Ponedeljak, 20. oktobar 1997.

RAZBUKTAVANJE KRIZE U KONGU NIJE PRACENO ODGOVARAJUCOM REAKCIJOM U SVETU

Cutanje je (crno) zlato

Svrgnuti predsednik Lisuba nagovestava otpor jer je "sef drzave izabran legalnim glasanjem", dok medjunarodna zajednica, uprkos stranoj intervenciji, iskazuje uzdrzanost

Dragisa Popovic
specijalno za "Nasu Borbu" iz Lisabona

Vlast u Kongu je ponovo u rukama bivseg predsednika Sasua Nguesoa; Brazavil je prosle srede polozio oruzje pred naletom pobunjenickih snaga Pokreta za uspostavljanje demokratije i ozivljavanje patriotizma (FDP). Ovaj juris izveden je uz svestranu pomoc vojne avijacije i motorizovanih snaga Angole, kojima su se anemicno suprotstavile jedinice dosadasnjeg predsednika Paskala Lisube. Zvanicna Luanda je hitro poslala poruku na adresu generalnog sekretara UN Kofija Anana obrazlazuci svoju vojnu intervenciju, duz teritorije susedne zemlje, kao "vojnu avanturu potere za agresorima".

Informacije prispele do Iberijskog poluostrva spadaju u onu vrstu modernih africkih prica u kojoj poznavanje nekih detalja podstice glad za drugima. To je pravi razlog sto su podozrivi komentatori vodecih lisabonskih listova ispravno zakljucili da se iza ofanzive pobunjenika i intervencije angolskih snaga "oseca prodoran miris nafte".

"Juce je bio Kabila, danas je Sasu Ngueso. Africki politicari mogu gotovo bezbrizno da se late oruzja i sruse vladajuci rezim bio on diktatorski ili demokratski. Niko im zbog agresorske drskosti nece mnogo zameriti! Dovoljno je da imaju podrsku uticajnih 'kumova' za ofanzivnu akciju" - to su, ukratko, sazeta kriticka upozorenja sa stranica vodecih lisabonskih dnevnika.

Miris nafte - i dolara

Nafta je veliki izazov na tlu dve susedne africke zemlje, prepunih vapajima za radikalnim ekonomskim i socijalnim zahvatima. Uspesno izveden pohod pobunjenika bivseg predsednika Nguesa, uz podrsku angolskih trupa, jeste, ponajvise trijumf za petrolejske kompanije "Elf-Kongo" i "Sonangol" u angolskoj enklavi Kabindi.

Francuska kompanija "Elf Akiten" je suvereni parter sa 720 miliona barela, od ukupno 870 miliona sadasnjeg volumena eksploatacije. Manju kolicinu koriste italijanska kompanija "Adjip" i americka "Sevron oversiz". Kabinda je kljucno izvoriste nafte za Angolu, jer daje 65 odsto od ukupne produkcije koja prevazilazi 700 hiljada barela dnevno, gde je uglavnom ulozen kapital velikih americkih petrolejskih kompanija.

Izvori nafte su povod za stalnu prisutnost baruta u ovom delu Afrike, pred zamrsenim mozaikom razlicitih misljenja i raspolozenja, interesa i ambicija. Uspostavljanjem novih rezima u Kinsasi i Brazavilu, Angola i velike multinacionalne petrolejske kompanije sa koji poseduje ugovore o eksploataciji izvorista nafte mogu mirnije da spavaju, jer je znatno lakse kontrolisati situaciju u enklavi Kabindi cija se polja "crnog zlata" prostiru izmedju dva Konga.

Francuska vlada koja, kao bivsi kolonizator, jedina odrzava ambasadu u Brazavilu, svela je ofanzivu trupa privrzenih bivsem predsedniku Sasuu Nguesou u odmerene diplomatske okvire, "izrazavajuci zaljenje zbog strane intervencije". Tom prilikom zvanicni Pariz, takodje nije ostro protestovao protiv preuzimanja vlasti bivseg sefa drzava koji je za vreme svoje vladavine (1979-1992) odrzavao izuzetno dobre odnose i unosne poslove.

"Za nas je rat zavrsen. Otpocinjemo period promene vlasti i najavljujemo demokratske izbore. Za kratko vreme ce se formirati vlada nacionalne obnove ciji ce glavni cilj biti otklanjanje posledica gradjanskog rata koji je trajao pet meseci". Ovo je izjavio bivsi predsednik Ngueso za francuski radio cija je emisija uhvacena u Lisabonu, i najavio svoje namere nakon rusenja dosadasnjeg rezima Paskala Lisube.

Na drugoj strani, svrgnuti predsednik Lisuba u naglasava da je izabran demokratskim predsednickim izborima i ocekuje da "UN i citava svetska zajednica oceni sracunate poteze pobunjenika i legalnost izvedene ofanzive bivseg sefa drzave"...

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /