Subota, 20. septembar 1997.

SUTRA PREDSEDNICKI I PARLAMENTARNI IZBORI U SRBIJI

U predsednickoj trci sedamnaest kandidata

Biracka mesta u 29 izbornih jedinica otvorena od sedam do dvadeset casova. Za 250 poslanickih mesta 2,533 kandidata. Oko 180 posmatraca iz OEBS-a, odnosno ukupno 250 posmatraca koji ce predstavljati stranke, drzave i medjunarodne organizacije. Zvanicni rezultati u cetvrtak

Beograd. - U nedelju, 21. septembra od sedam do 20 casova bice otvorena biracka mesta u 29 izbornih jedinica u Srbiji u kojima ce gradjani sa birackim pravom birati predsednika i 250 narodnih poslanika Republike Srbije. Za predsednika Srbije takmici se 17 kandidata, od kojih su 14 predlozile politicke stranke ili koalicije, a tri grupe gradjana. Predsednik se bira po vecinskom izbornom sistemu.

Za 250 poslanika u parlamentu Srbije takmicice se 2.533 kandidata, predlozenih do strane 90 politickih stranaka, koalicija ili grupa gradjana. Za predsednika Republike izabran je kandidat koji je dobio vecinu glasova biraca koji su glasali, ako je na izbore izasla najmanje polovina od ukupnog broja biraca u Republici. Prema poslednjim podacima biracko telo Srbije broji 7.205.366 biraca.

Ako nijedan kandidat u prvom izbornom krugu ne dobije potreban broj glasova, glasanje se ponavlja u roku od 15 dana. Na ponovljenom glasanju ucestvuje najmanje dva kandidata koji su dobili jednak ili istovremeno najveci broj glasova u prvom krugu.

Na ponovljenom glasanju izabran je kandidat koji je dobio vecinu glasova biraca koji su glasali, ako je na izbore izasla najmanje polovina od ukupnog broja biraca. Ako u drugom krugu glasanja nijedan ne dobije potreban broj glasova, ceo izborni postupak se ponavlja.

Za izbor narodnih poslanika nije predvidjen cenzus broja glasaca koji mora da izadje na biralista da bi izbori bili valjani. Poslanici se biraju po proporcionalnom izbornom sistemu.

Po Zakonu o izboru narodnih poslanika, princip je da svakoj izbornoj listi pripada broj mandata koji je srazmeran broju dobijenih glasova. U raspodeli mandata ucestvuju samo one stranke, odnosno one izborne liste, koje su dobile najmanje pet odsto glasova od ukupnog broja glasova biraca koji su glasali u izbornoj jedinici.

Sastav birackih odbora je visestranacki, a shodno zakonskoj mogucnosti, pet politickih stranaka (SPS - JUL - ND, SPO, SRS, Socijaldemokratija i Nova komunisticka partija Jugoslavije) stekle su mogucnost da imaju i svog predstavnika u prosirenom sastavu Republicke izborne komisije.

Svim gradjanima sa birackim pravom, sto znaci, punoletnim, radno sposobnim drzavljanima Jugoslavije bice omoguceno da glasaju bez obzira da li se nalaze u mestu prebivalista, na odsluzenju vojnog roka, na vojnoj sluzbi, u pritvoru ili izdrzavanju kazne ili privremeno zive u inostranstvu.

Glasanje je tajno i na birackim mestima u mestima prebivalista obavlja se licno, uz licnu kartu. S obzirom na to da je rok za uvid u biracki spisak istekao i da su spiskovi konacni, oni se na dan izbora ne mogu menjati. Glasanje van birackog mesta obavljace se pred dva clana iz razlicitih politickih partija koje odredi biracki odbor.

Biracko mesto odredjuje se za glasanje najvise 2.500 biraca. Glasa se na otvorenim glasackim listicima. Na birackom mestu zabranjeno je koriscenje pejdzera, mobilnih telefona i drugih sredstava veza i komunikacija.

Pripadnici policije na duznosti mogu uci na biracko mesto samo uz dozvolu predsednika birackog odbora i samo ako su na birackom mestu naruseni red i mir. Glasacki listici odstampani su na hartiji zasticenoj vodenim zigom. U opstinama gde su u sluzbenoj upotrebi jezici nacionalnih manjina glasacki listici se stampaju i na tim jezicima.

Biracki odbor duzan je da proveri glasacku kutiju u prisustvu biraca koji prvi dodje na glasanje. U glasacku kutiju ubacuje se kontrolni listic, a zatim se ona, u prisustvu prvog biraca pecati.

Birac moze glasati samo za jednu izbornu listu sa glasackog listica i to zaokruzivanjem rednog broja ispred naziva izborne liste za koju glasa. Izborne aktivnosti, po pozivu nase drzave, posmatraju predstavnici stranih drzava i medjunarodnih organizacija. Najavljeno je da ce na dan izbora biti prisutno oko 180 posmatraca iz OEBS-a, odnosno ukupno 250 posmatraca koji ce predstavljati strane drzave i medjunarodne organizacije.

Kandidati za predsednika

Na glasackim listicima kandidati za predsednika Srbije su sledeci: Zoran Lilic (Socijalisticka partija Srbije, Jugoslovenska levica, Nova Demokratija), Vuk 0Draskovic (Srpski pokret obnove), Vojislav Seselj (Srpska radikalna stranka), Nebojsa Covic (Demokratka alternativa), Vuk Obradovic (Socijaldemokratija), Sulejman Ugljanin (Lista za Sandzak), Milan Paroski (Narodna stranka), Gvozden Sakic (Grupa gradjana), Radomir Tukmanovic (Napredna stranka), Branko Cicic (Partija prirodnog zakona), Milan Mladenovic (Preporod), Miodrag Isakov (Koalicija "Vojvodina"), Dragan Djordjevic (Stranka drzavljana Srbije), Djordje Drljacic (Grupa gradjana), Predrag Vuletic (Liberalno demokratska stranka), Miodrag Vidojkovic (Grupa gradjana) i Milisav Brankovic (Radnicka stranka Jugoslavije).

Najvise poslanika iz Peci

Broj poslanika koji se biraju po pojedinim okruzima krece se od najmanje sest do najvise 14. Po sest poslanika birace Subotica, Sombor, Vrbas, Smederevo i Prokuplje. Po sedam - Valjevo, Pozarevc, Jagodina, Cacak, Leskovac i Kosovska Mitrovica, po osam - Sremska Mitrovica, Sabac, Kragujevac, Kraljevo, i Krusevac, po devet - Pancevo, Novi Sad, Zajecar i Uzice, po 10 poslanika - Palilula i Vranje, po 11 - Vozdovac, Zrenjanin, Nis i Pristina, po 12 - Novi Beograd i Cukarica. Jedino ce Pec birati najveci broj od 14 poslanika.

Prema novom Zakonu o izboru narodnih poslanika, isti biracki odbori obavljaju poslove i za izbor predsednika Republike i za izbor poslanika. U postupku izbora predsednika Republike sve poslove izborne komisije izborne jedinice obavlja Republicka izborna komisija

Po obavljenom glasanju, zvanicni rezultati izbora trebalo bi, kako je predvidjeno Zakonom, da budu saopsteni tri dana nakon izbora, odnosno 24. septembra.

Posmatraci stigli u Beograd

Beograd, Beta. - Portparol Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju Melisa Fleming izjavila je da su posmatraci OEBS juce stigli u Beograd kako bi nadgledali predsednicke i parlamentarne izbore u Srbiji.

"Sto pedeset sest posmatraca iz 22 zemlje stiglo je u Beograd", rekla je portparol OEBS-a u izjavi Frans-presu. "Nadamo se da nece biti problema na dan izbora", rekla je ona i dodala da se prvi izvestaj OEBS-a moze ocekivati u ponedeljak.

Posmatraci bi trebalo da nadgledaju izborni proces u birackim mestima sirom Srbije.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /