Broj 234

Dogadjanja

Dosije o represiji

Prva sveska NUNS-a o medijima u Srbiji nudi izvorna dokumenta o svim oblicima torture rezima nad glasilima i novinarima

U Medija centru u Beogradu, 28. marta, promovisan je Dosije o represiji, prva sveska NUNS-a o medijima u ovoj republici. Kako je rekao urednik izdanja Djura Vojnovic, projekat je uradjen da bi se dokumentovao svaki slucaj represije nad medijima i novinarima. U pet poglavlja, Dosije nudi izvorna ili novinarski obradjena dokumenta o novcanim kaznama, sudskim procesima, gasenju ili pripajanju nezavisnih medija drzavnim, o verbalnim napadima na novinare, zatvorskim presudama, a tu su i svedocenja urednika o pretnjama redakcijama i o manipulacijama RTS-a. Navedene su i akcije NUNS-a protiv zloupotrebe javne reci, zakona i sudstva, objavljena je iscrpna hronika o reagovanju samih glasila na dogadjanja u medijskom prostoru i prilozeno je niz komentara o opstajanju u srpskom etru i stampi.
Na 96 stranica sveske obuhvacen je period od oktobra 1998. do februara ove godine. To je vreme, kako rece Gordana Susa, predsednica NUNS-a, kada je vlast s plisane faze presla na bahato obracunavanje s medijima. »Biti novinar u nezavisnim glasilima postalo je najrizicnije zanimanje u zemlji«, rekla je Susa. Zbog novinara, na udaru rezima nasli su se i advokati, a, kako je naveo Gradimir Nalic, u Srbiji se sada vodi sedam krivicnih postupaka protiv advokata koji su branili nezavisne medije ili opozicione politicare. »Ukoliko rezim ovako nastavi, uskoro ce svaki novinar imati svog advokata, jer su ljudi koji se bave tom profesijom proglaseni za prvu kolonu NATO izdajnika i placenika«, kaze advokat Nalic.
U prilogu o kaznama po Zakonu o javnom informisanju prikazane su mere drzave protiv 32 glasila, ciji su predstavnici pred sudije za prekrsaje izasli 47 puta i kaznjeni sa ukupno 24,424 miliona dinara. Najvecu kaznu u jednom procesu, a djuture za 60 prestupa, platila je ABC Grafika, 3,2 miliona dinara, zatim Monitor 2,8 miliona, pa Evropljanin 2,4 miliona dinara. Pre uvodjenja novcane globe, rezim je krenuo u napad na medije Uredbom o posebnim merama u uslovima pretnje oruzanim napadima NATO-a nasoj zemlji, 8. oktobra 1998. Uredba je zivela samo 13 dana i za to vreme inspektori Saveznog ministarstva za telekomunikacije ukinuli su programe Radio Indeksa, Radio Sente, Radio Kikinde, Radio Sitija iz Nisa i TV Pirot, a Ministarstvo za informacije Srbije privremeno je zabranilo rad DAN GRAF-a, Danasa, Dnevnog telegrafa i Nase Borbe. Posao je, uz asistenciju policije, izveden pecacenjem prostorija. Ovaj represivni podzakonski akt dobio je »naslednika« u Zakonu o javnom informisanju 20. oktobra iste godine. Vec na startu primene zakona bilo je jasno u kojem stilu ce teci obracun drzave sa neposlusnim glasilima. Broj Evropljanina, koji je izasao dan pre stupanja na snagu Zakona o informisanju, kaznjen je po tom zakonu. Od tada, sa spiska novina koje je rezim »uzeo na zub«, vise ne izlaze Nasa Borba, Dnevni telegraf i Evropljanin.

Z. J.   

 


© 1996 - 2000 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar