Sreda, 17. septembar 1997.

PRIPREME SAD ZA SPROVODJENJE REZULTATA LOKALNIH IZBORA U BOSANSKOJ FEDERACIJI I REPUBLICI SRPSKOJ

Pritisak svim raspolozivim sredstvima

Prema recima Dzima Folija, predstavnika za stampu americke vlade izbori u BiH su bili "kriticki test" spremnosti za realizaciju Dejtonskog sporazuma. U tome ce, medjunarodna zajednica i SAD, primenom "sargarepe i mocuge" biti jos ostrija, dodao je Foli

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

"Glasanje u Bosni predstavlalo je izjasnjavanje za demokratiju. Odziv je bio izvanredan, preko ocekivanja i to veoma raduje...Pokazalo se da sankcije imaju djavolski efekat kad se dosledno primenjuju. To je sredstvo koje se ne sme ispustati iz ruku u daljem sprovodjenju mirovnog procesa" - glasila je izjava za CNN arhitekte dejtonskog mirovnog sporazuma Ricarda Holbruka, jedna od brojnih ovdasnjih manifestacija kojima se u poslednjih 48 sati izrazava javno zadovoljstvo posle uklanjanja jedno od brojnih prepreka na putu ka mirnoj Bosni.

U saopstenjima Bele kuce i Stejt Departmenta - polazeci od cinjenice da je ljudi na biralistima bilo vise nego sto se racunalo (preko 70 odsto od upisanih biraca, prema ovdasnjim informacijama), a problema i konfrontacija manje nego sto sto se strahovalo - provejava kao zajednicki imenitelj konstatacija da su lokalni izbori u Bosanskoj Federaciji i Republici Srpskoj premasili ocekivanja i da, kao takvi, predstavljaju "kljucnu etapu u tekucim naporima medjunarodne zajednice da se sprovode mirovni sporazum iz Dejtona".

Sta, medjutim, biva dalje? Kako obezbediti da volja naroda - iskazana tokom vikenda na krcatim biralistima (zakrcenih narodom i vojnicima Sfora, i jednih i drugih specijalno dovedenih za tu priliku) - bude pretocena u dalji zivot na prostorima zajednicke, dveoentitetne BiH?

"Predsednik SAD i njegov tim za spoljnopoliticku bezbednost, u kome se nalaze i sekretar za odbranu Koen i drzavni sekretar Olbrajt, saglasni su i odlucni da se u predstojecem periodu obave poslovi koji ce omoguciti da do povlacenja americkih trupa iz Bosne dodje u predvidjenom roku" - izjavio je tim povodom predstavnik za stampu americke vlade Dzim Foli, demantujuci neke medijske najave o povlacenju Pentagona pred pritiskom Bele kuce i Stejt Departmenta da se Sfor, predvodjen Amerikancima, zadrzi u BiH i posle juna 1998. godine. "Do sledeceg leta ulozice se jos veci napor u implementaciji dejtonskog mirovnog ugovora. U svakom slucaju, sprovodjenje izbornih rezultata predstavlja kriticni test spremnosti za dalje sprovodjenje mir9ovnog procesa - kako za ljude u Bosni, tako i za medjunarodne institucije. Bice to veoma tezak proces, ali mi raspolazemo sredstvima kojima ce se to obezbediti".

U Vasingtonu je najavljeno da ce specijalni Komitet - koji su formirale Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju i kabinet visokog predstavnika medjunarodne zajednice - do kraja ove nedelje verifikovati rezultate lokalnih izbora u Bosanskoj Federaciji i Republici Srpskoj, a potom zapoceti proces njihovog sprovodjenja na terenu.

Procenjuje se da bi u periodu od mesec dana trebalo da bude zavrsen taj posao uspostavljanja nove lokalne lokalne vlasti u preko 140 opstina, sto ce - kako je naglasio spouksmen vlade SAD - biti kljucni korak u tekucim nastojanjima medjunarodne zajednice da se, u skladu sa duhom i slovom mirovnog ugovora, postavi na noge zajednicka drzava, takozvana dejtonska Bosna i Hercegovina.

SAOPSTENJE RUSKOG MINISTARSTVVA INOSTRANIH POSLOVA

Izbori - vazna etapa mirovnog procesa

Moskva, FoNet. - Prvi posleratni lokalni izbori u Bosni i Hercegovini predstavljaju "vaznu etapu mirovnog procesa", saopstilo je juce Ministarstvo inostranih poslova Rusije. Predstavnik ministarstva, zamenik direktora Departmana za informisanje i stampu Valerij Nesteruskin izjavio je na konferenciji za domace i strane novinare da je krajnji cilj mirovnog procesa u BIH "izgradnja jedinstvene drzave sastavljene iz dveju ravnopravnih zajednica".

Iako su pripreme protekle u slozenoj situaciji, istakao je ruski diplomata, odrzavanje izbora u odredjenom roku bilo je mogucno "zahvaljujuci cvrsto usaglasenoj poziciji Rusije i njenih partnera u Konatkt grupi, kao i naporima OEBS". On je dodao da predstoji ne manje vazan zadatak - "formiranje novoizabranih lokalnih organa vlasti" i usmeravanje njihove aktivnosti "u interesu normalnog zivota stanovnistva".

Rusija apeluje da bi na to morali biti usmereni napori svih ucesnika mirnog resenja krize u Bosni i Hercegovini.

Prema najavama iz Vasingtona, medjunarodna zajednica (predvodjena SAD) spremna je iskoristi sva raspoloziva sredstva u nastojanju da se ostvari cilj postavljen u Dejtonu. Prema Folijevim recima, bice to ubuduce "jos robustniji i uskladjeniji" pristup u kome ce se primenom "sargarepe i mocuge" (ekonomskom pomoci i raznim drugim inicijatima ili, u obrnutom slucaju, sankcijama) ici ka zeljenom cilju. "To ce, u pojedinim aspektima, biti jos ostrije nego dosad" - nagovestio je predstavnik Stejt Departmenta, konstatujuci da je u poslednje vreme primenom ovog sistema toplo- hladno postignut vec "odredjeni napredak" u nastojanjima da se "konsoliduje demokratija" u BiH.

Jucerasnji "Vasington post" najavljuje da je vec sve spremno za pocetakj ubrizgavanja zamasne pomoci onim opstinama u dva dejtonska entiteta koje budu bezrezervno sprovodile rezultate lokalnih izbora. Pri tome se posebno ukazuje na znacaj tzv. "Programa otvorenih gradova", koji zajednicki finansiraju Visoki komesarijat za izbeglice UN i vlada SAD u nastojanju da se pospesi povratak izbeglica i prognanih lica u podrucja u kojima ce - voljom rata i dejtonskih podela - predstavljati ubuduce etnicku manjinu. Za 15 miliona dolara iz tog fonda, kako se saopstava, konkurisalo je dosad dvadesetak opstina, s tim sto se ocekuje da ce ih ubuduce biti jos vise - a isto tako da ce se umnozavati i milioni dolara za koje su one zainteresovane.

Ova prica, razume se, ima i onu drugu stranu. O njoj se od vikenda naovamo i te kako govori u Vasingtonu, pri cemu se posebno upozorava na kaznene mere u vidu uskracivanja ekonomske pomoci i skidanja sa vlasti izabranih funkcionera opstinama u kojima se ne budu sprovodili izborni rezultati, kao i onemogucavanje putovanja u inostranstvo odgovornim drzavnicima - sto je mera koja je, kao sto je poznato, vec preduzeta preko Evropske Unije prema Momcilu Krajisniku i cetvorici clanova vlade Republike Srpske.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /