Ponedeljak, 29. septembar 1997.

UOCI SKUPSTINE AKCIONARA: JUBMES NA NOVOM POCETKU

Samo deonicari iz Hrvatske oklevaju

Skupstini akcionara banke, zakazanoj za 9. oktobar, prisustvovace 137 buducih akcionara, sto je vise od polovine broja nekadasnjih osnivaca. Od bivsih jugoslovenskih republika samo akcionari iz Hrvatske nisu obnovili clanstvo

Najavom da ce se 9. oktobra odrzati Skupstina akcionara Jugoslovenske banke za medjunarodnu ekonomsku saradnju okoncana su visemesecna nagadjanja o sudbini ove banke. Od kraja marta, kad je Savezna vlada utvrdila Predlog zakona o prestanku vazenja Zakona o Jugoslovenskoj banci, u igri su bile tri mogucnosti - likvidacija banke, utapanje u neku drugu banku i njena transformacija u skladu sa Zakonom o bankama i drugim finansijskim organizacijama.

Najcesce pretpostavljani put s raskrsnice na kojoj se nasao JUBMES bio je da ce banka tesko izbeci najnepovoljnije resenje jer se ovakav potez Savezne vlade tumacio kao vesto smisljen plan da se kapitalom banke ozdravi jedna od favorizovanih finansijskih kuca i ujedno okonca bankarska karijera Ivana Stambolica, predsednika banke, na cijem politickom padu je Slobodan Milosevic, aktuelni predsednik Jugoslavije, poceo da gradi svoju politicku karijeru.

Planovi

U papirima koji su dostavljeni buducim akcionarima navodi se da su osnovni ciljevi poslovne politike JUMBES-a, pored ostalog, efikasno i kvalitetno pruzanje svih bankarskih usluga, obezbedjivanje kontinuiteta u finansiranju jugoslovenskog izvoza, pruzanje finansijske podrske obnavljanju i razvoju privrednih veza i odnosa izmedju privrednih subjekata s podrucja prethodne Jugoslavije, angazovanje i trazenje stranih partnera za ulaganje kapitala.

Planira se da u narednom petogodisnjem periodu ukupan potencijal banke raste po stopi od 25 odsto godisnje, tako da bi sa sadasnjih 173 miliona porastao na 425 miliona dinara. U planu je i strucno usavrsavanje kadrova kojim i sada moze da se pohvali banka, jer skoro 50 odsto zaposlenih ima visoku strucnu spremu.

Potvrdjen dobar bonitet

Ukoliko je i postojao ovakav plan, ipak je prevladalo najrazumnije resenje a to je uskladjivanje rada banke s vazecim propisima. To je zvanicno ovih dana i potvrdila Savezna vlada odlukom da njeno ucesce u kapitalu JUMBES-a, akcionarskog drustva, bude 27.526.260 dinara, sto je 27,64 odsto od ukupnog kapitala banke. Ova odluka usledila je nakon zavrsetka posete predsednika JUMBES-a svim bivsim republikama Jugoslavije, koja je, sudeci po zainteresovanosti deonicara za ponovno ukuljucivanje u aktivnosti banke, bila izuzetno uspesna.

Za Ivana Stambolica ovog leta nije bilo odmora jer je 5. jula stupio na snagu Zakon o prestanku vazenja Zakona o Jugoslovenskoj banci, a ova banka bila duzna da u roku od 90 dana uskladi rad s vazecim propisima. Ugovor o uskladjivanju poslat je 23. jula svim deonicarima, ali je procenjeno da ce biti korisnije ukoliko rukovodstvo banke u licnim kontaktima, predstavnicima organizacija koje su svoj kapital unele u JUBMES, predoci prednosti nastavka rada banke. Do sada je ugovor potpisalo 137 buducih akcionara, a pre raspada Jugoslavije na spisku je bilo 225 deonicara JUMBES-a.

Buduci akcionari imali su priliku da od Stambolica cuju da je sadasnji kapital banke 99,6 miliona dinara, a trenutno se kreditiraju izvozni poslovi u vrednosti od oko 140 miliona dolara. Banka iza sebe ima ucesce u finansiranju izvoznih poslova u vrednosti od 9,5 milijardi dolara i osiguranje od nekomercijalnih rizika izvoznih poslova vrednih 14,9 milijardi dolara. Revizorska firma "Diloit i Tus" je obavila revizuju poslovanja JUBMES-a na osnovu obracuna za prvo polugodiste ove godine i uz ocenu da je stanje objektivno prikazano, dala pozitivno misljenje o bonitetu banke.

Ove cinjenice bile su ubedljive za veliki broj akcionara koji su u obnovi clanstva u JUBMES-u videli priliku da se brze obnovi i privredna saradnja s nekadasnjim clanicama jugoslovenske federacije. Za sada jedino deonicari iz Hrvatske nisu dali svoj potpis na ugovor o ucestvovanju u radu transformisanog JUMBES-a. Iz svih drugih bivsih republika predstavnici akcionara sedece na oktobarskom zasedanju Skupstine banke zajedno sa akcionarima iz Crne Gore i Srbije i zastupnicima federacije.

Najzainteresovaniji Slovenci

Sudeci po odjeku posete Ivana Stambolica Sloveniji moze se proceniti da su privrednici iz ove drzave najvise zainteresovani da se sto pre nastavi tamo gde se stalo pocetkom 1992. godine. Oko 70 odsto bivsih akcionara iz Slovenije obnovilo je svoje clanstvo, dok je posle posete Hrvatskoj ostao utisak da tamosnjim akcionarima treba jos vremena da izvagaju sta im donosi povratak u nekadasnju zajednicku kucu.

Celni ljudi JUMBES-a nisu spremni da prognoziraju kakva ce biti konacna odluka deonicara iz Hrvatske, ali svakako iz sve snage navijaju za njihov potpis na ugovoru jer oni po ucescu kapitala u osnivackom fondu banke zauzimaju prvo mesto medju bivsim republikama.

Na spisku 137 buducih akcionara nema nijednog novog imena ukoliko se ne racuna da su od "zamrzavanja" clanstva neke privredne organizacije promenile ime ili se pripojile drugom kolektivu. U ovom periodu je jedan broj osnivaca stavio katanac na vrata, a imovinom takvih bivsih deonicara bavice se komisije koje rade na podeli zajednicke imovine, kao i onih koji budu zaiteresovani za "ispisnicu". Na zakazanoj Skupstini akcionara treba da se odrede nova pravila u radu JUBMES-a i nacin usvajanja odluka. Do sada niko od osnivaca, bez obzira na visinu ulozenog kapitala, u ukupnom broju od 100 glasova nije mogao da ima vise od 10 glasova.

M. Vukovic

Posaljite nam vas komentar! Izbor vasih reagovanja i misljenja objavljujemo.
© 1997 Yurope & ,,Nasa Borba" / Sva prava zadrzana /