Utorak, 21. oktobar 1997.

KAKO FORMIRATI NOVU VLADU SRBIJE

Krizna situacija za koncentracionu vladu

Trenutno se cela igra vodi oko toga kako da SPO pomogne SPS da pridobije naklonost inostranstva, a da istovremeno izbegne opasnost da joj SRS odvuce glasove, kaze Dragoljub Popovic, profesor Pravnog fakulteta

Kad bi se strogo pridrzavao zakona parlament Srbije bi vec krajem ove, a najkasnije polovinom iduce sedmice trebalo da bude konstituisan. Medjutim, malo je verovatno da ce to ici tako glatko, jer stranke jos tvrde pazar ko ce s kim u koaliciju, kako bi mogla da bude obrazovana nova vlada.

Socijalisti cak ni sa koalicionim partnerima - JUL i ND - nemaju poslanicku vecinu da bi mogli sami da je formiraju. To im je poslo za rukom samo jednom - 1991. kad su sami zauzimali cak 194 od ukupno 250 mesta u republickoj skupstini.

Dok se iza zatvorenih vrata, kako se veruje, vode medjustranacki pregovori, javno se operise sa razlicitim pojmovima i njihovim tumacenjima, koji, cini se, odudaraju i od same teorije. U opticaju su, na primer, tzv. "manjinska", "koncentraciona", pa cak vlada "narodnog jedinstva". Koliko su oni, u novoj konstelaciji snaga, primenljivi?

Po recima jednog od poznavalaca parlamentarizma u nas i u svetu, profesora Pravnog fakulteta dr Dragoljuba Popovica, manjinska vlada je vec vidjena u vreme kad su radikali podrzavali socijaliste koji nisu imali parlamentarnu vecinu da bi sami mogli da formiraju vladu. Normalno je u parlamentarnom poretku da postoji grupacija koja podrzava vladu, a da, istovremeno, ne zeli da ima ministarska mesta. Takav je slucaj trenutno u Italiji. Stoga, smatra profesor Popovic sami pregovori nisu nista neobicno, neobicno je to sto se toliko mistifikuju.

Koncentraciona vlada, opet, ne moze biti manjinska, vec je vlada svih stranaka. Ono sto zagovara radikalski lider Vojislav Seselj - da vladu formiraju cetiri stranke (SPS, JUL, SRS i SPO) - samo lici na koncentracionu vladu, po svojoj snazi. "Koncentraciona vlada se, inace, formira u vremenima koja su teska, kada se ide u rat, u kriznim trenucima".

Profesor Popovic se seca da je uoci poslednjeg rata u parlamentu Srbije bilo takvih ideja, ali su one propracene primedbom da koncentraciona vlada "vodi u rat". Na pitanje nismo li dospeli u takvu krizu da treba razmisljati i o takvoj vladi, profesor Popovic odgovora da je "nasa situacija toliko krizna da zadovoljava uslov za formiranje koncentracione vlade."

U nas se odomacio izraz "vlada narodnog jedinstva", ali to je, objasnjava profesor Popovic, obicna koaliciona vlada. U teoriji pojam vlade narodnog jedinstva ne postoji, to je politicko ime koje je korisceno u Cileu Aljendea. Ako bi u koaliciju usli levi blok i radikali imali bi dvotrecinsku vecinu i mogli bi da pokusaju da menjaju Ustav. Sa Srpskim pokretom obnove, socijalisti i njihovi koalicioni partneri to ne bi mogli. Mogli bi jedino svi zajedno, ali bi se, u tom slucaju, teze slozili.

S druge strane kad bi Srpski pokret obnove pristao na koaliciju sa socijalistima, radikali bi ostali u opoziciji sto bi im dalo strahovitu snagu. Cak i vecu nego kada bi usli u vladu gde bi morali da dele neku odgovornost. Po misljenju profesora Dragoljuba Popovica, trenutno se cela igra vodi oko toga kako da SPO pomogne SPS da pridobije naklonost inostranstva, a da, istovremeno, izbegne opasnost da joj SRS odvuce glasove.

M. Torov

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /