Utorak, 9. septembar 1997.

"NJUJORK TAJMS" O CETIRI AMERICKE OPCIJE ZA IZLAZAK IZ SADASNJEG CORSOKAKA U BOSNI POSLE EVENTUALNOG HVATANJA KARADZICA

Prihvatiti podelu BiH na tri dela ili prepustiti Bosnu svojoj sudbini

"Njujork tajms" sugerise Klintonovoj administraciji da se Karadzic hitno uhapsi, ali da time nece resiti problem BiH. Zato americkoj vladi predlaze da primeni jednu od cetiri opcije. Podela BiH stabilna opcija ako se prepravi Dejton, izlazak iz Bosne nije stabilna opcija, konstatuje list

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

Sad kad je zlosrecna princeza od Velsa otisla tamo gde nikad vise nece moci da je uznemiravaju, kad se predsednik Klinton (najzad) vratio sa odmora i kad drzavni sekretar Medlin Olbrajt krece veceras u svoju prvu vatrogasnu misiju na ponovo uspaljenom Bliskom istoku, kriza na Balkanu odrzala se kao jedina konstanta medju prioritetima americke spoljne politike - kao i medija koji se njome bave.

Vodeci listovi u SAD (bas kao i administracija u Vasingtonu) opredelili su se za banjalucku struju Biljane Plavsic kao za manje zlo u tekucoj borbi za vlast koja se sve vise rasplamsava medju prekodrinskim Srbima i iz dana u dan sve primetnija je ta njihova podrska "legalno izabranoj predsednici, kao borcu za demokratiju, vladavinu zakona i Dejtonski mirovni ugovor u Republici Srpskoj".

Americki Nacionalni radio registrovao je jucerasnji susret Plavsiceve i Krajisnika, ali je i ta vest bila u kontekstu ovde preovladjujuce teze da se i oni sa Pala - pri cemu se misli na Karadzica i njegovu vladavinu iz senke - i ona iz Banjaluke bore, zapravo, za nezavisnu republiku bosanskih Srba - ali da se razlikuju u izboru sredstava koja bi trebalo primeniti u ostvarenju tog konacnog cilja. ("Ona je spremna da prihvati mekse izdvajanje, cak i da prihvati nesto od muslimanskih izbeglica, ali da se ne ugrozi cistota i autonomija posebne srpske republike u Bosni").

"Njujork tajms", sa svoje strane - analizirajuci situaciju u koju se doslo zbog tekuce blokade Dejtonskog ugovora, kao i nekih sve izrazenijih problema koji su poceli da se pojavljuju u sprovodjenju misije Sfora - sugerisao je juce Klintonovoj administraciji da se Radovan Karadzic hitno uhvati i izruci Medjunarodnom tribunalu u Hagu, uz procenu da bi se time, za pocetak, uklonila trenutno jedna od najvecih prepreka mirovnom procesu u Bosni.

"Da, potrebno je uhvatiti Karadzica. Ali, sta posle toga? Slusajuci Klintonove predstavnike, cim se Karadzic bude uklonio, Dejtonski mirovni ugovor ima da legne na svoje mesto. Tesko. Cinjenica je da ce se hapsenjem Karadzica resiti problem Karadzica - problem jednog optuzenog ratnog zlocinca koji i dalje dejstvuje pod nosom NATO. Ali, problem Dejtona je u necem drugom" - konstatovao je na tu temu vodeci americki list, uz upozorenje da su i Milosevic i Tudjman dokumentom iz Dejtona ostvarili, zapravo, svoje ratne ciljeve o podeli Bosne, dok se u sadasnjoj fazi opiru na sve moguce nacine obavezi da buduca BiH bude visenacionalna demokratska drzava sastavljena od dva ravnopravna entiteta, Republike Srpske i Bosanske federacije.

Imajuci u vidu tu cinjenicu, "Njujork tajms" predlaze americkoj vladi da se Karadzic hitno preseli sa Pala u Hag, a da se potom u resavanju problema Bosne i Hercegovine primeni jedna od cetiri raspolozive opcije:

1. Prihvatiti sadasnju podelu BiH na tri dela, sto bi omogucilo povlacenje Sfora sledeceg juna, ali i trazilo odredjene korekture sadasnjih linija podele izmedju muslimanske, srpske i hrvatske strane u skladu sa populacionom slikom koja je posle zavrsetka rata prisutna na terenu;

2. SAD bi mogle da isteraju potpunu implementaciju Dejtonskog mirovnog plana, ali bi to "odrzavanje ove vestacke celine" jedino moglo da se izvede uz zadrzavanje snaga NATO-a u BiH na neodredjeno vreme;

3. SAD bi mogle da pristanu na sadasnju de fakto podelu, ali bi u tom slucaju deo sadasnjih snaga NATO-a morao, najverovatnije, da ostane do daljeg u obezbedjivanju medjuetnickih granica;

4. SAD i zapadni saveznici mogli bi da se potpuno povuku juna iduce godine i prepuste Bosnu svojoj sudbini.

"Prva opcija stabilna je jedino ako se prepravi Dejton, druga opcija stabilna je jedino ako se prepravi Bosna, treca opcija je stabilna ali ne nudi strategiju izlaska iz Bosne, a cetvrta opcija nudi strategiju izlaska iz Bosne, ali nije stabilna" - zakljucuje se tim povodom u ovoj jucerasnjoj analizi "Njujork tajmsa", uz poziv Vasingtonu da se, za pocetak, "ucini prava stvar" time sto ce se uhvatiti Karadzic i sprovesti u Hag, "posle cega ce SAD, mozda, moci da se opredele za pravi izbor koji imaju u Bosni.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /