Ponedeljak, 13. oktobar 1997.

Ocevi i sinovi

Bojana Jager

S politikom razvoja zemlje, koju je upravo usvojila, Savezna vlada je obecala da cemo kroz osam godina biti tamo gde smo se nalazili pre sedam godina, odnosno priznala je da su ravno 15 godina "pojeli skakavci" aktuelne vlasti. Cak i da je odabrana strategija, koja racuna na godisnji priliv stranih investicija do kraja ovog veka od 1,5 do 2,5 milijardi dolara u ovu pravno neuredjenu zemlju s nezapocetim reformama i visokim politickim rizikom, realisticna kao sto nije - nedostaje jos jedna malenkost za njeno uspesno ostvarivanje. Naime, i sami savezni planeri su priznali da prilikom procena nisu uzimali u obzir "politicki faktor", odnosno to da li ce po ekonomskim reformama, demokratskim procesima i politickom sistemu SRJ zaraditi povratak u medjunarodnu zajednicu, mada bez toga nece biti materijalnih osnova da se ostvari planirani razvoj.

Zvanicna promocija svetle buducnosti odrzana je (i to verovatno nije slucajno) istog dana kada je u Beogradu bila okoncana dvodnevna Medjunarodna konferencija o radikalnim ekonomskim reformama u SRJ, na kojoj nije prisustvovao niko od zvanicnika, sto nije ni cudo, jer su autori takvog Programa iz Grupe 17 jasno rekli da sadasnja vlast nije u stanju da ga sprovede, posto su politicke promene preduslov za novi ekonomski kurs. A ono sto su rekli brojni ekonomisti svetskog formata i predstavnici zemalja koje su vec duboko zakoracile u tranziciju jeste da ni ovaj program, u odnosu na stanje u zemlji, nije u stvari dovoljno radikalan. I takav je, ocito, za postojecu vlast neprihvatljiv.

Savezna vlada kaze - u prvoj fazi razvoja jugoslovenske privrede potrebna je "jaka" drzava, da dozira privatizaciju, rasporedjuje pare, filtrira preduzeca i banke, odredjuje ko ce imati, a ko ne, pravo na opstanak. Bivsi premijer Estonije, drzave s najvisim privrednim rastom medju zemljama u tranziciji, objasnjenje njihovog reformskog uspeha vidi upravo u tome sto je vodjena politika koja je preduzeca stavila u situaciju da propadnu ili da se tranformisu i postanu trzisno efikasna. Iz Rusije, vise kao objasnjenja zasto tamo reforme nisu isle glatko, stize poruka - osnovno je da razdvojite drzavu i privredu, a ako postojeca nomenklatura ne uziva poverenje, odmah likvidirajte sva njena prava.

E, taj se film ovde ocito nece skoro davati. Zato sto je prolongiranje reformi i spremnost da se one sprovode na kasicicu vezana za interes politicke oligarhije - da vladajuci nad privredom u zatvorenoj zemlji nesmetano zgrce pare. Oni toliko veruju u obecani prosperitet da po pravilu svoju decu skoluju u inostranstvu (onom za koje tvrde da je neprijateljski nastrojeno prema domovini koju tate patriotski cuvaju od njenog uticaja) i namenili su im da tamo traze svoju "svetlu buducnost".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /