Nedelja, 12. oktobar 1997.

HIDAJET HISENI, POTPREDSEDNIK DSK

Argument vlasti - gola sila

Na zalost, jos jednom smo se uverili da dogovorima i mirovnom procesu srpske vlasti i dalje pristupaju ili kao necem sto im je nametnuto sa strane ili kao blefu, politickom triku ili manevru

- Protesti albanskih studenata i gradjana, od prvog oktobra, u Pristini i svim drugim vecim gradovima na Kosovu, bili su apsolutno mirni i nenasilni. Bili su jako dobro organizovani. Nicim nisu izazvali brutalnu intervenciju srpske policije. I pored toga, policija je upotrebila veoma grubu silu, ozledivsi pritom na stotine neduznih studenata i gradjana koji su izasli da podrze demonstracije, ali i slucajnih prolaznika - kaze za "Nasu Nedeljnu Borbu", Hidajet Hiseni, potpredsednik Demokratskog saveza Kosova.

Elaborirajuci sta je sve video i sta se dogodilo tog dana u Pristini i ostalim gradovima, Hiseni kaze da su bile blokirane i osnovne i srednje skole, u nekoliko navrata premlacen je i nemali broj ucenika, nastavnika, dece, staraca... "Srpska policija, verovatno po nalogu srpske vlasti, jos jednom je upotrebila jedini argument kojim raspolaze, to je sila - gola sila. Takvo ponasanje se najbolje moze opisati recima Njegosa: "Kome vlast lezi na topuzu, tragovi mu smrde necovjestvom", upozorava Hiseni.

- To nije samo neljudsko, neracionalno, sasvim kontraprodiktivno ponasanje, nego po mom dubokom ubedjenju, vrlo opasan stav. To je najbolji nacin da se na Kosovu stimulise nasilje kao alterantiva. Apsolutno mirni, nenaoruzani i goloruki studenti, grubom silom su, u prenosnom smislu, naterani da se rasture po sumarku. Nije pametno mirnim, nenasilnim demonstrantima ne ostavljati nikakav drugi izlaz, osim proganjanja po krajnostima, po sumama i brdima - tvrdi Hiseni.

Cinjenica da se u isto vreme, prema njegovom misljenju, primenjuje takva gruba sila i u Beogradu, jeste jos jedan dokaz da nedemokratski rezim upotrebljava silu i protiv sopstvenog naroda. Grubom silom primenjenom u Pristini i ostalim gradovima, dodaje potpredsednik DSK, dokazali su jos jednom da je Kosovo stvarno neidrziv teret za Srbiju i da je s okupiranim Kosovom Srbija osudjena da bude i ostane jedna omrazena i izolovana diktatura - sto nikako nije niti moze da bude u interesu Srbije, njenih gradjana, kao i njene evropeizacije.

Demokratski savez Kosova nije aktivno ucestvovao u protestima. Zasto?

- Demokratski savez je podrzao demonstracije. Njeni clanovi i simpatizeri, studenti i profesori, ucestvovali su na demonstracijama. Na takav nacin ne samo da smo podrzali pravedan, legitiman i sasvim prirodan zahtev studenata da se vrate u svoje skolske objekte, nego smo izvrsili i nas deo zadatka u tome.

Cinjenica je da su clanovi DSK vidjeni na demonstracijama, ali predsednik partije Ibrahim Rugova se nije slagao s terminom odrzavanja protesta. Sugerisao je da se oni odloze?

- Prvo, to je bila samo sugestija ne i odluka. Drugo, to ne dovodi u pitanje nas stav prema toj inicijativi, prema postavljenom zahtevu i nastojanjima studenata i nastavnika da rese pitanje skolskih i univerzitetskih objekata na miran i demokratski nacin. Naprotiv, i DSK je to stalno isticao kao prioritetni zadatak.

Zasto onda predsednik Rugova nije prihvatio da se, dan uoci protesta, sastane sa studentima i rektorom. Oni su hteli i trazili su da se sastanu s Rugovom?

- Ja sam licno razgovarao sa studentima nekoliko dana pre protesta. Jednostavno nije mi jasno zasto Rugova nije prihvatio da razgovara s njima. Pravi razlozi mi nisu poznati i ne zelim da opravdam takav postupak. Smatram da je nerazumno da se to cini jer su, u takvim slucajevima, kontakti i komunikacije najmanje moguce sto treba ucniti. Medjusobna komunikacija i razgovori su najbolji nacin i za otklanjanje eventualnih neslaganja, nesporazuma ili eventualnih predrasuda prema nekoj stvari ili necemu.

Mislite li da to sto ih Rugova nije primio ima bilo kakve veze za implementacijom Dogova koje je on potpisao s Milosevicem?

- Demonstracije su odraz celokupne situacije oko tog Dogovora. Ne verujem da je Dogovor razlog sto ih Rugova nije primio. Upravo neostvarivanje i celokupni ishod tog Dogovora, naneo je najvecu stetu nasem opredeljenju i nastojanjima da se pitanje Kosova resi putem dijaloga. Diskreditovanje karte dijaloga - a tim Dogovorom stvar je ozbiljno diskreditovana - dovedena je u pitanje celokupna nasa orijentacija za mirno i demokratsko resenje. Na zalost, jos jednom smo se uverili da dogovorima i mirovnom procesu srpske vlasti i dalje pristupaju ili kao necem sto im je nametnuto sa strane ili kao blefu, politickom triku ili manevru.

Imajuci u vidu to sto se govori sa srpske strane, stice se utisak da nedostaje dobra volja za ostvarivanje tog Dogovora. Uostalom postupak prema studentima i kampanja protiv Univerziteta, govori da u u trenutku kada se ocekuju akti dobre volje dolaze samo akti zle volje.

U javnosti se prica o raznim uticajima politickih stranaka na studente. Koliko su te price istinite i da li iza studenata stoji neka stranka?

- Smatram da su to tendenciozne price i spekulacije koje za cilj imaju da diskredituju Univerzitet i inicijativu studenata. Nema argumentana koji vode na takav zakljucak, barem meni nisu poznati. Naprotiv, ima mnogo argumenata kojima se dokazuje da je Univerzitet autonoman. Kao sto se zna, demonstracije su i bile proglasene kao mirne, nenasilne. Celokupni tok i instrukcije koje su studenti dali uoci demonstracija, to i potvrdjuju. Ne verujem da je bilo ikakvih instrukcija od strane politickih stranaka. Takve spekulacije su pokusaj da se instrumentalizuju i studenti i protesti, a mozda neko i zali sto to nije uspeo.

Sta predvidjate, kako ce se situacija da se odvija dalje i kako ce se DSK postaviti prema aktivnostima studenata?

- Mi smo podrzavali, podrzavamo i podrzacemo zahteve studenata. Studenti su stvorili nov kvalitet u nasem politickom pokretu. To je jedna karika koja je nedostajala, kojom nas demokratski i mirni pokret dokazuje svoje prednosti u odnosu na druge alternative - kolaboracionisticke ili anarhisticke i teroristicke. Mirovni pokret moze da opstane jedino ako je dobro organizovan, ako je stvarno demokratski, ako se upotrebe sve mogucnosti i potencijali takvog demokratskog kursa i ako se u praksi pokazuje da je plodotvoran. U suprotnom, dalje srozavanje i vegetiranje nase mirovne politike moze da dovede u pitanje celokupnu nasu orijentaciju za mirno resenje kosovskog pitanja.

O kakvom kolaboracionizmu govorite?

- Skoro ceo vek Kosovo se nalazi pod srpskom vlascu. Ta nametnuta vlast za Albance nikada nije bila prihvatljiva. Medjutim, uvek je postojala - doduse nikad manje nego danas - sacica Albanaca koji su naustrb interesa svog naroda zeleli da ostvare svoje licne interese i privilegije. Ne verujem da igde u svetu danas postoji manje takvih ljudi, sto govori da takva alternativa, odnosno vracanje Kosova nekim starim vremenima, nema nikakvih sansi.

Koliko ovakvi protesti mogu da budu sansa za radikalnije struje, recimo za neku teroristicku grupu ili neku drugu organizaciju koja bi mogla da zloupotrebi studentske proteste za radikalizaciju stanja?

- Ako ista pospesuje nasilne akte i ponasanje Albanaca to je upravo upotreba takve grube sile od strane srpske policije na Kosovu. Naprotiv, mirne i dobro organizovane demonstracije, bez ijedne parole ili slogana protiv ostalih, bez ikakvog ekcesa ili provokacija, najbolji je nacin da se dokazuje da se ipak mirovna politika koja ukljucuje i takve metode delovanja, koja bi ukljucila kompletni potencijal, naravno u kreativnom smislu, moze se pretvoriti u jedinu ozbiljnu politicku alternativu prihvacenu za sve Albance. Jedino uspesna mirovna politika moze da onemoguci upotrebu sile i razne manipulacije u tom domenu.

Ukoliko se ostavi previse prostora za delovanje i manipulacije, sigurno je da ce se stvoriti nasilne grupe, s albanske, srpske ili neke trece strane. Uspesnom miroljubivom politikom, nasilne grupe nemaju prostora i motivacija za takva delovanje. Ako takva politika bude uspesna, njima ce se suziti prostor i nestajace. Zato je ojacanje mirljubive politike najbolje sredstvo za onemogucavanje bilo kakve druge alterantive na Kosovu.

Da li ce DSK ubuduce aktivno da ucestvuje u takvim protestima?

- Da se razumemo, medju studentima ima dosta clanova i simpatizera DSK. Medju profesorima takodje, a bilo je tu i nekoliko clanova Predsednistva koji su u protestu ucestvovali kao nastavnici, tu su uostalom i nasa deca. Protesti su, medjutim, bili ikljucivo organizovani od studenata. Eventualni pokusaj distanciranja bilo koje politicke partije od studenata i njihovih zahteva, bilo bi ravno politickom samoubistvu, bilo bi ponavljanje iskustva Saveza komunista i Socijalistickog saveza Kosova prema studentima, sto je kao posledicu imalo aposolutni debakl kojeg su doizivele te organizacije.

Da li ce DSK ucestvovati u organizovanju buducih protesta posto su studenti najavili da nece odustati sve do ispunjenja zahteva. Da li to znaci da cete Vi ili Rugova stati na celu kolone?

- O tom potom. Mi smo se na neki nacin pridruzili studentima. Dosta nas je bilo medju gradjanima koji su podrzali studente. Apsolutne nema nikakve mogucnosti za izdvajanje od njih i sukobvljavanje s njima. Videcemo kako ce se sve to odvijati. Licno smatram da mirni protesti, demonstracije, protesti, strajkovi spadaju u okvire demokratskih i nenasilnih metoda. Steta je sto mi nismo u dovoljnoj meri upotrebili takvo delovanje i mogucnosti.

Kakvi su efekti ovih protesta?

- Mirni studentski protesti naisli su na jako veliki odjek, ne samo medju gradjanima i politickim faktorima Kosova, nego i u svetu. Na Kosovo su odmah dosli predstavnici svih znacajnijih stranih drzava ili organizacija. Poslednjih dana pojavljuju se nove inicijative za pravedno i trajno resenje, ne samo pitanja skolstva nego i pitanja Kosova.

B. Cani

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /