Utorak, 16. septembar 1997.

MILAN MILUTINOVIC I MATE GRANIC JUCE U BEOGRADU POTPISALI SEST MEDJUDRZAVNIH SPORAZUMA

"Meke granice" izmedju Jugoslavije i Hrvatske

Potpisani sporazumi o pogranicnom saobracaju, odredjivanju granicnih prelaza, socijalnom osiguranju, pravnoj pomoci u gradjanskim i krivicnim pravima i medjunarodnom zeleznickom i drumskom saobracaju

Jugoslovensko-hrvatski odnosi na ulaznoj
liniji: Ministri spoljnih poslova Mate Granic
i Milan Milutinovic razmenjuju potpisane
medjudrzavne sporazume

Beograd. - Sefovi diplomatija SR Jugoslavije i Hrvatske, Milan Milutinovic i Mate Granic potpisali su juce u Beogradu medjudrzavne sporazume o socijalnom osiguranju, pogranicnom saobracaju, odredjivanju granicnih prelaza, pravnoj pomoci u gradjanskim i krivicnim pravima i medjunarodnom zeleznickom i drumskom saobracaju.

Sporazumom o pogranicnom saobracaju izmedju SRJ i Hrvatske, prema recima ministra Milutinovica, omogocene su "meke granice" izmedju dve zemlje, posebno u Sremsko - baranjskoj oblasti. Milutinovic je rekao da to nece biti zamena za potpuno ukidanje viza i dvojno drzavljanstvo.

Kako saznajemo iz izvora bliskih hrvatskoj delegaciji, "meke granice" znace da ce gradjani koji zive u pogranicnim pojasevima, koji ce biti formirani na osnovu strukture stanovnistva, prelaziti granicu na osnovu posebnih propusnica koje ce vaziti tri dana a dobijace se od lokalnih vlasti. Taj sporazum vlasnicima poljoprivrednih imanja i drugih nepokretnosti koje se nalaze u pogranicnoj zoni treba da omoguci nesmetan pristup, slobodno koriscenje i obradu zemljista.

Gradjani Istocne Slavonije, Baranje i Zapadnog Srema koji su do sada bez pasosa i viza putovali u SRJ sada ce u tu zemlju ulaziti sa pogranicnom propusnicom, umesto sa licnom kartom. Sporazum o pogranicnom saobracaju, kako nezvanicno saznajemo, trebalo bi da zazivi 1. novembra.

Uskoro dvojno drzavljanstvo?

SRJ ce u dogledno vreme, prema recima ministra Milana Milutinovica, nastojati da resi problem dvojnog drzavljanstva. "Nadam se da ce vrlo brzo svi Crnogorci i Srbi iz drugih bivsih jugoslovenskih republika imati drzavljanstvo SRJ," rekao je Milutinovic.

Pravni sistemi dve zemlje u oblasti gradjanskog prava, prema Milutnivicevim recima, prakticno se izjednacavaju Sporazumom o pravnoj pomoci. Tim sporazumom, kako kazu izvori iz hrvatske delegacije, omogucena je pravna pomoc gradjanima SRJ koji zapadnu u pravne probleme u Hrvatskoj i obrnuto.

Sporazumom o socijalnom osiguranju obuhvaceni su penzijsko, invalidsko i zdravstveno osiguranje i osiguranje za slucaj nezaposlenosti. Koriscenje socijalnog osiguranja nije uslovljeno drzavljanstvom, a penzije i druge novcane naknade ne mogu se umanjiti, oduzeti ili zapleniti zbog toga sto korisnik ima prebivaliste na teritoriji druge drzave. Prava stecena do 8. oktobra 1991. godine nece se ponovo utvrdjivati, a isplacivace ih nosilac osiguranja one drzave potpisnice ugovora kod koga su ostvarena.

Dve zemlje su utvrdile osam granicnih prelaza za medjunarodni drumski saobracaj i po tri prelaza za medjunarodni zeleznicki i pogranicni saobracaj. Po potisivanju Sporazuma o zeleznickom saobracaju trebalo bi da otpocne saobracaj na prugama Sid - Tovarnik i Bogojevo - Erdut.

Uspeli izbori u BiH

Milutinovic i Granic su lokalne izbore u Bosni i Hercegovini ocenili kao uspesne i kao znacajan korak ka miru na ovim prostorima. SRJ i Hrvatska ce, prema njihovim recima, pruziti punu podrsku sprovodjenju Dejtonskog sporazuma.

- Ovaj paket sporazuma ce omoguciti brzi protok ljudi izmedju dve zemlje. Danasnjim razgovorima smo zapoceli produbljenu saradnju. Savladali smo tehnologiju nasih sporazuma i mislim da cemo ubuduce to bolje raditi, rekao je Milutinovic i ocenio da su jugoslovensko - hrvatski odnosi "na uzlaznoj liniji".

Potpisivanje sest sporazuma, prema ocenama ministra Granica je veoma vazan korak ne samo za normalizaciju odnosa SRJ - Hrvatska vec i za uspesan zavrsetak reintegracije Istocne Slavonije, Baranje i Zapadnog Srema u pravni sustav Hrvatske.

- Taj proces vrlo uspjesno ide i mi vjerujemo da ce UNTAES misija biti najuspesnija misija Ujedinjenih naroda i da ce se zavrsiti 15. sijecnja iduce godine. Hrvatska je prihvatila posmatracku misiju OSCE i vjerujemo da ce ona biti dodatna garancija zastite svih ljudskih, manjinskih i etnickih prava svih gradjana hrvatskog Podunavlja, rekao je Granic.

Srpska i hrvatska delegacija su se, po Granicevim recima, dogovirile da ce na razini ministara unutarnjih poslova razgovarati o sporazumima koji se odnose na ukidanje viza, borbu protiv droga i medjunarodnog terorizma.

Sporazumi o privredi i finansijama do kraja godine

Vec danas ce ekspertski timovi Hrvatske i SRJ, prema recima ministra Granica, nastaviti pregovore o Clanu 7, koji se odnosi na povratak izbeglica i prognanika, iz Sporazuma o normalizaciji odnosa izmedju te dve drzave potpisanim pre godinu dana.

Do kraja godine ce, kako je rekao ministar Milutinovic, najverovatnije biti postignut i niz sporazuma iz oblasti privrede i finansija. Sastanak na tu temu, na nivou pomocnika ministara spoljnih poslova dve drzave, odrzace se pocetkom novembra u Zagrebu.

Granic je najavio da ce biti intenzivirani pregovori o zracnom prometu, koji je inace, kako nezvanicno saznajemo, trebalo da bude u jucerasnjem paketu sporazuma. Na jucerasnjem sastanku diplomatskih delegacija Hrvatske i Srbije, bilo je reci i o problemu nestalih osoba, zastiti manjina i prometa Dunavom, a izrazena je i potreba da se ubrza resavanje problema sukcesije.

Ministri Granic i Milutinovic povukli su se juce odmah posle kracih izjava u Palati Federacije, ne sacekavsi novinarska pitanja, a medijima je dostavljen samo kraci rezime postignutih sporazuma.

I. Kisic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /