Petak, 17. oktobar 1997.

"JUGOPETROL" VANREDNO UVOZI MAZUT ZA GREJANJE

Radijatori na mazut topli

U Valjevu vazi stara cena grejanja, a u Nisu ocekuju poskupljenje u skladu sa beogradskim. Pirotska "Toplana" preti "makazama" neurednim platisama, a u Novom Pazaru "suvise toplo" da bi grejna sezona pocela

"Jugopetrol" ce vanredno uvesti oko 60.000 tona mazuta. Za svaki slucaj, ako se potrosaci, koji inace trose prirodni gas, ne snadju za bankarske garancije. Pri tome, treba da znaju da ni mazut nece dobiti na veresiju. Svejedno da li je rec o industrijskim potrosacima ili industriji.

Ovaj prvi kontingent mazuta za zimsku potrosnju ici ce u okviru kvote predvidjene energetskim bilansom za 97. godinu, jer je u ovom dokumentu "uknjizena" brojka od 180.000 tona, sto je, zapravo bilo preplanirano u odnosu na normalne tekuce potrebe. O tome hoce li biti jos uvoza mazuta za potrebe toplana znace se tek naredne nedelje, jer u Naftnoj industriji Srbije ocekuju da ce tek tada potrosaci uspeti da srede potrebne bankarske garancije.

U javnosti se, inace, moze cuti i prica o tome da je trenutna prerada oko 200.000 tona sirove nafte mesecno nedevoljna za podmirenje svih tekucih potreba potrosaca za naftnim derivatima. Kako ce ovaj problem biti resen jos uvek je neizvesno jer, posle oktobarskog dodatnog kontingenta za uvoz dizela i benzina o uvozu tecnih goriva se ne govori. Bar javno. Sada uz potrebu vecih kolicina mazuta i loz ulja za grejanje svakako bi se vise isplatilo uvesti sirovu naftu. Ali, tu se, ponovo, stize do problema placanja, jer benzin i dizel brzo vrate ulozena sredstva, a kod sirove nafte i mazuta je situacija vec drugacija.

Zanimljivo je da je NIS zapravo bio taj koji je u "uterivanju" dugova od potrosaca bio najstroziji. Da podsetimo, NIS je, kada su iz "Gazproma" smanjili isporuku na 100.000 kubnih metara dnevno, obustavio isporuke velikim duznicima i zatrazio od njih da dug plate u roku od sest meseci. Ministarstvo energetike pri Vladi Srbije tada je intervenisalo, i rok je produzen na devet meseci.

Devetomesecno rastezanje placanja starog duga trazeno je i u pregovorima sa "Gazpromom". Sagovornici "Nase Borbe" cak smatraju da bi Rusi pristali i na 12 mesecnih rata, jer ove vremenske odrednice, zapravo, treba da preciziraju eksperti dve strane. Zato u NIS insistiraju da im se uz narucivanje buducih potreba za gasom daju garancije kao da ce rok otplate duga biti godinu dana. A za tekuce potrosnje gradske toplane treba da od banaka nabave garancije za cetvrti kvartal ove i prvi naredne godine.

Bez obzira kako ce ubuduce biti resavan problem snabdevanja gradskih toplana energentima jasno je da su u mnogo povoljnijem polozaju gradjani do cijih stanova toplota stize iz kotlarnica koje trose mazut ili ugalj.

Pirot startuje 21. oktobra

Odbornici SO Pirot su se na poslednjoj sednici Skupstine, slozili da radijatori budu topli od 6 do 21 sat, a vikendom i praznicima od 8 do 21 cas, svih sest meseci. Grejna sezona medjutim nije pocela 15. vec ce, po recima odgovornih u pirotskoj "Toplani", sve kotlarnice, osim jedne, startovati 21. oktobra.

Ukoliko monteri knjazevackog "Podvisa" uspeju ranije da zavrse posao na motazi novog kotla u kotlarnici "Cesalj" i ova ce kotlarnica, koja greje zitelje strogog centra grada, poceti da radi tog dana. Medjutim, kazu u "Toplani", ukoliko ovih dana spoljna temperatura padne ispod 12 stepeni, radijatori ce biti ukljuceni i ranije. Inace, u rezervoarima kotlarnica ima rezerve mazuta za jednomesecan nesmetan rad.

"Toplana" je ovih dana obavestila korisnike usluga grejanja da ce kod neredovnih platisa primeniti "makaze", a iskljucenja ce se vrsiti ugradnjom termo blokatora na radijatorima korisnika grejanja, koji svoje obaveze ne izmiruju na vreme.

Dugovanja iznose vise od milion i po dinara. Cena kvadratnog metra stambene povrsine iznosi 1,80 dinara, za poslovni prostor I kategorije (rec je o ustanovama koje se finansiraju iz budzeta opstine) cena je 4,50 dinara po metru kvadratnom, a za poslovni prostor II kategorije cena je 7,85 dinara po metru kvadratnom.

Ni sud ne pomaze

U Valjevu je u tri hiljade stanova 15. oktobra pocela grejna sezona. Zalihe uglja, mazuta i loz ulja obezbedjene su za dva meseca (700 tona mazuta, 250 tona uglja). Situacija je, tvrde nadlezni povoljnija u odnosu na prethodne godine. Opskrbljeno je 11 kotlarnica u gradu. Najvece naselje "Kolubara 2", sa 2.000 stanova, grejanje dobija iz toplane-energane "Srbijanke". Letos su uradjeni remonti postrojenja uz nabavku nekoliko kotlova za pojedine stambene zgrade u cijim kotlarnicama je, s obzirom na starost uredjaja, situacija bila najkriticnija.

Prosecna cena centralnog grejanja po kvadratnom metru stambene povrsine je 2,4 dinara (grejanje stana od 50 kvadrata iznosi oko 130 dinara mesecno), a placa se tokom citave godine. Najveci problem za JKP "Valjevo" je dug za ovu i proslu godinu, koji trenutno iznosi gotovo dva miliona dinara: oko 1,5 miliona duguju gradjani, a ostatak firme, za grejanje lokala i poslovnog prostora. Ni utuzenja sudu neurednih platisa ne doprinose bitno poboljsanju situacije, pa se vec sada strahuje da li ce biti dovoljno novca za nabavku goriva u najhladnijem delu grejne sezone (januar-februar). Ima, naravno, neodgovornih i "zaboravnih" platisa, ali nije mali broj ni onih koji grejanje ne mogu da plate i pored najbolje volje.

Doduse, Valjevci sa "tanjim dzepom", penzioneri pre svih, trude se da ne duguju. Veci problem su radnici bez posla, na "cekanju" ili "neplacenom". Najsiromasniji imaju subvencije, nije mali broj ni oslobodjenih placanja, a JKP i SO Valjevo za probleme u obezbedjenju sredstava za energente "se snalaze" obezbedjivanjem pozajmica i bankarskih kredita.

U Kragujevcu je grejna sezona takodje pocela u utorak. Prema recima potpredsednika gradske vlade Nebojse Vasiljevica, toplotna energija je u ranim jutarnjim satima iz "Zastava Energetike" stigla u 13.103 stana u gradu koliko ih je prikljuceno na daljinsko grejanje.

- Cena grejanja je ista kao i prosle godine i za stan od 50 metara kv. iznosi 50,88 dinara mesecno. Za sada nema zahteva da se cena grejanja menja - kaze Vasiljevic, isticuci da zaliha uglja i mazuta na skladistima "Zastava Energetike" ima dovoljno za naredna tri meseca.

I Nis trazi povecanje cene?

Daljinsko grejanje u Nisu je prema recima direktora "Gradske toplane" Radislava Zlatanovica ukljuceno, iako su prvog dana, u utorak radijatori bili mlaki tek u pojedinim delovima grada.

- Jutros smo potpalili kotlove i pojedini delovi grada vec osecaju efekte grejanja , a do kraja dana bice topli radijatori u citavom gradu, kaze Zlatanovic i dodaje da je niska toplana obezbedila mazut za sto dana grejanja, ali da, ukoliko bude potrebno, dodatna nabavka goriva nece predstavljati problem.

Nakon poskupljenja grejanja u Beogradu Zlatanovic kaze da je i niska toplana zatrazila od Skupstine grada povecanje cene jer, grejanje je u Beogradu sa 1,6 dinara po kvadratnom metru poskupelo na 2,7 dok je u Nisu cena grejanje 0,75 dinara. Od Skupstine grada niska toplana je zatrazili povecanje cene na dva dinara po kvadratu, rekao je Zlatanovic.

Odluku o visini nadoknade za grejanje donece Izvrsni odbor Skupstine grada, a novu cenu bi trebalo da verifikuje Republicka Vlada.

U susret grejnoj sezoni niska toplana je u rekonstrukciju toplovodne mreze i pripremi toplana i kotlarnica vec ulozila vise od tri miliona dinara. Prema recima direktora "Gradske toplane" obe niske toplane "Krivi vir" i "Jug" i devet kotlarnica u gradu su tehnicki ispravne i spremno docekale grejnu sezonu. Zamenjeni su i toplovodi na nekoliko problematicnih tacaka, cime je gubljenje energije svedeno na minimum.

U Novom Pazaru nije pocela grejna sezona

Novi Pazar. - Stambene i poslovne zgrade koje koriste centralno grejanje u Novom Pazaru ovih dana lice na velike domove za cvokotanje. U gradskoj toplani gde je od 15. oktobra na osnovu uredbe Vlade Srbije uvedena pripravnost, smatraju da jos nije vreme za pocetak ovogodisnje grejne sezone, jer "temperatura u toku dana nije bila ispod 12 stepeni". Prema najavama iz ovog preduzeca, radijatori bi trebalo da budu topli tek od subote.

Gradska toplana u Novom Pazaru spremno je docekala grejnu sezonu. Energenti su na vreme obezbedjeni, pa ce 160 tona mazuta i stotinak tona uglja biti sasvim dovoljno za pocetak grejne sezone u koju se ulazi sa pozamasnim dugom od oko 380.000 dinara.

Kada je u pitanju grejna sezona u osnovnim i srednjim skolama u Novom Pazaru, stanje je sarenoliko. Neke skole su grejnu sezonu pocele u sredu, neke ce poceti 20. oktobra, a one koje su prikljucene na gradski toplovod dobice grejanje kada toplana u ovom gradu bude zapocela grejnu sezonu. Inace, za sve skole obezbedjno je dovoljno goriva za celu sezonu.

Z. P. Z.

Jelica Putnikovic i ekipa dopisnika "Nase Borbe"

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /