Sreda, 15. oktobar 1997.

DR VLADIMIR CVETKOVIC, SOCIOLOG, O "RADIKALIZACIJI" SRBIJE

Kadrovi najveca slabost SRS

Radikali i socijalisti se obracaju istim biracima. Od toga da li ce Seselj biti u stanju da privuce nekadasnje SPS-birace zavisice buduci politicki zivot

Svaki politicar mora dobro poznavati tzv. izborno telo. Vestina je da se kroz navodno obracanje svima, tacno "zahvati" onaj deo biraca koji ce razumeti i prihvatiti odredjene poruke. Ko se od politicara u time najbolje snasao na proteklim izborima za "Nasu Borbu" govori sociolog dr Vladimir N. Cvetkovic, profesor Univerziteta u Beogradu.

"Covek koji je u igri macke i misa, na ovom podneblju za sada nesumnjivo najbolji i najuspesniji jeste Vojislav Seselj. Za razliku od svih drugih domacih 'uspesnih politicara', posebno za razliku od 'Onog Prvog', Seselj se ka vrhu politicke piramide penjao doslovce sa dna, skupljajuci oko sebe najpre socijalne gubitnike masnih brada i praznih dzepova. Potom je u cetnickoj emigraciji nasao i prvi realni izvor prihoda, koji ce mu omoguciti da se sa manje egzistencijalne strepnje i teskobe upusti u siroko jos nedovoljno obradjeno politicko polje u vidu domaceg lumpenproletarijata.

Inteligentno poigravanje sa rezimom, uz dozirano priblizavanje i odstupanje, obezbedili su mu dodatnu institucionalnu podrsku iz koje je nastalo danasnje jezgro radikalne partije. Sarolika radikalska grupa sastavljena je od provincijskih novinara i advokata, kafedzija, (ne)svrsenih studenata prava i po kojeg tehnokrate", kaze dr Cvetkovic. Zatim dalje razjasnjava Seseljevu metamorfozu: "Retko sposoban i kao malo ko otporan na emocije (posebno na politicku etiku za koju, sasvim dosledno, i ne misli da moze postojati), Seselj je od "narucenog opozicionara" programiranog da opstruise i destruise "pravu" opoziciju, a ne samo vlast, vremenom dospeo u gotovo sasvim autonomnu politicku poziciju iz koje, sada vec ugrozava i samog Milosevica". U stvari, kako kaze nekadasnji "omiljeni opozicionar", zatim, "fasisticki recidiv", "sovinista" i "kukavica", uz to od strane rezima nemilice proganjan i zatvaran, vodja radikala je konacno dospeo u takvu situaciju, gde ga od juce neprikosnoveni socijalisticki rezim bezmalo prisvaja kao vlastito cedo.

Seselj u SPS - koordinatama

"Ne sme se zanemariti da su radikalske tj. Seseljeve mogucnosti strateski ogranicene, te da je gotovo iskljuceno da bi se on mogao prosiriti izvan SPS-koordinata. Naime, razocarani socijalisti i ultranacionalisti u ovom trenutku svog najvecega uspona cine, tek negde oko 15 posto ukupnog birackog tela. Tesko da ikada mogu ocekivati da predju 20 posto. Medjutim, taj prirodni "limit" se nadomestava cinjenicom da je u datom slucaju rec o manje-vise disciplinovanim biracima, koji nece propustiti glasanje bez obzira na cuvene "izborne uslove". To prakticno znaci da Seseljevim radikalima vazda odgovara da se sto manje ljudi pojavljuje na izborima, jer u tom slucaju njegovih 15 posto se dupliraju, a ponegde premasuju cak i fantasticnih 30 posto. Dakle, uz bojkot i apstinenciju radikalska moc se pokazala duplo jacom no sto ona objektivno jeste", smatra dr Vladimir Cvetkovic.

U cemu je zapravo tajna radikalskog tj. Seseljevog uspeha? Po misljenju dr Cvetkovica, stvar je veoma prosta: Seselj (radikali) i Milosevic (socijalisti) obracaju se doslovce istom birackom telu. To su, pre svega, nize obrazovani industrijski radnici, zatim, osiromaseni srednji slojevi u vidu sluzbenika drzavnih preduzeca, tanak sloj tzv. malih privrednika i pre svih seljaci. Pored njih, po recima naseg sagovornika "tu su jos i famozni penzioneri, koji kao sto je iskustveno dokazano, cine najkompaktnije izborno telo. Svi oni zajedno obrazuju izbornu osnovu za SPS-SRS i predstavljaju jezgro ukupnog birackog tela u nas. Stavise, recena kategorija stanovnistva sacinjavaju vise od dve trecine gradjana Srbije i nije nikakvo cudo sto sve politicke snage nastoje bas njima da se omile".

Od toga hoce li Seselj biti u stanju da privuce najveci deo nekadasnjih SPS-biraca, zavisice svi buduci predsednicki izbori, ali i ukupan politicki zivot u Srbiji. Jer, kako kaze, "razorna logika seseljevskog zdravog razuma, nevidjena retorika manipulacije, kao i nesumnjiva obrazovanost i fanaticna usredsredjenost na konacni cilj, daleko su nadmasili soc-realisticki duhovni image-SPS kandidata, koji osim neodredjene simpaticnosti, nista licno i konkretnije nije bio u stanju da ponudi biracima". U stvari, sudarile su se dve licnosti: "jedna nesumnjivo jaka, rekao bih satansko jaka licnost, dok se druga nije pokazala kao poseban individualitet, vec jedino kao personifikacija SPS aparature i kao licni izaslanik "Velikog Vozda". O tome sta nedostaje radikalskoj stranci u ovom trenutku dr Vladimir N. Cvetkovic kratko kaze "hronicni kadrovski manjak, to je najveca slabost SRS".

Mirjana Kalinic

Nedostizni Milosevic

Na pitanje da li to znaci da glasovi socijalista i radikala dolaze iz iste "ciljne grupe", dr Vladimir Cvetkovic odgovara potvrdno: "To su pokazali i statisticki podaci vezani za predsednicke izbore". Naime, statisticki podaci pokazali su "da je u zenitu svoje moci 1990. godine Slobodan Milosevic na predsednickim izborima dobio 3,3 miliona glasova. Ove godine Milosevicev SPS-naslednik Zoran Lilic u prvom krugu osvojio je oko 1,5 miliona glasova (tacno 1.474.924 ili 35,7 posto), dok se Seselj izborio za nesto vise od 1,2 miliona glasova, (1.126.940). Drugim recima, njih dvojica zajedno osvojili su manje glasova od Milosevica kada je bio najjaci". Razlika od nekih 700 hiljada glasova, istice dr Cvetkovic, pokazuje da se izborna osnova SPS i radikala u medjuvremenu znacajno istanjila, odnosno "da postoji veliki broj glasaca koji se razocarao u socijalisticku ideolosku matricu, a nije spreman da se istovremeno 'prikopca' na onu radikalsku".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /