Ponedeljak, 22. septembar 1997.

U HAGU DANAS POCINJE RASPRAVA O ZALBI ZAGREBA NA TRIBUNALOVE OBAVEZUJUCE NALOGE SUVERENIM DRZAVAMA

Hrvatska izgubila bitku, ali nastavlja rat

Prvostepeno vece potvrdilo je pravo Tribunala da drzavama izdaje, pod pretnjom kazne, obavezujuce naloge. Hrvatska se zalila, negirajuci to pravo Haskog suda. Zalbeno vece pozvalo drzave, organizacije i ugledne pojedince da se izjasne o tome u svojstvu "prijatelja suda"

Mirko Klarin
dopisnik "Nase Borbe" iz Haga

Pred Zalbenim vecem Medjunarodnog krivicnog suda za bivsu Jugoslaviju danas se otvara javna rasprava o "dopustivosti i osnovanosti" zalbe Republike Hrvatske na odluku prvostepenog Pretresnog veca II od 18. jula ove godine, kojom je povrdjeno pravo Tribunala da izdaje obavezujuce naloge suverenim drzavama i njihovim zvanicnicima.

Pomenuta odlukom je, podsetimo, odbacen hrvatski prigovor na zahtev sudije Mekdonald od 15. januara ove godine, kojim je od Republike Hrvatske i njenog ministra odbrane, Gojka Suska, trazeno da dostave odredjeni dokazni materijal, relevantan za sudjenje hrvatskom generalu Tihomiru Blaskicu. Taj zahtev upucen je u obliku tzv. subpoena duces tecum, sto ce reci pod pretnjom kazne, a odnosi se uglavnom na dokumenta kojima bi se, po misljenju tuzilastva, dokazalo ucesce Hrvatske vojske u ratnim naporima bosanskih Hrvata tokom operacija koje su 1992. i 1993. vodjene u Centralnoj Bosni. Hrvatska je odbila da se povinuje takvom zahtevu, tvrdeci da se time povredjuje njen "suverenitet" i ugrozava njena "nacionalna sigurnost." Nakon dvodnevne javne rasprave (16. i 17. aprila) u kojoj je ucestvovalo petnaestak vodecih svetskih eksperata za medjunarodno pravo, te nakon tromesecnog vecanja, Pretresno vece II je zakljucilo da Tribunal ima i "inherentno" (prirodno, bitno, svojstveno) i "izricito" (u Statutu i Pravilima navedeno) pravo da suverenim drzavama izdaje obavezujuce naloge za dostavljanje dokaza, a da argument "nacionalne sigurnosti" ne pruza "blanko izgovor", vec da je na drzavi teret dokazivanja da li bi dostavljanje trazenih dokumenata ugrozilo njenu bezbednost.

Izgubivsi ovu bitku Hrvatska se, medjutim, nije predala, vec je "rat" za odbranu svoje "povredjene suverenosti" prenela pred Zalbeno vece. U zalbi o cijoj ce se "dopustivosti i opravdanosti" danas i sutra raspravljati, Hrvatska tvrdi da je Pretresno vece II "prekoracilo zakonska ovlascenja"; da Tribunal nema ni "inherentno" ni "izricito" pravo da izdaje obavezujuce naloge suverenim drzavama; da ne moze pod pretnjom kazne da poziva drzavne zvanicnike da se pojave pred sudijama; te da, konacno, nema ovlascenja da prosudjuje o interesima "nacionalne sigurnosti" Hrvatske.

S druge strane, tuzilastvo - dokazujuci da stvari stoje upravo obratno - osporava ne samo hrvatske argumente o moci i ovlascenjima Tribunala, vec i pravo vlade u Zagrebu da se, u ovom slucaju, zali na odluku prvostepenog Veca. Zalbeno vece je odbacilo preliminarni prigovor tuzilastva da Hrvatska ne moze da bude "strana" u ovom sporu, ali je ipak prihvatilo da se rasprava vodi ne samo o meritumu, tj. sustini spora, vec i o samoj dopustivosti tj. prihvatljivosti same zalbe.

Zakazujuci raspravu, Zalbeno vece - kojim predsedava Italijan Kaseze, a cine ga jos sudije Karibi-Vajt (Nigerija), Li (Kina), Stiven (Australija) i Vora (Malezija) - je pozvalo drzave, nevladine organizacije i pojedince da u svojstvu "amicus curiae", tj. "prijatelja suda", podnesu svoje pismene priloge o spornom pitanju: pravu Tribunala da izdaje obavezujuce naloge suverenim drzavama. Takvom pozivu, kako je prosle nedelje saopsteno u Tribunalu, odazvale su se vlade pet zemalja: Norveske, Kanade i Novog Zelanda, Holandije i NR Kine. Pored njih, pismene podneske o ovlascenjima Tribunala u odnosu na suverene drzave podneli su i prof. Rut Vedzvud sa Univerziteta Jel u SAD; prof. Alen Pele sa Univerziteta Pariz X-Nanter (u svoje ime i ispred organizacije "Pravnici bez granica"); prof. Hervig Rogeman sa Slobodnog univerziteta u Berlinu; zatim Karol Elder Brus, advokat iz Vasingtona; te Maks-Plank Institut za komparativno javno i medjunarodno pravo iz Hajdelberga. Podnesak je, takodje, podnela i poznata americka advokatska firma Hanton&Vilijams, ali ne u svojstvu "amicus curiae", vec kao pravni zastupnici Republike Hrvatske u ovom sporu.

IZ HRVATSKE ZALBE

Zagreb brani Moskvu u Hagu!

Hrvatska ocajnicki trazi saveznike koji ce je podrzati u njenoj borbi za odbranu "drzavnog suvereniteta" od "haskih napasnika", tj. tuzilaca i sudija Medjunarodnog krivicnog suda za bivsu Jugoslaviju. U raspravi koja je na istu temu u aprilu vodjena pred prvostepenim Vecem, predstavnici vlade u Zagrebu su upozoravali da bi - ako "prodje" nalog pod pretnjom kazne protiv Hrvatske i njenog ministra Suska - sledeci na redu mogli da budu vlade SAD, Francuske ili Britanije, od kojih bi Tribunal mogao traziti ovo ili ono, zahtevajuci da se u suprotnom pred Sudom pojave drzavni sekretar Olbrajt, direktor CIA ili sef francuske obavestajne sluzbe. Prozvani su se, medjutim, oglusili o takva upozorenja.

U zalbi o cijoj ce se "dopustivosti i osnovanosti" danas raspravljati, Hrvatska trazi novog saveznika: Rusiju. Navodi, kao primer, da bi Tribunal - ako mu se priznaju ovlascenja u odnosu na suverene drzave - mogao od vlade Ruske Federacije traziti da "identifikuje, locira i uhapsi optuzene osobe u Srbiji i srpskim delovima BiH", kao i da "obustavi da se protivi naporima NATO za hapsenje pomenutih osoba." A "ako Rusija odbije da svoju spoljnu politiku usaglasi sa zahtevima Tribunala" - upozorava Hrvatska - "Sud bi mogao narediti predsedniku Jelcinu, ili ministru inostranih poslova Rusije... da dodju u Hag i objasne zasto su tako postupili." Ni to, medjutim, nije sve: ako se Jelcin ili Primakov ne odazovu pozivu, upozorava se u hrvatskoj zalbi, "Tribunal bi mogao da ruskim vojnim ili policijskim vlastima izda nalog za njihovo hapsenje i privodjenje u Hag." Sto bi trebalo da znaci kako je Hrvatska, u Hagu, uspostavila poslednju liniju odbrane Moskve... od "agresije" sudija i tuzilaca Medjunarodnog krivicnog suda za bivsu Jugoslaviju.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /