Petak, 12. septembar 1997.

SKUPSTINA CRNE GORE NASTAVILA RASPRAVU O SKRACENJU MANDATA PARLAMENTU

Bulatovicu sugerisano da podnese ostavku

Dragan Djurovic, sef poslanickog kluba DPS-a ciji je predsednik dr Milica Pejanovic-Djurisic, pozvao predsednika Crne Gore Momira Bulatovica da "odmah i neizostavno podnese ostavku". "Bulatovicevci" i juce vesto nametali parlamentu da raspravlja o njihovim stalnim optuzbama na racun republicke izvrsne vlasti

Podgorica. - Crnogorski parlament juce se vratio temi koju je inicirao predsjednik Bulatovic, predlazuci odluku o skracenju mandata sadasnjem sazivu najviseg republickog zakonodavnog organa. Debata je, da podsjetimo, prekinuta radi odrzavanja druge vanredne sjednice, na kojoj je usvojen odgovor Saveznom ustavnom sudu, u vezi sa njegovim rjesenjem da pokrene postupak ocjenjivanja ustavnosti jedne odredbe cl. 5 Zakona o izboru predsjednika Republike. Upravo je rjesenje Saveznog ustavnog suda da se odbija ustavna zalba predsjednika Bulatovica i ocijeni neustavnom odredba cl. 5 pomenutog crnogorskog izbornog zakona, bilo povod da sef poslanickog kluba DPS-a ciji je predsjednik dr Milica Pejanovic- Djurisic juce sugerise predsjedniku Crne Gore da "odmah i neizostavno podnese ostavku".

- Odbacujuci vasu zalbu, Savezni ustavni sud je, iako to nije formalno izrekao, potvrdio odluku Ustavnog suda Crne Gore. Potvrdio je odluku Ustavnog suda u ciju ste objektivnost, strucnost, profesionalnost cak i licnu cast, sumnjali, omalovazavajuci i Ustavni sud i njegovog predsjednika. Gospodine predsjednice, vasa zalba nije prosla ni ovdje, ni gore, ni u Podgorici ni u Beogradu, ni u Crnoj Gori, ni u Jugoslaviji. I u Crnoj Gori i u Jugoslaviji, gospodine predsjednice, vase zalbe su odbacene. Zato, gospodine predsjednice, treba da odmah i neizostavno podnesete ostavku, sugerisao je na pocetku svog duzeg obracanja predsjedniku Republike (nije bio prisutan) i parlamentu Dragan Djurovic, sef poslanickog kluba DPS-a ciji je predsjednik Milica Pejanovic- Djurisic.

Leti vreme, blede reci

Pledirajuci za vracanje na zadatu temu o skracenju mandata, poslanik Djordjije Pribilovic iz DPS-a ciji je predsjednik Milica Pejanovic - Djurisic, uzvratio je politickim protivnicima skrecuci pricu na ono sto njima ne ide u prilog. Rijec je o Prevlaci - problemu koji je ekskluzivno rjesavao predsjednik Bulatovic - i to neuspjesno. "Kako brzo leti vrijeme i blijede rijeci", konstatovao je Pribilovic, podsjecajuci na Bulatoviceva obecanja u vezi sa Prevlakom.

Navodeci brojne razloge zbog kojih predsjednik Bulatovic treba da demisionira, Djurovic je pomenuo i to sto se on (Bulatovic) tuzio sa svojom republikom, sto ne vjeruje Ustavnom sudu CG, sto ne vjeruje ministru unutrasnjih poslova, sto za njega odavno ne postoji vlada, i sto trazi da se hitno raspusti crnogorski parlament.

- Mi, gospodine predsjednice, ne ocekujemo da kao Sveti Petar kletama umirujet svadju i nemir medju gradjanima, ali vas pozivamo da ne doprinosite stvaranju podjele, unosenju nemira i narusavanju ugleda Crne Gore i SRJ, poentirao je na kraju svo izlaganja poslanik Djurovic.

Umesto ocekivanih burnih reakcija, iz protivnickog DPS-tabora poslanik Milos Bojovic samo je kratko konstatovao da je Djurovic prekrsio Poslovnik Skupstine i da je ovakvo izlaganje ispod dostojanstva parlamenta.

"Bulatovicevci" su, inace, i juce vjesto nametnuli parlamentu da raspravlja o njihovim stalnim optuzbama na racun republicke izvrsne vlasti. Tako je poslanik Vuksan Simonovic, prvi ucesnik u juce nastavljenoj debati, izjavio da ne moze, ni kao covjek ni kao poslanik, da se pomiri sa javno iznesenim tvrdnjama o tome kako je nezakonito bogacenje normalna pojava u zemljama u tranziciji. On je, takodje, potencirao pitanje mijesanje policije, odnosno njene sluzbe za drzavnu bezbjednost, u unutarpartijski spor DPS-a, kao i optuzbe da je SDB ubirala deviznu taksu na promet duvana, zbog cega je Generalni sekretarijat predsjednika Republike nedavno podnio krivicne prijave protiv ministra unutrasnjih poslova Filipa Vujanovica i njegovog pomocnika za drzavnu bezbjednost Vukasina Marasa.

Spaliti tajna dosijea

Vuksan Simonovic, poslanik Bulatovicevog DPS-a, zalozio se za spaljivanje svih tajnih dosijea, izuzimajuci one koji se odnose na bezbjednost drzave. On je javno pohvalio Slavka Perovica, lidera LSCG, koji se ranije zalagao za ovo.

Uslijedila je Simonoviceva polemika sa ministrom Vujanovicem, pri cemu je prvi covjek crnogorske policije opomenuo, kako se ponavljanjem davno izrecenih optuzbi parlament zeli pretvoriti u sudnicu. Ministar Vujanovic je jos jednom odbacio optuzbe koje je juce ponovo aktuelizovao poslanik iz kluba Bulatovicevog DPS-a, sto je inspirisalo i potpredsjednika parlamenta Zorana Zizica da se ukljuci u polemiku. Ispomazuci poslanika Simonovica, Zizic je podvukao kako je tema ove sjednice parlamenta i ono o cemu je govorio njegov partijski i klupski drug, jer upravo to je ono sto dokazuje tacnost ocjena o drzavnoj krizi u Crnoj Gori.

"Ovo je prava prica", kazao je g. Zizic, dodajuci da se upravo zbog ponasanja SDB-a i drugih republickih organa mora ici na vanredne parlamentarne izbore. Ministar unutrasnjih poslova je primjetio da je strategija politicke borbe grupacija koju predstavlja Momir Bulatovic sastoji u tome da se iznose sumnje, sa pretenzijom da im se da karakter konacne istine. Potpredsjedniku parlamenta Zizicu skrenuo je, pri tom, paznju da ne govori povisenim tonomm i ne koristi prijetecu gestikulaciju, na sta je Zizic kazao da se njegove rijeci i gestovi ne ticu licno ministra Vujanovica, vec da se odnose na postojeci sistem odnosa. Izvrsna vlast bila je juce i "na zubu" poslanika iz Bojoviceve Narodne stranke, koji ne propustaju da optuze vladu da protezira njihove politicke suparnike iz Kilibardine Narodne stranke. Dr Bozidar Bojovic juce je posebno naglasio optuzbe da premijer Djukanovic sada zloupotrebljava aktivnosti vlade u svrhu svoje predizborne promocije. Naglasavajuci da ce, zbog toga, predsjednicki izbori u Crnoj Gori biti neregularni, Bojovic je najavio mogucnost da njihov predsjednicki kandidat dr Novica Stanic uopste ne izadje na izbore.

Kao i tokom dosadasnje debate o skracenju mandata parlamentu, sjednici ni juce nijesu prisustvovali poslanici "Narodne sloge" iz redova Liberalnog saveza. Kako je to ranije objasnio poslanik Miroslav Vickovic, liberali ne zele da prisustvuju "cinu pucanja cira na mastodontskom tkivu DPS-a", jer imaju moralno pravo da ne trpe "toliku kontaminaciju".

Zbog partijskih obaveza poslanika iz oba tabora DPS-a, parlament je juce radio do 17 casova, a rasprava ce biti nastavljena danas.

D. Vukovic

Na tapetu dr Ratka Markovica

Za kratko je juce u crnogorskom parlamentu bio na tapetu dr Ratko Markovic, ustavotvorac iz Srbije, zbog izjave da je crnogorski parlament narusio nezavisnost Saveznog ustavnog suda time sto je iznio svoje misljenje povodom njegovog rjesenja o pokretanju ocjenjivanja ustavnosti jednog clana republickog Zakona o izboru predsjednika Republike. Tu izjavu, kako je saopstio potpredsjednik Vlade Crne Gore Miodrag Vukovic, dr Markovic je dao TV Srbije. Osim Vukovica, negativno je na ovu izjavu reagovao i poslanik Stefan Susic, poslanik iz Bojoviceve Narodne stranke.

Potpredsjednik vlade Miodrag Vukovic je, ovim povodom, primijetio i to da prekjucerasnja odluka Saveznog ustavnog suda djeluje kao ozbiljno upozorenje i onima "koji su mislili da dobro poznaju pravo".

SVETOZAR MAROVIC O ODLUCI SAVEZNOG USTAVNOG SUDA

I sadasnji predsednik neustavan

Podgorica. - Predsjednik crnogorskog parlamenta Svetozar Marovic juce je dao izjavu skupstinskim izvjestacima, u kojoj je prokomentarisao odluku Saveznog ustavnog suda povodom ustavne zalbe Momira Bulatovica, predsjednika Crne Gore.

Prema misljenju gospodina Marovica, Savezni ustavni sud je, odbacivanjem ustavne zalbe predsjednika Bulatovica, odbacio i njegove tvrdnje da se u Croj Gori krse i ogranicavaju ljudska prava. Takodje je, prema njegovom misljenju, potvrdjeno da je Ustavni sud Crne Gore valjano presudio u ovom predmetu.

- Savezni ustavni sud je, medjutim, doveo u pitanje i jednu drugu stvar. To je pitanje legitimiteta predsjednika Republike Crne Gore. Posto je Savezni ustavni sud ponistio odredbu Zakona o izboru predsjednika Republike, po kojoj je izabran i sadasnji predsjednik, to znaci da je i sadasnji predsjednik izabran na osnovu neustavne norme, i da je u ovom trenutku neustavan. To, vjerujem, otvara ne samo politicko, vec i moralno pitanje kod onih koji su izabrani suprotno odlukama Saveznog ustavnog suda, izjavio je gospodin Marovic, predsjednik crnogorskog parlamenta.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /