Utorak, 9. septembar 1997.

PROFESORI I ASISTENTI I DALJE OCEKUJU DA RESORNA MINISTARSTVA ISPUNE OBECANJA

Julske plate odlozile strajk

Posto su i pare kojim se namiruju materijalni troskovi stigle samo u minimalnim iznosima na racun fakulteta, profesori i dekani su uvereni da je na delu politika kratkog daha kojom im se samo "mazu oci" uoci izbora

Zaposleni na Univerzitetu dobili su julske zarade u roku koji je obecao novi ministar finansija, ali smatraju da ni ovo obecanje nije u potpunosti ispunjeno jer su ostali zakinuti za deo novca kojim se finansiraju naucni projekti. Posto su i pare kojim se namiruju materijalni troskovi stigle samo u minimalnim iznosima na racun fakulteta, profesori i dekani su uvereni da je na delu politika kratkog daha kojom im se samo "mazu oci" uoci izbora. Zato sa strepnjom ocekuju 1. oktobar i pocetak nove skolske godine, jer se u medjuvremenu nista nije promenilo, laboratorije i dalje vape za reagensima i opremom neophodnom za izvodjenje eksperimenata, nema ni govora o popravci instrumenata a kamoli o kupovini novih.

Spisak sa stvarima bez kojih se ne moze zamisliti normalna nastava i dalje se povecava, dok se iz ministarstava prosvete i nauke porucuje da ce dugovanja biti namirena cim sa fakulteta i iz instituta stignu proracuni o visini potrazivanja. Za sada se na visokoskolskim ustanovama ne razmislja o strajku, mada raspolozenje zaposlenih nije na zavidnom nivou. Razlog za nezadovoljstvo, uprkos isplati julske zarade, je i u besparici u kojoj su se fakulteti i instituti nasli zahvaljujuci usporenoj deobi posnog nacionalnog kolaca.

- Materijalni polozaj fakulteta je i dalje jako tezak. Napravljeno je nekoliko poteza sa "prebijanjem" dugova na ime komunalnih troskova, ali su iskoriscena sredstva koja nisu bila namenjena za tu svrhu, tako da smo ostali bez novca koji je planiran za naucni rad, kaze za "Nasu Borbu" prof. dr Ivan Juranic, dekan Hemijskog fakulteta u Beogradu, koji ipak procenjuje da ce nastava na ovom fakultetu poceti na vreme, pod uslovom da se izvrse najneophodnije popravke.

- Imamo zalihe za mesec dana, ali ako ne uspemo da popravimo ventilaciju u laboratorijama, sigurno da necu pustiti ljude da se truju, konstatuje profesor Juranic, uz objasnjenje da su kolege veoma nezadovoljne dosadasnjim statusom.

Na pitanje sta ce se dogoditi ukoliko se ne uplati novac koji se duguje za istrazivacke projekte, dekan Hemijskog fakulteta procenjuje da ce se u tom slucaju blokirati naucni rad. - Postacemo gori nego Afrika jer drzava inako fakultetima Beogradskog univerziteta duguje na stotine miliona dinara.

Zarada profesora - 2.000 dinara

Redovni profesor sa visedecenijskim stazom, ima platu izmedju 1.600 i 2.000 dinara, dok asistenti primaju oko 1.000. Mada je na sastanku sa premijerom Mirkom Marjanovicem 22. aprila dogovoreno da na ime materijalnih troskova fakultetima dnevno stize po 200.000 dinara- to ni izdaleka nije ispostovano.

Zaposleni na Filozofskom fakultetu u Beogradu nasli su se po drugi put za dva meseca u neugodnoj situaciji. - Juce su dosli iz komunalne inspekcije i zapretili da cemo ostati bez vode ako ne platimo 130.000 dinara, a mi smo na ime materijalnih troskova dobili samo 100.000. Dobili smo, medjutim, obecanja pomocnika ministra, dr Milivoja Simonovica, da ce nam uplatiti ostatatk novca cim svi fakulteti posalju predracune, objasnjava dr Marija Bogdanovic, dekan Filozofskog fakulteta.

Filozofski fakultet bio je otvoren celog leta, veoma mali broj zaposlenih je uopste i isao na odmor. - Niko od nas ne veruje da cemo dobiti avgustovske zarade u obecanom roku, jer bi to znacilo da vec sledece nedelje treba da dobijemo prvi deo plate, a drugi do kraja septembra, naglasava dr Marija Bogdanovic.

I dr Dragan Mihajlovic, prodekan za finansije Gradjevinskog fakulteta u Beogradu, slaze se sa ocenom kolega da je materijalni polozaj fakulteta ocajan. - Ceo sistem nastave na Gradjevinskom fakultetu odrzava se na bazi vanrednih prihoda jer su sredstva koje dobijama od resornih ministarstava takva da bi skolu mogli odmah da zatvorimo. Ipak, mi kao uprava nemamo stav o strajku, to je u domenu sindikata. Samo se borimo da skrenemo paznju na nas ocajan polozaj. Licno mislim, kaze dr Mihajlovic, da, ukoliko drzava ispuni obecanja - nece biti obustave rada.

Po proceni prodekana za finansije na Gradjevinskom fakultetu kolege koje se bave finansijama na Beogradskom univerzitetu izgubile su svaku evidenciju o drzavnim dugovima.

O. Nikolic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /