Utorak, 21. oktobar 1997.

DR OGNJEN PRIBICEVIC O REZULTATIMA PREDSEDNICKIH IZBORA U CRNOJ GORI

Erozija Milosevica

Prva pobeda reformske struje u SRJ. Pozitivne posledice za Srbiju. Predsednik SRJ primoran da pregovara s dva-tri coveka

Pobeda Mila Djukanovica na predsednickim izborima u Crnoj Gori direktno je ohrabrenje za demokratske snage u Srbiji jer je to prva pobeda reformske struje u SR Jugoslaviji, ne racunajuci pobedu koalicije "Zajedno" na proslogodisnjim lokalnim izborima, kaze za "Nasu Borbu" dr Ognjen Pribicevic iz Instituta za drustvena istrazivanja. "Veoma je vazno da Momir Bulatovic prizna da je porazen i vlast prepusti pobedniku, iako se ne radi o klasicnom transferu vlasti jer je Djukanovic zapravo sve vreme bio stvarna vlast u Crnoj Gori", smatra dr Pribicevic i dodaje da ne bi bilo dobro da Bulatovic prolongira smenu eventualnim osporavanjem izbornih rezultata.

Unatoc tome sto ce Djukanoviceva pobeda pozitivno delovati na demokratske snage u Srbiji, nastavlja dr Pribicevic, zabluda bi bilo ocekivati da se takva promena ponovi u nekom skorijem periodu u Srbiji. Po njemu, osnovni prepreka za to je nepostojanje reformske struje unutar Socijalisticke partije Srbije koja bi istovremeno bila na vlasti kao sto je bio slucaj sa Djukanovicevom strujom u Demokratskoj partiji socijalista.

Milosevic i Djukanovic za pregovarackim stolom

Odgovarajuci na pitanje u kom smeru ce se odvijati odnosi novoizabranog crnogorskog predsednika sa predsednikom savezne drzave, koji je otvoreno podrzavao Djukanovicevog protivkandidata, dr Ognjen Pribicevic kaze: "Ne bi trebalo ocekivati da Djukanovic posle ove pobede udje u konflikt sa Milosevicem. Logicno je da sa Milosevicem otpocne proces razgovora, nagodbi, kompromisa sto je jako vazno na saveznom nivou. Milosevic vise nema poslusnog predsednika Crne Gore kakav je bio Momir Bulatovic, on sada nece moci da daje uputstva, morace da sedi, dogovara i pregovara sto zapravo i jeste demokratija".

To sto u SPS nema snage koja bi donela pozitivne promene, smatra dr Pribicevic, rezultat je stava Slobodana Milosevica, koji je u poslednjih deset godina sklanjao iz partije svoje potencijalne rivale "tako da je to danas partija bez drugog, treceg, cetvrtog coveka. Postoji samo Milosevic, jedna velika praznina iza njega i masa partijskih funkcionera u kojoj nema nijedne licnosti koja bi mogla da zauzme njegovo mesto". On istice da su, za razliku od SPS, crnogorski socijalisti imali tri jake partijske licnosti - Milu Djukanovica, Momira Bulatovica i Svetozara Marovica.

Jos jednu prepreku slicnim reformskim promenama u Srbiji dr Pribicevic vidi u ovdasnjim drustvenim prilikama na koje su sankcije teze delovale nego na crnogorske. Osim toga, napominje on, koreni nacionalizma i primitivizma u Srbiji su mnogo dublji.

"Pobeda Djukanovica po Srbiju ce imati veoma vazne, pozitivne posledice jer je ovo siguran pokazatelj da se definitivno rusi Miloseviceva ideja o stvaranju jake pozicije predsednika savezne drzave. Ovo je definitivna erozija Miloseviceve pozicije i na republickom i na saveznom nivou jer su u kratkom periodu porazena dva njegova pulena - Zoran Lilic i Momir Bulatovic", kaze dr Pribicevic i dodaje da se, dugorocno gledano, Miloseviceva pozicija saveznog predsednika ljulja.

Argumentujuci ovu tezu, dr Pribicevic istice da se posle parlamentarnih izbora menja sastav srpske delegacije u Vecu republika Skupstine SRJ te da uskoro slede i crnogorski parlamentarni izbori "koji ce, sudeci po rezultatima predsednickih izbora, opet doneti prevagu Djukanoviceve linije. Pri tom, Milosevic vise nije gazda ni u Republici. Iako, naravno, ne mozemo biti zadovoljni tolikim uspehom radikala, time sto je Srpski pokret obnove prosao slabije od radikala i sto deo opozicionih stranaka nije ucestvovao u izborima, Milosevic je sada primoran da sedne i pregovara sa dva- tri coveka - sto je pozitivan pomak u demokratizaciji Srbije. A to je nastavak procesa deligitimizacije rezima koji je zapocet proslogodisnjim demonstracijama protiv izbornih kradja. Djukanoviceva pobeda jos je jedan dokaz za tvrdnju da je urusavanje Milosevicevog rezima - nezaustavljiv proces".

Olja Mamuzic

Seselj obecao saradnju

Nije za ocekivati da Vojislav Seselj, koji je poput Socijalisticke partije Srbije tipovao na porazenog predsednickog kandidata Momira Bulatovica, udje u konflikt sa Milom Djukanovicem i povuce u tom smislu neke radikalnije poteze, ocenjuje dr Pribicevic i podseca da je lider Srpske radikalne stranke rekao da ce saradjivati sa Djukanovicem ako pobedi na izborima. "Cak ako ne postuje svoje reci, Seselj ne moze da ugrozi Djukanovicevu poziciju legitimno izabranog predsednika Crne Gore".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /