Petak, 5. septembar 1997.

RASPRAVE O SKRACENJU MANDATA PARLAMENTU

Bulatovicevci treniraju opozicionarstvo

Predsednik Bulatovic demantovao postojanje teksta Zakona o nacionalnoj bezbednosti SRJ, koji ugrozava drzavnost Crne Gore. Ministar unutrasnjih poslova Filip Vujanovic otkrio da je Bulatovic dao ideju o formiranju preduzeca koje bi kontrolisalo promet duvana i na njegovo celo postavio coveka iz SDB. Bulatovic izbegao direktan duel sa Djukanovicem

Podgorica. - Iako je juce debatu na vanrednoj sjednici crnogorskog parlamenta otpoceo Drago Bakrac, poslanik Bojoviceve Narodne stranke, njen dalji tok je, kao i prethodnih dana, bio u znaku politickog obracuna DPS-ovaca, pri cemu je secirano zajednicko nasljedje. Premijer Djukanovic je u nekoliko navrata polemisao sa poslanicima DPS-a iz protivnickog tabora, a predsjednik Momir Bulatovic sa ministrom unutrasnjih poslova Filipom Vujanovicem. U prijepodnevnom dijelu sjednice izostao je direktni duel izmedju Djukanovica i Bulatovica. Predsjednik Republike je dosta rano napustio sjednicu, obecavajuci da ce odsustvovati pola sata, a premijer je odlucio da polemiku sa njim zapodjene nakon povratka. Bulatovic se, medjutim, nije pojavio do pauze za rucak.

Svoje jucerasnje obracanje parlamentu, predsjednik Bulatovic je iskoristio da demantuje "pricu koja, apsolutno, veze sa istinom nema". Rijec je o postojanju teksta saveznog zakona o nacionalnoj bezbjednosti, koji je, prema navodima premijera Djukanovica, a potom i ministra unutrasnjih poslova Vujanovica, pripremljen u Saveznom ministarstvu unutasnjih poslova. Da prica o tom zakonu nije tacna, predsednik Bulatovic je argumentovao telefonskom provjerom kod saveznog premijera i zvanicnim dokumentom iz Savezne vlade, u kome je saopsteno da, prema Bulatovicevim rijecima, "nikakav predlog, nacrt ili bilo sta slicno zakonu o saveznoj bezbjednosti nije izaslo iz Saveznog ministarstva za unutrasnje poslove".

Ministar unutrasnjih poslova Filip Vujanovic je na ovaj Bulatovicev demanti reagovao konstatacijom da je bilo "vrlo efektno" to sto je pokrenuta prica o postojanju tajnog teksta zakona o nacionalnoj bezbjednosti SRJ, jer je, barem za izvjesno vrijeme, ta koncepcija zaustavljena. Podsjetio je, pri tom, da on nije saopstio da je savezni premijer dobio sporni zakon, vec da je on uradjen u nadleznom saveznom ministarstvu, i da je za ocekivati da ce se za kratko vrijeme razmatrati na Saveznoj vladi. Podsjetio je i na to da je jos u decembru 1995. godine postojao koncept, po kome je trebalo centralizovati SDB, a postojece republicke sluzbe DB pretvoriti u podrucne. Naveo je, uz to, da je taj koncept odbijen od strane crnogorske vlade, i to sa obrazlozenjem koje je napisao tadasnji njen potpredsjednik Zoran Zizic. (Zizic je, ovim povodom, izjavio da i dalje stoji iza svog ranijeg misljenja o konceptu organizovanja drzavne bezbjednosti).

Predsjednik Bulatovic je sa ministrom unutrasnjih poslova polemisao i oko optuzbi da je policija ubirala deviznu taksu na promet duvanom u Crnoj Gori, u vezi cega je nedavno Generalni sekretarijat predsjednika RCG podnio krivicne prijave protiv ministra Vujanovica i njegovog pomocnika za SDB Vukasina Marasa. Napominjuci da nema osjetljivijeg pitanja u jednoj drzavi od onog kada policija "udara reket", i da je one koji su o tome trebali da svjedoce trebalo zastititi "od progona", Bulatovic je optuzio viseg tuzioca, koji nije, prije mjesec i po dana, reagovao na krivicnu prijavu "protiv nepoznatih pocinilaca" u vezi sa ubiranjem pomenute devizne takse. Nova krivicna prijava, kojom su za ovo osumnjiceni ministar Vujanovic i sef SDB-a Maras, nije odbacena, saopstio je predsjednik Crne Gore, napominjuci da tuzilastvo ne moze osporiti dokaze iz prijave, ukoliko ne zele da ospore sami sebe.

"Nezavisno od rezultata oktobarskih izbora, kao covjek koji ima povjerenje znacajnog broja clanova DPS CG, kao covjek koji smatra da je Crna Gora, uprkos svih nedoumica, krenula putem demokratskog razvoja, a to znaci i postovanja zakona, svu svoju energiju, od sada pa ubuduce, ulozicu da pokazem, i dokazem, istinitost svojih tvrdnji. I da ljudi, za koje sigurno znam da moraju da snose zakonsku odgovornost, upravo tako i budu izvedeni pred lice pravde", obecao je predsjednik Bulatovic.

Bulatovic nece na predsednicke izbore?

Nezavisno od uslovne odluke Glavnog odbora da ce Momir Bulatovic na predsjednicke izbore izaci kao nezavisni kandidat, ukoliko mu pravno bude onemoguceno da se kandiduje u ime DPS CG, posljednjih dana se spekulise sa mogucnoscu da on uopste ne izadje na izbore. Tokom jucerasnje debate u crnogorskom parlamentu, Bulatovic je i sam doprinio uvjerljivosti takvih procjena, naglasavajuci kako je Djukanovic jedini predsjednicki kandidat.

Bulatovic je, inace, uvjeren kako je Djukanovic vec izgubio, i to onog trenutka "kada je osporio ustavno-pravni znacaj funkcije za koju se sad kandiduje".

Ministar Vujanovic je krivicnu prijavu protiv njega i Marasa okvalifikovao kao politicku, a ne pravnu, primjecujuci da je Generalni sekretarijat predsjednika Republike samo produzena ruka Bulatoviceva. To sto je krivicna prijava bila dostupna javnosti dovelo je, smatra Vujanovic, do toga da on i Maras budu moralno diskreditovani. "Nikada u istoriji pravosudja nijesam vidio da MUP daje protiv nekoga krivicnu prijavu da bi se ona javno obznanila", konstatovao je ministar Vujanovic, napominjuci da ce, postujuci proceduru, na nadleznom mjestu saopstiti voju odbranu.

Navodeci da nema nicega nezakonitog u radnjama koje su inkriminisane od strane predsjednika Bulatovica, ministar Vujanovic je objelodanio da je svojevremeno bilo formirano preduzece za poslove vezane sa prometom duvana, i da je "tu dobru ideju imao upravo predsjednik Republike". Pri tom je, prema ministrovim navodima, predsjednik Bulatovic smatrao da ce to preduzece biti najbolje kontrolisano ako njime rukovodi covjek iz SDB-a, pa je, po vlastitom izboru, odredio covjeka od najveceg povjerenja.

"Konacno, taj covjek iz DB-a, po njegovoj (Bulatovicevoj) inicijativi, obezbjedjuje diplomatsku prohodnost i postaje nasim generalnim konzulom. Prema tome, ja i sef Drzavne bezbjednosti, koji o tome imamo samo saznanje, sada se stavljamo u funkciju krivicno pravno prijavljenih ljudi za ono sto je bilo u orgnaizaciji predsjednika Republike, i sto smo mi samo na kraju registrovali", kazao je ministar Vujanovic, naglasavajuci da SDB nista nije radila nezakonito. Predsjednik Bulatovic je, nakon ovoga, konstatovao kako se, ipak, napreduje u necemu, jer je ministar Vujanovic priznao da je SDB naplacivala deviznu taksu, na sta je on uzvratio da nije potvrdio ono sto je navedeno u krivicnoj prijavi, a to je da je SDB naplacivala deviznu taksu od Duvanskog kombinata. Reakciju premijera Djukanovica, i predsjednice DPS CG dr Milice Pejanovic

- Djurisic, izazvalo je izlaganje poslanika Dragana Koprivice iz poslanickog kluba Bulatovicevog DPS-a. Koprivica je iznio vise optuzbi na racun protivnicke partijske frakcije, ironicno je nazivajuci reformistickom, a posebno se osvrnuo na to kako je, pod sumnjivim okolnostima, manjina u Glavnom odboru uspjela da postane vecina. Posebno je, pri tom, prozvao dr Pejanovic - Djurisic, koja je, prema njegovim rijecima, prvo bila za politiku Bulatovica, a onda za politiku Djukanovica.

Zakon (ipak) napisan

Da bi demantovao tvrdnje Momira Bulatovica da se ne radi na donosenju zakona o nacionalnoj bezbjednosti na saveznom nivou, premijer Milo Djukanovic je juce poslijepodne poslanicima pokazao Predlog zakona o vrsenju bezbjedno- obavjestavanje funkcije u SRJ, kokji treba da rasprav lja 18. septembra ove godine.

Premijer Djukanovic je procitao clan ovog akta kojim se ukidaju sluzbe drzavne bezb jednosti u republikama i kojim se cak i njihova imovina prenosi na zaveni nivo.

B. I. M.

Premijer Djukanovic je poslanika Koprivicu prvo podsjetio da se u parlamentu nalazi zahvaljujuci kumovsko-surjackim vezama, te da se upleo u "kolo intriganata", koji proturaju price o navodnim parama kojima je kupljena vecina, pa i dr Milica Pejanovic - Djurisic. O tome kako je na prvoj sjednici Glavnog odbora DPS-a uspostavljen odnos vecine i manjine, Djukanovic je poodsjetio da je rijec bila o manipulaciji, jer su se clanovi GO istovremno izjasnjavali o tome jesu li za Jugoslaviju i za promjenu dva ministra. "Policiju ne privatizuje niko, no pookusava da je privatizuje predsjednik Republike, i to na vise nacina. Kada je krenuo da udara po policiji CG, po sefu SDB, to je samo bio zal sto nije mogao da je stavi u sluzbu svoje privatne politike", izjavio je premijer Djukanovic, u kokntekstu polemike sa poslanikom Koprivicom.

Premijer je demantovao i navode poslanika Bojoviceve narodne stranke Draga Bakraca o tome da se preko Crne Gore svercuje droga i oruzje. Povodom sumnji poslanika Koprivice u vezi sa promjenom stava u odnosu na politiku Bulatovica, odnosno Djukanovica, dr Milica Pejanovic -Djurisic je rekla da "nikada svoj politicki angazman nije rukovodila nicim do cistim principima i uvjerenjima". Rascjep je dosao, napomenula je ona, kao posljedica "razlicitih pogleda oko toga kako dalje treba da se razvije ova nasa drzava Crna Gora".

D. Vukovic

Nije kriza, vec propast sistema

O tome sta je na dnevnom redu vanredne sjednice parlamenta, u jucerasnjem prijepodnevnom dijelu debate podsjetio je jedino Dragan Soc, sef novoformiranog poslanickog kluba Narodne stranke ciji je predsjednik dr Novak Kilibarda. Komentarisuci predlog predsjednika Bulatovica o skracenju mandata parlamentu, Soc se slozio sa njegovim stavom iz obrazlozenja da je u Crnoj Gori nastupila politicka kriza, ali ne i sa stavom da je sistem u krizi. Soc smatra da se sistem raspada, i to sistem apsolutisticke, nekontrolisane vladavine, na cijem celu je bio upravo Bulatovic.

Za razliku od predsjednika Bulatovica, poslanik Soc je uvjeren da vlast funkcionise, bez obzira na to sto je rijec o losoj vlasti. Sto se tice ocjena da su naruseni zakonitosti i ustavnost, Soc istice da prave zakonitosti i ustavnosti u Crnoj Gori nije ni bilo, osporavajuci pravo Bulatovicevoj grupaciji da sada olako predje u opozicione klupe.

Za poslanika Soca je sporno da parlamentu treba da prestane mandat 31. decembra ove godine, jer bi to znacilo da drzava ostaje bez - zakonodavne vlasti u situaciji kada joj je potrebna politicka stabilnost. Ne moze, smatra on, parlament sebe sada proglasiti nelegitimnim, a potom usvajati vazne zakone kojima se regulise izborna problematika

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /