Subota, 6. septembar 1997.

SVETOZAR MAROVIC PRIPREMIO ODGOVOR SAVEZNOM USTAVNOM SUDU

Republike imaju pravo na samoorganizovanje

Motiv pokretanja postupka nije u potrebi zastite ustavnosti, nego u tome da se "navijacki utice na aktuelne politicke dogadjaje u Crnoj Gori", navodi se u odgovoru koji ce crnogorski parlament raspravljati u ponedeljak

Podgorica. - Predsjednik Skupstine Crne Gore Svetozar Marovic pripremio je odgovor Saveznom ustavnom sudu na rjesenje o pokretanju postupka za ocjenjivanje ustavnosti odredbe clana 5. stav 2. Zakona o izboru predsjednika Republike, o kome ce se parlament izjasniti na vanrednom zasjedanju u ponedjeljak, 8. septembra.

Odgovor pocinje konstatacijom da "Ustavni sud nije naveo nijednu relevantnu odredbu Ustava SRJ po kojoj bi osporena odredba zakona bila sporna i u cemu se ta suprotnost sastoji". Navodi se da "odredbe Ustava SRJ, koje bi trebalo da ukazu na ustavni osnov za pokretanje postupka, govore, naprotiv, suprotno; govore o pravu republike - clanice da uredjuje izborni sistem, kao dio svog sistema vlasti, koga, ostvarujuci svoje suvereno pravo na samoorganizovanje, samostalno uredjuje, ostvaruje i stiti".

Ustavni sud Crne Gore presudio

"Odluka Ustavnog suda Crne Gore ima konstitutivni karakter, jer je taj sud u izbornom sporu pune jurisdikcije pravosnazno presudio stvar, pa stranke koje su bile u sporu, samo na osnovu toga akta mogu da ostvare pravo kandidovanja", stoji u odgovoru Saveznom ustavnom sudu.

"U tom pogledu izborni zakon republike-clanice jedino ne bi mogao da sadrzi norme koje, suprotno odredbi clana 20. stav 1. Ustava SRJ, uvode nejednakost medju gradjane zavisno od njihovog licnog svojstva: nacionalne pripadnosti, rase, pola, jezika, vjere, politickog ili drugog uvjerenja, obrazovanja, socijalnog porijekla, imovnog stanja i drugih licnih svojstava", kaze se u odgovoru i podvlaci da Ustavni sud SRJ "ne navodi da je u nekom od navedenih oblika osporenom odredbom povrijedjeno pravo gradjana na jednakost, jer te povrede i nema". Naglasava se, takodje, da se odredba clana 5. stav 2. Zakona o izboru predsjednika Republike uopste ne odnosi na izborno pravo gradjana i politickih stranaka da kandiduju lice za predsjednika, "nego se odnosi na nacin ostvarivanja toga prava, na sto je republike-clanice ovlascena odredbom clana 67. stav 2. Ustava SRJ". "Radi se o pravnim normama koje po svojoj normativnoj prirodi i ulozi ostvaruju nacelo cjelishodnosti, u sto ustavno sudstvo nikada nije ulazilo, niti moze da ulazi. Na takav nacin regulisanja zakonodavac ima pravo i svako ogranicavanje toga vodi apsurd sa nesagledivim posljedicama za efikasno regulisanje drustvenih odnosa", istice se u odgovoru i dodaje da je "ova nadleznost ustanovljena u skladu sa ustavnim pravom republike-clanice da uredjuje svoj sistem vlasti".

Dvostruko cudjenje

"Kao sto pokretanje postupka s gledista ustavno-pravnog poretka izaziva cudjenje, tako i obustava izvrsenja rjesenja Republicke izborne komisije kojim je odbijen predlog kandidature mr Momira Bulatovica izaziva cudjenje", naglasava se u odgovoru i podvlaci da osporena odredba Zakona o izboru predsjednika Republike "ne regulise prava ovlascenih predlagaca da predlazu kandidata za ovu funkciju, nego nacin njegovog ostvarivanja, pa se u odnosu na takvu normu ne moze primjenjivati privremena mjera".

Smatra se, pored ostalog, da Savezni ustavni sud nije Zakonom o Ustavnom sudu SRJ ovlascen da postupak ocjenjivanja ustavnosti i zakonitosti zakona, propisa i drugih opstih akata proglasava hitnim, nego u takvom postupku moze samo da odlucuje ako se radi o povredi prava u toku izbora saveznih organa".

"Zbog toga se desilo nesto sto se u praksi jugoslovenskog ustavnog sudstva nije desilo, da se Skupstini republike-clanice daje rok od deset dana za odgovor, sto je neprimjereno karakteru tog organa i nacinu zakazivanja njegovih sjednica. To samo po sebi govori da motiv pokretanja postupka nije u potrebi zastite ustavnosti, nego u tome da se u tom postupku navijacki utice na aktuelne politicke dogadjaje u Crnoj Gori, iako republika-clanica ima neotudjivo pravo na koriscenje rjesavanja izbornihh sporova koji se u njoj pojave", kaze se na kraju odgovora.

B. I. Milicic

Neustavno protezanje nadleznosti

Ne osporavajuci nadleznost Saveznog ustavnog suda da ocjenjuje ustavnost republickih zakona, u odgovoru se osporava njegovo pravo da takvu ocjenu moze da vrsi u odnosu na sve njegove odredbe. "Republika- clanica Ustavom samostalno uredjuje svoj sistem vlasti, kao i sistem lokalne samouprave, pa izuzimajuci pravo zastite jednakosti gradjana Jugoslavije, Savezni ustavni sud ne moze ulaziti u ocjenu ustavnosti propisa iz te oblasti, nego je u pitanju nadleznost republickog ustavnog suda", istice se u odgovoru i konstatuje da bi "svako protezanje nadleznosti Saveznog ustavnog suda znacilo protezanje saveznog prava na odnose u republici-clanici, kokje ona samostalno regulise svojim ustavom".

"Tim protezanjem rusi se osnove ustavnog uredjenja federacije, zato sto nestaje pravo samoorganizovanja republike-clanice" - dodaje se u odgovoru.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /