Cetvrtak, 4. septembar 1997.

KAKO CE RADITI CENTAR ZA SLOBODNE IZBORE I DEMOKRATIJU

Gradjani kao posmatraci

Prijavljivanje volontera od 6. a obuka od 13. septembra. Podrska svih vecih parlamentarnih stranaka. Formirana 24 regionalna centra

Kao posmatraci, na ovogodisnjim izborima trebalo bi po prvi put da se pojave gradjani Srbije. Te posmatrace "regrutovala" bi nevladina i nestranacka organizacija Centar za slobodne izbore i demokratiju (CeSID) koju je osnovala grupa studenata i pravnika. Centar je registrovan na saveznom nivou, ali jos uvek ceka akreditaciju Republicke izborne komisije za pracenje izbora od cega i zavisi da li ce njihovi posmatraci imati pristup birackim mestima.

Cilj organizacije jeste da okupi oko deset hiljada posmatraca - volontera koji bi pokrili sva biracka mesta u Srbiji. Ako se, za predstojece izbore, ne prijavi dovoljan broj volontera, CeSID ce nastojati da obezbedi sto veci broj vozila tako da bi manji broj posmatraca bio veoma mobilan.

Ova organizacija nece ispravljati nikakve nepravilnosti na dan glasanja vec ce samo prikupljati informacije koje ce objaviti tek kada se zavrse izbori i na osnovu podataka podnositi zalbe. Pored samog glasanja, Centar ce pratiti i predizborene i postizborne procese.

Prijavljivanje volontera CeSID ocekuje tek posle 6. septembra kada ta organizacija krece u medijsku kampanju i sa objavljivanjem oglasa na lokalnim nezavisnim TV i radio-stanicama. Obuka posmatraca pocece oko 13. septembra. Prema recima Marka Blagojevica, portaprola Centra, saradnje sa strankama nece biti. On dodaje da su osnivanje Centra do sada zvanicno podrzali Demokratska stranka, Demokratska stranka Srbije, Demokratski centar, Gradjanski savez Srbije, Koalicija "Vojvodina", Stranka demorkatske akcije, Socijaldemokratija... Neformalnu podrsku Centru su dali Socijalisticka partija Srbije i Srpski pokret obnove. U planu su i razgovori CeSID-a sa JUL-om, Novom demokratijom, dok je Srpskoj radikalnoj stranci upuceno pismo.

Do sada su formirana 24 regionalna centra (neki od njih su na Kosovu i Sandzaku), cime je prema Blagojevicevim recima pokrivena 21 izborna jedinica. U osnivanju regionalnih centara pomogli su Sindikat "Nezavisnost" i Nezavisno udruzenje penzionera, u cijim prostorijama su uglavnom i smesteni lokalni posmatracki timovi. Timove su obucavali Vladimir Goati, ekspert za izborne sisteme i Marina Drenska iz rukovodstva Bugarskog udruzenja za fer izbore, orgnaizacije s istim ciljem kao CeSID.

"Centrala" CeSID-a, inace, okuplja sociologe i eksperte za izborno pravo, pravo uopste i kompjutere. Posmatraci mogu biti svih zanimanja, a neke od regionalnih timova cine iskljucivo penzioneri.

Osnivaci CeSID-a, svoj projekat su podneli Nacionalnom institutu za demokratiju u Vasingtonu od koga su i dobili na tri meseca jedinu opremu koju trenutno poseduju: jedan kompjuter, stampac i faks. Iste organizacije (gradjana - posmatraca), prema Blagojevicevim recima, postoje u jos 32 zemlje u svetu medju kojima su i svi susedi SRJ.

I. Kisic

Ocekuje se akreditacija RIK

- Republicka izborna komisija ce, prema nezvanicnim informacijama koje dolaze upravo iz tog tela, izdati akreditaciju Centru za slobodne izbore i demokratiju, kaze Marko Blagojevic, portparol CeSID-a. Zahtev za akreditaciju je predat pre nekoliko dana. Na osnovu nje trebalo bi da svi posmatraci koje ovlasti CeSID imaju pristup birackim mestima.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /