Ponedeljak, 22. septembar 1997.

EVROPSKI INSTITUT ZA MEDIJE O PREDIZBORNOJ MEDIJSKOJ SLICI U SRBIJI

Najpovoljniji tretman za vladajucu stranku

Beograd. - Izvestavanje drzavne televizije u predizbornom periodu u sustini je nekorektno, posebno ako se uzme u obzir da je Radio-televizija Srbije glavni izvor informisanja, zakljucak je istrazivanja Evropskog instituta za medije posle visenedeljnog pracenja medijske slike u Srbiji. Dok su drzavne informativne kuce promovisale vladajucu stranku, nevladini i nezavisni mediji uzdrzavali su se od kritike opozicije, rekao je na jucerasnjoj pres-konferenciji Jasa Lange, glavni koordinator ovog istrazivanja.

Prema recima Jovanke Matic, sefa istrazivackog tima, vladajuca stranka i njeni koalicioni partneri imali su ubedljivo najpovoljniji medijski tretman, a o tome kolika je paznja posvecena izborima najbolje svedoci podatak da je u Drugom dnevniku RTS, u poslednje vreme, utrostruceno vreme posveceno predizbornoj kampanji. Sto se tice lista "Politika", u svakom broju izborima je bilo posveceno 36 tekstova, u poslednje vreme cak 44, dok su na primer "Blic", "Vecernje novosti" imali i do tri puta manje tekstova na ovu temu. "Nasa Borba" i "Demokratija" u proseku su posvecivali od 24 do 27 tekstova izborima, Studio B emitovao je u proseku 22 izvestaja, u trajanju od 17 minuta, a izborni prilozi na BK televiziji trajali su najvise 12 minuta. Najmanje paznje izborima u Srbiji pridavao je Radio B 92, cak je vecu paznju poklanjao izborima u Crnoj Gori i Bosni.

Medijska propracenost antiizborne kampanje, istakla je Jovanka Matic, kretala se od potpunog ignorisanja u drzavnim informativnim kucama do centralne teme u pojedinim nezavisnim listovima i TV stanicama. Dijametralno suprotni podaci dobijeni su u segmentu istrazivanja koji se bavio (ne)uspehom vladajuce stranke. Dok je RTS neizostavno izjednacavao vladine aktivnosti sa aktivnostima vladajuce stranke, gotovo svi prilozi su bili afirmativni - od 387 priloga samo dva su bila negativna. Isti slucaj je sa listom "Politika" - sto jedanaest priloga o vladajucoj strukturi je bilo pozitivno, sa samo cetiri negativna. Suprotnu sliku o uspehu aktuelne vlasti nudili su Studio B (61 negativan prilog, tri pozitivna), "Nasa Borba" (40 negativnih priloga, dva pozitivna), "Demokratija" (42 negativna priloga, pet pozitivnih).

O. M.

(Ne)informisana unutrasnjost

Odgovarajuci na pitanje da li se zbog nekorektnog odnos drzavnih medija prema izbornim ucesnicima moze reci da su izbori neposteni, glavni kooridinator projekta Evropskog instituta za medije Jasa Lang odgovorio je da mediji jesu nefer, ali da je ta ocena njegov licni stav i dodao: "Istina, u Beogradu mozete da se informisete iz razlicitih izvora i tako dobijete objektivnu sliku, ali u unutrasnjosti, gde nevladini mediji nisu dostupni i gde je glavni oslonac RTS, o tome nema govora".

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /