Subota, 25. oktobar 1997.

POLITICKI PUT ZORANA TODOROVICA KUNDAKA

"Mozda kupim neku partiju"

Na zatvorenom sastanku Predsednistva GK SK posvecenom "Slucaju Todorovic" Mira Markovic je demantovala optuzbe na njegov racun isticuci da je rec o "podmetanju kukavicjeg jajeta, sto on nije shvatio"

Bio je jedan od najglasnijih prvoboraca antibirokratske revolucije, autor slogana "pluralizam u okviru SSRN", cuvenog mitinga na Uscu '89. (uz Dragana Tomica) i brojnih pesama objavljenih pod pseudonimom ("Teodor A")... Bio je i "specijalista" za kadrovsku politiku, po sopstvenim recima "milosevicevac nad milosevicevcima", poslednja zrtva unutarpartijskog obracuna u jednopartijskom sistemu...

Zoran Todorovic Kundak ostace, ipak, zapamcen prvenstveno kao jedan od najblizih saradnika Mire Markovic, predsednice direkcije JUL i supruge godinama neprikosnovenog sefa drzave, Slobodana Milosevica. Prijateljstvo sa neobicnom profesorkom sociologije, smatra se, bilo je glavni temelj Todoroviceve izrazite politicke i poslovne moci, koju nikad nije krio: tvrdi se da je svojim skolskim drugovima voleo da o sebi govori kao o trecem coveku u Srbiji. Todorovic je svoju munjevitu politicku karijeru poceo kao student Fakulteta politickih nauka. Vatreno se vezavsi za grupu politicara sa Univerziteta, predvodjenu Mirom Markovic, za svega tri godine uspeo je da predje put od sekretara Predsednistva Univerzitetskog komiteta Saveza komunista, preko clana i izvrsnog sekretara Gradskog komiteta SK do predsednika Predsednistva GK SSRN Beograda (oktobar 1989).

Na Univerzitetu je upoznao i grupu "mladih lavova" koji su se, potom, istakli u njegovom "cerecenju" (Snezana Aleksic, Zoran Cicak...). Kao sekretar UK dobio je i svoj prvi stan, ali i priliku da se isproba u uklanjanju politicki nepodobnih: "odstrelio" je asistenta Pravnog fakulteta Konstantina Petrovica, sa obrazlozenjem da je bio "agent Crvenih brigada".

Kalio se i na osudjivanju "Studenta", medju prvima se bacio na Dragisu Pavlovica, predsednika SK Beograda, ali se kao njegov najveci doprinos Osmoj sednici navodi pisanje brojnih telegrama podrske Slobodanu Milosevicu, citanim tokom sednice.

Tvrdi se da je u predizbornoj kampanji za mesto sefa Socsaveza pomogao Nebojsi Maljkovicu (svom vencanom kumu) da zauzme direktorsko mesto u "Putniku" i Draganu Tomicu u "Jugopetrolu", da je "pucisticki smenio direktore Aerodroma i 'Geneksa', posredno dozvolio radnicima Robnih kuca Beograd da isamaraju direktora i oteraju ga", da je "okupirao list 'Duga' i protezirao Iliju Rapajica".

Uprkos dovodjenju "svojih ljudi" na bitne funkcije u marketingu o dobrim odnosima sa porodicom Milosevic-Markovic, na mestu prvog coveka beogradskog Socsaveza Todorovic se nije zadrzao ni pola godine. Neminovnu smenu preduhitrio je podnosenjem ostavke, propracene najboljim ocenama njegovog rada.

Spor sa omladincima, borcima i sindikatom, na povrsinu je, ipak, izbacio mnoge optuzbe za drzanje monopola nad kadrovskom politikom u politickim strukturama grada, za udeo u ociglednim i kontroverznim aferama (pominjan je i slucaj neuspelog silovanja), privatizaciju funkcije, pokusaj da se prerastanjem SSRN u posebnu politicku partiju stavi u poziciju lidera novog pokreta. U dijagnozi Zorana Cicka, na primer, u to vreme stacioniranog u Centru za idejni rad, pominjane su i obmane u kadrovskoj politici, nezakonita raspodela stanova, politicka promocija pravosnazno osudjenih kriminalaca.

Branila ga je, medjutim, Mira Markovic, tvrdeci na zatvorenom sastanku Predsednistva GK SK, posvecenom "slucaju Todorovic", da iznesene optuzbe nisu tacne, vec da je rec o "podmetanju kukavicjeg jaja, sto on nije shvatio". Nekadasnji "mladi lav" bio je, tako, prinudjen da uhlebljenje potrazi na drugoj strani, "zlopateci" se u poslovima sa naftom i drugim visokoprofitabilnim vidovima trgovine.

- Mozda kupim neku partiju. One su sada jeftine. Ili cu moliti socijaliste da mi pozajme neku od svojih - ovako je na pitanje da li ce se ponovo baviti politikom odgovorio u intervjuu datom tri godine nakon odlaska iz SSRN.

Onda je postao jedan od osnivaca Jugoslovenske levice, gde je 1995. godine dobio funkciju sekretara partije, kao i priliku da ponovo resava brojna kadrovska i druga vazna pitanja - tvrdi se, na primer, da je upravo on odigrao vaznu ulogu u organizovanju izborne kradje novembra prosle godine. (Za njegovo ime vezuje se i izbacivanje Zorana Cicka iz Direkcije JUL. Zanimljivo je i da su i svi ostali koji su ga rusili vrlo brzo nestali sa politicke scene).

- U JUL sam usao iz onih pobuda koje kod sebe smatram najvrednijim. I sto mi je vecina drugova u JUL. I sto su ljudi normalni, a ideje prirodne - objasnjavao je Zoran Todorovic razloge svog ponovnog politickog angazmana na levici.

Vera Didanovic

Kako je Todorovic postao Kundak

Nadimak po kome su ga svi znali Todorovic je dobio u obracunu sa borackom organizacijom Beograda. Na sastanku Predsednistva GK SSRN, naime, kroz usta Stanka Matijasevica, predsednika organizacije, borci su se enenergicno suprotstavili dodeljivanju knjizevne nagrade Matiji Beckovicu. Ne znajuci da je Matijasevic svojevremeno bio zandar, Todorovic je njegov istup nazvao kundacenjem. Borci su se, potom, "u samoodbrani" potrudili da Todorovicu prilepe nadimak "Kundak", ali i da ga javno priupitaju kako je doslo do "cetnickih mitinga i je li u dilu sa Vukom Draskovicem i druzinom iz Nove Pazove".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /