Ponedeljak, 22. septembar 1997.

AMERICKA REAGOVANJA NA IZBORE U SRBIJI

U znaku apatije i ogorcenja

Glasaci biraju izmedju trojice glavnih kandidata za novog predsednika u nadmetanju koje je izgledalo vise kao losa sapunska opera, nego kao nekakav instrument za politicku promenu, pise "Njujork tajms"

Slobodan Pavlovic
dopisnik "Nase Borbe" iz Vasingtona

"Slobodan Milosevic, pracen suprugom i sinom, pozurio je da se vec u nedelju ujutru pojavi na biralistu svog novog dedinjskog prebivalista, ali ne bi se moglo reci da se bas mnogo Srba povelo za tim njegovim primerom. Poziv na bojkot pojedinih opozicionih partija ucinio je svoje, tako da je apstinencija bila primetna. To je, uostalom, bilo i razumljivo: sta se posebno moglo i ocekivati od ovih predsednickih i skupstinskih izbora u Srbiji u situaciji kad je Milosevic prakticno u potpunosti ignorisao zahtev Zapada za kljucnim reformama kao sto su sloboda medija, sporazum sa opozicijom o izbornoj procesuri i oslobadjanje pravosudja politicke kontrole" - izvestio je juce americki Nacionalni radio u prilogu iz Beograda, uz konstataciju da je Srbija docekala izbore na kojima je demokratska opozicija "pobedila sama sebe i pre nego sto se izislo na biralista", dok im OEBS, s druge strane, "daje diskutabilni kredibilitet, sa svojih simbolicnih 200 posmatraca na preko 10.000 izbornih mesta".

Pominjuci u naslovu atmosferu "apatije i ogorcenosti", koja je karakterisala jucerasnje izbore za nove lidere Srbije, "Njujork tajms" izdvojio je sledeci uvod za jucerasnji opsirni izvestaj iz Beograda: "Glasaci u Srbiji imaju da biraju izmedju trojice glavnih kandidata za novog predsednika u nadmetanju koje je cesto izgledalo mnogo vise kao jedna losa sapunska opera, nego kao nekakav instrument za politicku promenu.

Jedan kandidat trazi povratak monarhije, a njegov stab prodaje zlatnike i srebrnjake sa njegovim likom. Drugi salje autobosima svoje pristalice u Bosnu da gadjaju kamenicama americke vojnike. A treci, cesto u svojoj kampanji opkoljen dugonogim lepoticama, posebno naglasava da on predstavlja 'senku' svog gazde, predsednika Jugoslavije Slobodana Milosevica, koji vodi zemlju kao svoju privatnu firmu".

Raspad opozicione koalicije "Zajedno" ogorcio je mnoge Srbe i ucinio ih, s druge strane, politicki apaticnim, konstatuje vodeci americki dnevnik u ovom nedeljnom raportu iz Beograda, citirajuci izjavu politickog analiticara Alekse Djilasa da su u odrzavanju Milosevica na vlasti vazni faktori "drzavna televizija, policija i partijska kontrola nad ekonomijom", ali da je srpska opozicija, ovakva kakva jeste, "glavna snaga u osiguravanju produzene Miloseviceve vladavine", kao i da je, pre svega, "greska opozicije" sve ovo sto se dogadja u Srbiji. Prema proceni "Njujork tajmsa", malo je sumnji da ce kandidat vladajuce SPS Zoran Lilic odneti prevagu na predsednickim izborima u konkurenciji Vuka Draskovica i Vojislava Seselja i 14 ostalih "opskurnih kandidata". "Kao novi srpski predsednik, g. Lilic bice isto onoliko razvlascen i irelevantan kao sto je bio kao predsednik Jugoslavije" - kaze se, pored ostalog, na tu temu u izjavi jednog zapadnog diplomate za njujorski list, koji u zakljucku ovog izvestaja predvidja Srbiji "bezbojnog birokratu" Lilica za novog predsednika (u najgorem slucaju, posle oktobarskog drugog kruga), a Srbima potom krajnje neizvesnu perspektivu sa novoizabranim celnicima drzave i federacije.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /