Racunari u Geografiji


Brzi razvoj racunarske tehnike stvorio je ogromne mogucnosti za razvoj i primenu racunarskih programa kako za potrebe nastave, tako i za profesionalnu upoterbu istih u istrazivanju i obradi podataka. Koriscenje racunara i programa ima mnoge prednosti nad klasicnim metodama rada. Neke od nji su: mogucnost cuvanja, brzina i lakoca obrade velikih nizova podataka, programske simulacije procesa i pojava (reljef terena, erozija...), mogucnosti multimedijalne nastave (zvuk, animacija, slika, tekst, povezivanje srodnih nastavnih delova, testovi...).

Postavite sebi jedno sasvim jednostavno pitanje:
Koliko vam je potrebno vremena da nacrtate jedan nivogram neke reke?
Potrebno je na grafikon uneti i spojiti 365 tacaka. Taj zamorni, dosadni i podlozan greskama posao ce vam oduzeti barem 20 minuta. Pomocu programa "Reke" (ciji opis mozete naci u nastavku), taj nivogram ce te dobiti za MANJE OD JEDNE SEKUNDE !.
A koliko bi vam vremena trebalo za neki iole slozeniji posao ???

U svetu postoji veliki broj programa koji mogu pomoci pri realizaciji ovakvih poduhvata. Medjutim oni sniu nasli siru primenu u nasoj praksi. Razlozi su brojni: jezicka barijera, opstost programa (nisu prilagodjeni za rad u pojedinim naucnim oblastima), neinformisanost... Iz ovih razloga smo najpre u okviru programa geografije u Istrazivackoj stanici Petnica, a kasnije i u GID-u poceli sa razvojem kompjuterskih programa koji bi bili mali, prilagodjeni radu u pojedinim oblastima, zahtevali skromne racunare, primenjive u nastavi i na srpskom jeziku. U nastavku ce te naci prezentacije tih programa. Vecina programa se i dalje razvija i VASA SARADNJA JE DOBRODOSLA. Lica i adrese za kontakt ce te naci u svakoj od tih prezentacija.

U zadnje vreme se na trzistu pojavio veliki broj Enciklopedija na CD-ROM-ovima. Mogu se naci od opstih pa do usko specijalizovanih enciklopedija. Vecina enciklopedija ima ugradjene vodice, tako da je koriscenje istih veoma lako i zabavno. Vecina enciklopedija je na engleskom jeziku, sto moze da predstavlja problem za pracenje i uspesno koriscenje istih, ali to ne teba da bude razlog za odbacivanje njihovih ogromnih mogucnosti. Zahtevi ovih enciklopedija po pitanju jacine racunara su vrlo skromne. Trenutno se potpuno nov racunar koji odgovara svim zahtevima ovih izdanja moze kupiti za manje od 5000 dinara (oko 1500 DEM), ili se postojeci racunari u skolama i ustanovama mogu dograditi za oko 700 dinara (CD-ROM i zvucna kartica). Pored ovoga u svim vecim gradovima postoje CD-KLUBOVI u kojima se ova izdanja mogu iznajmiti po ceni od oko 5 dinara po danu. Zato ce te na ovim stanama moci da procitate kratke opise nekih od tih izdanja.