Nedelja, 16. oktobar 1997.

Opasno sirenje pukotine politickih i nacionalnih podjela

Manjinski narodi kao dezurni krivci

Bulatovic, njegovi prvi saradnici i pristalice, mogli su bez stida i zazora da podsticu na mrznju prema manjinskim narodima

Dragoljub Vukovic
Bozidar Milicic

Nije prvi put u posljednjih desetak godina da Crna Gora bude dramaticno podijeljena (o ranijim podjelama da i ne govorimo), ali su pukotine kako-tako zatrpavane zarad gradjanskog mira, politicke i nacionalne tolerancije. I taman kad se, stvaranjem koalicije "Narodna sloga" prije svega, pojavila nada da ce ovaj prostor ubuduce razminjivati usudi ostrih i beskompromisnih politickih konfrontacija, desilo se da je tu nadu prelio mulj iz korita nekada jedinstvene Demokratske partije socijalista. Cijepanje vladajuce partije na dva zakrivljena politicka tabora - od kojih je onaj Bulatovicev odlucio da se jos cvrsce veze za Slobodana Milosevca i njegov rezim, a onaj Djukanovicev da tu vezu prekine i uporiste nade u demokratskoj crnogorskoj opoziciji i medju manjinskim narodima - Crnu Goru je skoro bez ostatka svrstalo u dva bloka. Izmedju je pukla provalija, koja nakon Djukanoviceve pobjede na izborima za predsjednika Crne Gore prijeti da u sebe povuce sve, bez razlike na kojoj se ko strani nalazio.

Svjestan cinjenice da je Djukanoviceva prednost u tome sto je uspio da na svoju stranu pridobije demokratsku opoziciju i nacionalne stranke manjinskih Muslimana i Albanaca, Bulatovic je poseban naglasak u svojoj izbornoj kampanji stavljao na to da je njegov rival homogenizovao manjinske narode, svjesno ih time obiljezavajuci kao "zrtvenog jarca" za slucaj da izgubi izbore za predsjednika Crne Gore. A kada se u drugom izbornom krugu to zaista i dogodilo, Bulatovic, njegovi prvi saradnici i pristalice, mogli su bez stida i zazora da podsticu na mrznju prema manjinskim narodima, potpomognuti u tome od rezimskih medija iz Beograda i koalicionih partnera iz druge federalne jedinice. Dugo kondenzovana negativna energija dobila je priliku da se razlije na protestima koje su u Podgorici organizovali od strane Bulatoviceve partije, a povodom navodne kradje izbora.

Frano Camaj: "Albanci su glasali i za Bulatovica"

- Albanci su i ovom prilikom glasali po svom ubjedjenju, i niko ne moze da im uskrati to pravo, a najmanje aktuelni predsjednik Crne Gore Momir Bulatovic, za koga su isti Albanci listom glasali kada je prije pet godina izabran na ovu vaznu funkciju. Tada je znao da kaze da je ponosan sto su za njega glasali pripadnici raznih nacionalnosti u Crnoj Gori. Uostalom, svima je jasno da 6,5 posto Albanaca, koliko ih ima u Crnoj Gori, ne mogu birati predsjednika drzave, ali ocigledno nekima treba dezurni krivac za sve svoje neuspjehe i poraze. Vjerujem da to, ipak, pripada proslosti - kaze za NNB Frano Camaj, predsjednik Udruzenja albanskih intelektualaca Malesije "Illdzricum".

Ovakvo stanje stvari, prema misljenju predsjednika Crnogorskog helsinskog komiteta za ljudska prava, gospodina Slobodana Franovica, pokazuje "da je i u Crnoj Gori, u izvjesnoj mjeri, doslo do znacajnog skretanja udesno, kao sto se dogodilo i u Srbiji". "To su veoma opasni projekti, nad kojima treba da se zamislimo u Crnoj Gori", kaze Franovic. Ovi projekti su, ocjenjuje on, direktno upereni protiv ljudskih prava i demokratije. "Mi kazemo da se u Crnoj Gori, kao i u Srbiji (u jos vecem obimu) pojavljuje jedan poseban oblik nacional-socijalizma ili, da bude jasnije mnogima, fasizma, koji je nastao jednim cudnim ukrstanjem nekadasnjeg staljinistickog stanja svijesti i ovog, u medjuvremenu stecenog, ultranacionalizma". Da protagonisti ovih projekata ne odustaju od njihove realizacije, za Franovica je dokaz i ovo sto se sada desava u Crnoj Gori.

To sto se Djukanoviceva izborna pobjeda sada osporava, uz ostalo, i cinjenicom da su za njega listom glasali gradjani muslimanske nacionalnosti, za dr Avdula Kurpejovica, clana Demokratskog foruma za ljudska prava i medjunacionalne odnose Crne Gore, jeste ne samo "retrogradno", vec i "svojevrsna diskriminacija jednog naroda".

"Opredijeljenost Muslimana za reformske i progresivne procese motivisana je saznanjem da se samo u gradjanskoj, civilizovanoj i demokratskoj Crnoj Gori i Jugoslaviji, sa trzisnom privredom i vladavinom prava, mogu garantovati, ostvarivati i stititi ljudska i nacionalna prava i slobode, ravnopravnost i jednakost, konstitutivnost i drzavotvornost, i onemoguciti svaki oblik diskriminacije, nacionalnog negiranja, asimilacije i ukidanja jednog naroda", kaze dr Kurpejovic.

"Najzalosnija je cinjenica da se za neuspjeh na ovim izborima krive druge nacionalnosti, medju njima i Albanci u Crnoj Gori, kao da oni nijesu gradjani ove Republike, za koju su vitalno zainteresovani da bude demokratska i prosperitetna", kaze gospodin Frano Camaj, novinar i predsjednik Udruzenja albanskih intelektualaca Malesije "Illdzricum". "Istina je", dodaje on u razgovoru za NNB, "da su Albanci mahom glasali za Mila Djukanovica, ali ne zato sto njega vise vole od Bulatovica, vec zato sto vjeruju da njegov program nudi vise demokratije i ravnopravnosti. Kao udruzenje intelektualaca, gradjanima albanske nacionalnosti nijesmo preporucivali za koga treba da glasaju, znajuci da su oni sposobni i politicki zreli da se opredijele".

Iako su Bulatovicevom politickom taboru "trn u oku" ovog puta bili prije svega Muslimani i Albanci, nije propustena prilika da se i na Hrvate ukaze kao na faktor koji je pripomogao Djukanovicu u izbornoj trci do predsjednickog trona. Uradjeno je to, pored ostalog, na politicki krajnje nizak nacin. Naime, Bulatovic je u jednom od TV-suceljavanja sa Djukanovicem naglasio kako su u prvom izbornom krugu casne sestre iz Kotora prvi put izasle na biralista, sto je trebalo da znaci kako su one to ucinile samo da bi podrzale Djukanovica.

Konfrontirajuci svoje stare i nove pristalice ne samo sa Djukanovicevim DPS- om, opozicionim parlamentarnim strankama, vec i sa manjinskim narodima u Crnoj Gori, Bulatovic je regresirao do nivoa lidera koji ne bira sredstva da dodje do cilja, i sebe doveo u situaciju da Crnu Goru moze da uvede u spiralu haosa i nasilja.

Don Anton Belan: Integracija a ne nacionalna homogenizacija

Na pitanje NNB kako komentarise to da je Djukanovic dobio glasove manjinskih naroda na predsjednickim izborima, Don Anton Belan, zupnik u Kotoru, odgovorio je kontrapitanjem: "Ako govorimo o Crnoj Gori kao gradjanskoj drzavi, ne ulazeci koliko stvarno ona to jeste, onda je ispravnije postaviti pitanje: koji su se to gradjani opredijelili za kandidata g. Mila Djukanovica?

- U tom kontektstu, nastavio je Don Belan, g. Djukanovic je vjerovatno dobio i glasove manjinskih naroda, koji su u njegovom politickom i ekonomskom progamu prepoznali (da li ispravno, pokazace vrijeme) vecu sigurnost u ostvarivanju manjinskih i opceljudskih prava. Pretpostavka za tako nesto ima uporiste u ekonomskim reformama koje nudi g. Djukanovic, kao i prihvatanje pravila koje u politici namece savremeni svijet.

Vjerska i nacionalna razlicitost istina moze da nas dijeli, ali moze i treba da nas spaja. Europa ide u tom smjeru. Mislim da je ta pozitivna kretanja g. Djukanovic prepoznao i ponudio platformu koja moze biti od koristi i Crnoj Gori i Jugoslaviji. Svijet i Europa danas teze ka ekonomskoj, politickoj i svakoj drugoj pozitivnoj integraciji, a ne nacionalnoj homogenizaciji, koja je, istina, u proslosti odigrala jednu pozitivnu ulogu, ali je danas prevazidjena kao ideja.

Pokusaj g. Bulatovica "da instrumentalizuje glasanje casnih sestara u svoje politicke svrhe", Don Belan je protumacio kao "napad na hrvatsku manjinu i katolicku crkvu na ovim prostorima".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /