Ponedeljak, 20. oktobar 1997.

DRUGI KRUG PREDSEDNICKIH IZBORA U CRNOJ GORI

Nesaglasje odredbi zakona i tumacenja izborne komisije

Prvi preliminarni rezultati posto se prebroji pedeset odsto listica u svim opstinama, a nedoumice izazvalo tumacenje RIK da i u drugom krugu mora izaci vise od 50 odsto biraca

Posle TV-duela dvoboj glasackim listicima:
Milo Djukanovic i Momir Bulatovic glasaju u podgorickoj
OS "Savo Pejanovic"

Prava slika o odzivu na izbore nije mogla biti stvorena na osnovu podataka od 16 casova, koji su novinarima u pres centru prezentirani nesto poslije 17 casova juce, pogotovo sto za cetiri opstine, medju kojima je i najveca - Podgorica, nijesu saopsteni nikakvi podaci o procentu izaslih biraca.

Najveci odziv je u opstini Andijevica (63 posto), sto je vise nego 5. oktobra za isto vrijeme. Sezdeset posto biraca glasalo je u opstinama Plav i Kolasin, a visa od 50 posto u Beranama, Zabljaku, Mojkovcu i Savniku. Polovina od ukupnog broja biraca izasla je u opstinama Cetinje, Bar, Bijelo Polje, Niksic. U ostalim opstinama, za koje su rezultati bili poznati, procenat izaslih je ispod 50 odsto, s tim sto je najmanji u Kotoru - sveta 37 posto.

Mimo skoro opsteg uvjerenja da za drugi krug izbora nije potrebno da izadje vise od polovine ukupnog broja upisanih biraca, Republicka izborna komisija je otklonila nedoumice svojim saopstenjem od prekjuce, gdje je navedeno da je potrebno i u drugom krugu da "glasa vise od polovine ukupnog broja gradjana Republike upisanih u biracki spisak". To bi, znaci, bio opsti zakonski uslov, nakon cijeg ispunjenja "izabranih kandidatima za predsjednika Republike smatra se onaj kandidat koji je dobio veci broj glasova".

U odnosu na prvi krug izbora, najvise novoupisanih biraca je u opstinama Bijelo Polje (2.081) i Podgorica (2.012), dok je u opstinama Tivat i Zabljak sada manje biraca nego prije dvije sedmice. U Tivtu ih je manje 96, a u Zabljaku samo jedan.

LIDIJA DJUKANOVIC

"Za buducnost djece"

Supruga Mila Djukanovica Lidija dala je, nakon glasanja, izjavu novinarima, rekavsi kako se nada da ce "izbori proteci korektno i da ce se poslije njih stabilizovati narasla politicka temperatura u Crnoj Gori".

Ubijedjena u pobjedu svoga supruga, gospodja Djukanovic je istakla da ce ovog puta "Crna Gora izabrati put za bolju buducnost i da ce se time otvoriti perspektive boljeg zivota svih gradjana, koji su vezani za Crnu Gori, a posebno djece". "Zeljela bih da ovaj put Crna Gora vodi racuna o svojoj najmladjoj generaciji, da im ovim i svim sljedecim izborima obezbijedi bolji zivot, ponosniji u Crnoj Gori i Jugoslaviji", izjavila je gospodja Djukanovic.

Supruga Momira Bulatovica Nada odbila je da pred novinarima komentarise izbore i da prognozira njihov krajnji ishod.

Vrhovnom sudu Crne Gore izmedju dva izborna kruga ulozene su 13.3993 tuzbe, koje su se, uglavnom, odnosile na naknadni upis u biracki spisak. Kako su objavili crnogorski drzavni mediji, nekoliko stotina gradjana brisano je iz birackog spiska zbog toga sto ti gradjani nijesu drzavljani SRJ ili zbog toga sto su u medjuvremenu preminuli. Jedan broj tuzbi je odbijen zbog toga sto gradjani nijesu ispunjavali neki od uslova za upis u biracki spisak - nemaju drzavljanstvo SRJ, nijesu punoljetni ili nemaju prebivaliste na teritoriji Crne Gore najmanje sest mjeseci unazad.

Zvanican je podatak da je juce ujutro otvoreno 789 birackih mjesta, kao i 5. oktobra, ali je izvjestac drzavnog radija javio da je u opstini Rozaje otvoreno nekoliko dodatnih birackih mijesta, kako bi se izbjegle guzve. Povecani pritisak na biracka mjesta, sto je juce evidentirano, dovodi se, inace, u vezu sa jednom novinom u procesu glasanja, u odnosu na prvi krug. Prema odluci RIK, naime, prilikom uzimanja glasackog listica birac je obavezan da se potpise svojerucno u posebnu knjigu spiska biraca, cime potvrdjuje da je glasao. Ovo je uvedeno kao preventivna mjera radi izbjegavanja da neko glasa dva ili vise puta, sto je po zakonu kaznjivo.

Policija oduzimala oruzje na ulazu u Crnu Goru?

Kolega iz jednog beogradskog drzavnog glasila povjerio nam se da mu je crnogorska policija, prilikom ulaska na teritoriju opstine Bijelo Polje, privremeno oduzela pistolj za koji ima urednu dozvolu. Pokazao nam je, pritom, policijsku potvrdu o privremenom oduzimanju licnog naoruzanja, uz tvrdnju da je oruzje oduzimano svim gradjanima koji su ovih dana iz Srbije dolazili u Crnu Goru. Tacnost ovih podataka juce nije bilo moguce potvrditi u MUP Crne Gore.

Novinarima je jos, prilikom prvog vidjenja sa portparolom RIK Nikolom Zekom Ilicem, saopsteno da se preliminarni rezultati izbora nece, kao prosli put, objavljivati prije nego u svim opstinama bude prebrojana polovina glasackih listica. Gospodin Ilic, inace, nije na drugoj konferenciji za stampu (onoj koja je odrzana poslije 17 casova) mogao da odgovora na novinarska pitanja. Kazao je da su svi clanovi RIK na terenu, i da ce se potruditi da tek na konferenciji zakazanoj sinoc za 21 cas bude prisutan i predsjednik Republicke izborne komisije. Tako je izostala i informacija o tome da li je neka od strana uputila bilo kakav zvanicni prigovor. Predsjednicki kandidat Momir Bulatovic je u svojoj izjavi prilikom glasanja kazao da je njegov izborni stab ulozio prigovor u vezi sa birackim spiskovima.

Drugi krug predsjednickih izbora prati oko 200 domacih i stranih novinara, a u Crnoj Gori je i dalje brojna ekipa posmatraca misije OEBS, posmatraci iz nekoliko ambasada u Beogradu i drugih stranih "kontrolora". Kao i u prvom kruu, izbore obsevira i tim od 26 clanova Crnogorskog helsinskog komiteta za ljudska prava.

D. Vukovic
B. I. Milicic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /