Ponedeljak, 22. septembar 1997.

ZASTO JE POSLEDNJIH MESECI DRASTICNO POVECAN BROJ CEDOMORSTAVA I POKUSAJA UBISTVA NOVORODJENCADI

Socijalni milje suzava svest

Ne mozemo povuci znak jednakosti i spoljna desavanja oznaciti kao jedinog krivca za nenormalnosti u ponasanju, ali jedno je sigurno - spoljasnji socijalni momenti mnogo vise uticu na psihicki labilnije osobe i mogu biti podloga za neke nenormalne postupke, istice psiholog Ljubomir Peakovic

Pet pokusaja i cetiriri izvrsena cedomorstva - tragican je rezultat protekla tri meseca u Srbiji. Upadljivo povecan broj slucajeva nasilja nad decom, koja su se cesto zavrsavala vrlo morbidnim ubistvima i bezosecajnim ostavljanjem novorodjencadi na ulici, vec uveliko uznemirava ovdasnju javnost. Iako su se tim povodima povremeno oglasavali strucnjaci, ovaj fenomen je za vecinu jos uvek apsolutno neobjasnjiv.

- Ne mozemo tvrditi da je za povecan broj cedomorstava u nasoj sredini jedini krivac kriza u okruzenju kojoj smo duze vreme izlozeni. Socijalni momenti imaju uticaja na pojedince i mogu ponekada bitno uticati na ponasanje pojedinaca, ali ne mozemo prenebregnuti individualnu strukturu licnosti, kaze za "Nasu Borbu" psiholog Ljubomir Peakovic, direktor beogradskog Centra za socijalni rad, dodajuci da, po njegovom misljenju, "nema opravdanja ni razumevanja za ovaj morbidni cin i da je, u vecini slucajeva, u ovakvim situacijama majka u stanju suzene svesti".

Kombinacija dva najvaznija uticaja - necije pojedinacne mentalne strukture i socijalnog miljea iz kog potice - uzrocnik je ovakvih agresivnih istupa, pomocu kojih majka kao pocinilac pokusava da pobegne od bezizlazne situacije u kojoj se trenutno nasla. Vrlo cesto se, objasnjava direktor Centra za socijalni rad, dogadja da maloletnice pribegnu ovakvom resavanju nezeljene trudnoce, upravo zato sto socijalno okruzenje iz kog dolaze, nema razumevanja za njih. - Za maloletnice jedna takva situacija, kao sto je nezeljena ili neplanirana trudnoca, predstavlja bezizlaznu situaciju. S jedne strane su roditelji koji ih ne razumeju, a s druge sredina koja ih osudjuje i u koju se, kasnije, treba vratiti. Sklop ovakvih okolnosti je za jedno mlado bice vrlo tezak i ove devojke se cesto odlucuju da ostave na nemilost svoju decu, kaze Peakovic. Bilo kakva konfliktna situacija za majke slabije strukture licnosti, koje nemaju pomoc ni razumevanje sa strane i ne mogu da je rese - za njih biva fatalna. Ma koliko neverovatno zvucalo, neretko se, tvrdi Peakovic, desavalo da majke koje su pocinile cedomorstvo, kao uzrok svog postupka navedu sopstvenu nemogucnost da ekonomski izdrzavaju dete. "Imajuci u vidu da postoji razvijen sistem socijalne zastite, ovakvi postupci su bez opravdanja, ali to je nesto sa cim se moramo suociti jer se dogadja", objasnjava Peakovic.

Suzenje svesti, koje je oznaceno kao jedan od uzroka zbog kojih i psihicki normalne osobe mogu da pribegnu cedomorstvu ili drugom obliku nasilja nad decom, jeste stanje koje se moze pojaviti i kod zena sa sasvim normalnim razvojnim procesom. Sve stresne situacije kakve su, na primer, pubertet, klimaks, promena sredine, pocetak starosti, odlazak u penziju ili, vrlo cesto, sam cin porodjaja, mogu izazvati stanja suzenja svesti i biti uzrok poremecaja u ponasanju.

- Krizni period koji vec duze vreme prozivljavamo, rat u blizini, sankcije, nemastina i sve ono sto nas je pratilo ovih godina, sigurno je ostavilo uticaja na nasu psihu. Ne mozemo povuci znak jednakosti i spoljna desavanja oznaciti kao jedinog krivca za nenormalnosti u ponasanju, ali jedno je sigurno - spoljasnji socijalni momenti mnogo vise uticu na psihicki labilnije osobe i mogu biti podloga za neke nenormalne postupke, istice psiholog Ljubomir Peakovic.

- Postoji sasvim dovoljan broj savetovalista za trudnice i za omladinu u pubertetu gde se na vreme moze uociti da moze doci do problema. Ne vidim racionalan razlog zbog kojeg bi se zena odlucila na ovakav potez. Na kraju krajeva, postoji jedna institucija koja u svako doba moze da primi maloletnicu koja je rodila nezeljeno dete koje ce tu biti smesteno o trosku drzave. To je Materinski dom u Zvecanskoj ulici i svaka devojka koja se nadje u situaciji koju sama ne moze da resi treba da se obrati ovoj ustanovi, kaze Ljubomir Peakovic.

S. Milicic

Tamna strana statistike

U okolini Pirota, 10. jula ove godine, majka je pokusala da carapom ugusi svoje dete. Nadjeno je zivo, na smetlistu. Istog meseca, pronadjene su dve mrtve bebe na deponiji u Vinci i u Mladenovcu. U Obudovcu kod Sapca, 30. jula, majka je blizance bacila u bunar. Spasile su ih komsije. U Bosilegradu je majka otrovala svoju bebu etiolom. Na Zvezdari je 17. jula otkriveno zivo novorodjence, pet dana nakon sto ga je majka ostavila. Polovinom avgusta nadjena je mrtva beba, stara sedam dana, na Keju oslobodjenja. Krajem istog meseca, D. M. koja je bila u specificnom psihickom stanju, bacila je svoju bebu u bunar. Dvadesettrogodisnja majka iz Rekovca, bacila je svoje dete na djubriste.

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /