedne vruce politicke jeseni na otvaranju 29. Bemusa Francuski nacionalni orkestar izveo, ako je verovati potpisniku, najbolju "live" verziju "Posvecenja proleca" Stravinskog za poslednjih trideset beogradskih muzickih sezona.

Posle sedamdesetih godina kada se sa kultnim dirigentom Celebidakeom vinuo do astralnih, ali hermetizovanih, cak osporavanih visina, ovaj orkestar je danas na putu da pod suverenim vodjstvom Sarla Ditua od "nacionalne" predje u "internacionalnu" (umetnicku i komercijalnu) klasu, zrtvujuci mozda svoju posebnost u ime izvodjackog savrsenstva. Sto dvadeset clanova ovog orkestra, najvisih profesionalnih standarda i, sto je ovde za nas jos neverovatnije - kompatibilnih instrumenata, sa lakocom je oblikovalo vitalnu, ako se tako moze reci - modernizovanu verziju "Posvecenja" u kojoj je fascinacija ritmom koja je uvek bila u prvom planu, zamenjena prozracnom fakturom u kojoj se cuje (ne)pregledno bogatstvo paralelnih desavanja. Duvaci (osim horni u jedan mah) ciji virtuozitet i "ekoloski cista" intonacija zaustavljaju dah kao i mocni perkusionisti na koje je ovdasnja publika posebno senzibilizirana, ostavili su ne samo auditivni vec i vizuelni utisak za pamcenje, kojim ce po svoj prilici dominirati efikasna i efektna, skoro koreografski estetizovana gestika dirigenta Ditua.

Snazne muzicke vibracije koje slusaoca munjevitom brzinom pretvaraju u aktivnog ucesnika, samo su ublazile bolno podsecanje na to da su, dok su nasi orkestri, kao i svi mi, statirali u mucnom serijalu "Opstanak", svetski izvodjacki standardi simfonijskih orkestara rasli do stepena na kome je, po tvrdjenju gospodina Ditua, ovo pre skoro 70 godina nastalo delo Stravinskog koje je dugo smatrano paradigmaticno teskom literaturom, u medjuvremenu preraslo u obaveznu repertoarsku klasiku koja se priprema za, rece olako dirigent, jednu i po probu.

Sazvezdja kompozitora

Zapocet proslog petka u znaku klasike veka na izmaku, 29. Bemus je i narednih dana povlasceno mesto prepustao savremenom zvuku u kome se upravo poslednjih godina, naizgled paradokslano prepoznaje sve vise uverljivih dela i slusalaca. Dok se u organizaciji Studentskog parlamenta u subotu 4. oktobra sa Platoa kretalo u neocekivanu setnju, u Paviljonu "Cvijeta Zuzoric" zapocinjao je koncert Beogradskog kamernog hora pod upravom Vladimira Markovica, nedavno osnovanog od najboljih glasova nekada velikog Hora RTB. Posle prvog dela ispunjenog nejakim duhovnim ruskim kompozicijama, Paviljon koji cuva secanja na znacajne trenutke srpske moderne postao je autenticna kuca za novo multimedijalno delo Vladana Radovanovica "Sazvezdja". Ova nova verbo-voco- vizualna "istrazivacka stanica" za 12 glasova, zvucno-svetlece kugle, elektroniku i mizanscen koju je projektovao umetnik ciji dosledno mladi, provokativni, pokretni, domisljati, sinteticki duh mora da imponuje u vreme stagnacije i diskontinuiteta, iako sa manjim problemima u realizaciji, na najbolji nacin je afirmisala festivalsku instituciju narucivanja dela od domacih autora. Pazljivija analiza kojoj ce sigurno biti mesta naredne godine, u povodu 30. godisnjice Muzickih svecanosti, obelodanice da je poslednjih desetak znamo - kakvih - godina, upravo Bemus pazljivom politikom oslanjanja na integrativne, nepotkupljive autorske licnosti beogradske muzicke scene, uz po neki izuzetak, uspeo da izbegne zamke populistickog talasa i da u sprezi sa drugim muzickim instancama kao sto je Tribina kompozitora i sa vrsnim interpretatorima ne samo zadrzi vec i prosiri auditorijum sa sluhom za savremene zvucne prodore. Vreme je za pripremu jednog antologijskog CD albuma koji bi po svoj prilici, pokazao da su narucena i na Bemusu premijerno izvedena dela poslednje decenije poput Radovanovicevih zvucno-svetlecih kugli ostavile sjajne tragove u mracnim vremenima.

Surovo-nezni oberon

Rezultati Beogradskih muzickih svecanosti obelodanjivani su neposrednije i brze od onih izbornih, a u prvoj festivalskoj nedelji je, moze se reci, pobedila koalicija beogradskih kompozitora. U punom Atrijumu Narodnog muzeja, u utorak 7. oktobra, Akademski kamerni hor "Collegium musicum", clanovi BGO "Dusan Skovran" i Darinka Matic-Marovic usli su za jos jedan stepen dublje u prirodu dva dela nagradjena na Sestoj tribini kompozitora. Osetljiva muzikalna nervatura kompozicije "Silenzio" Milana Mihajlovica koja se prima culima a ne intelektom neocekivano je stupila u dijalog sa svojim prethodnim izvodjenjima poput muzickog eseja o smislu tisine, dok je imaginarni ritual "Makamba" Srdjana Hofmana izvesnim usporavanjem tempa mozda izgubio efekat iznenadjenja da bi dobio na monumentalnosti. U drugom delu ovog, u pravom smislu reci festivalskog programa, premijerno su izvedena dela Dejana Despica i Zorana Erica, koja iza tradicionalnih oznaka kao sto su poema za kamerni orkestar, odnosno koncert za flautu i instrumentalni ansambl, kipe od znakova vremena. Pod naslovom "Na kraju puta", uzimajuci za alibi Borhesovu pesmu "Trenuci" Despic preduzima autoeklekticno putovanje kroz sopstveno stvaralastvo, vesto i bez savova umotavajuci fragmente svojih prethodnih dela u malerovski melanholicno-tragicni ogrtac sa samoironicnim osvrtom u poslednjim taktovima. Eric, pak, u kovitlacu oslobodjenih muzickih sila, uverljivije nego ikada do sada u svom stvaralastvu, uspeva da uvede neprikosnoveni umetnicki red bez drugih ogranicenja. Zapoceto kao peti "elemenat" ciklusa "Slike haosa", preseljeno zatim u predstavu "San letnje noci" Nikite Milivojevica, ovo delo se, obogaceno dodirom sa Sekspirovom fantazmagorijom, vratilo na podijum kao "Oberonkoncert" cija recepcija nece cekati na proveru u vremenu. Tim pre sto je rec o ostvarenju na samom pocetku srodjenom sa prvim tumacima, clanovima novosadskog orkestra "Camerata academica", dirigentom Istvanom Vargom i, pre svih, cudesnim Ljubisom Jovanovicem koji je dozvao sve svoje akumulirane flauteskne reference u rekreiranje Ericevog paralelnog surovo-neznog sveta. Uz naklon Bemusu - naruciocu, ovaj koncert cemo uz ostale plodove ove muzicke jeseni pohraniti kao neophodne energente za zimu koja dolazi, i pre upotrebe ih necemo muckati.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /