Broj 238-239

Hronika

Kalendar
27. april - 27. maj

Cetvrtak, 27. april
U Beogradu su ubijeni Zoran Uskokovic i Milos Stevanovic. Uskokovic je u medijima pominjan kao jedan od mogucih organizatora ubistva Zeljka Raznatovica Arkana, a Stevanovic je aktivni policajac. Pocinioci ovog zlocina su pobegli i izgubio im se svaki trag.

U Pozarevcu je sahranjen generalni direktor JAT-a Zivorad Zika Petrovic. Sahrani su prisustvovali visoki drzavni funkcioneri. Inostrani mediji u komentarima o mogucim motivima ubistva pominju privatizaciju JAT-a, upozorenje kriminalaca Milosevicu, upucenost Petrovica u poslovanje velikih firmi i aktivnosti drzavnih institucija, borbe klanova u Milosevicevoj blizini...

Bilans albanskih demonstracija u poslednja dva dana su jedan ubijen i jedan tesko povredjen muskarac, do sada nepoznatih identiteta. U demonstracijama je ucestvovalo i oko 300 albanske dece. Demonstranti su trazili oslobadjanje vise stotina Albanaca koji se nalaze u zatvorima u Srbiji.

Medjunarodna policija je saopstila da je na Kosovu, od januara ove godine, ubijena 101 osoba.

U blizini Gospica pronadjena je masovna grobnica koja svedoci o zlocinima nad lokalnim srpskim stanovnistvom, tokom 1991. godine.

»Borba« pise da se ozloglaseni sirijski terorista Osama Bin Laden, nalazi na Kosovu i da tamo priprema teroristicke akcije koje ce se izvesti na teritoriji uze Srbije.

Kineski i ruski predstavnici u UN sastali su se u Beogradu sa jugoslovenskim predsednikom Slobodanom Milosevicem.

Prema odluci Aleksandra Jovanovica, staresine opstinskog suda u Valjevu, valjevski nedeljnik »Napred« je kaznjen sa ukupno 16 500 dinara, uz troskove postupka koji iznose blizu 7000 dinara.

Fridom hauz, nevladina organizacija iz Vasingtona, svrstala je Jugoslaviju medju cetiri zemlje u kojima se represija nad medijima povecava. Ostale zemlje su Rusija, Juzna Afrika i Peru.

Policija je privela troje clanova Otpora u Subotici, dok su lepili plakate. Predstavnici Otpora u Novom Sadu izjavili su novinarima da je od pocetka godine privedeno 400 clanova ove organizacije.

Glavni tuzilac Haskog tribunala Karla del Ponte nije dobila odgovor jugoslovenskih vlasti na svoj zahtev da dobije vizu za dolazak u SRJ.

Petak, 28. april
Medjunarodna policija je pronasla telo ubijene starice Stojanke Vasic, u Gnjilanu. Prema prvim nalazima, starica je usmrcena na »svirep nacin«.

Na Kosovu je poceo popis stanovnistva, koji ce na 400 popisnih mesta trajati tri meseca.

Huan Ortunjo, komandant KFOR-a, izjavio je da nece dopustiti nikakve sukobe u Presevskoj dolini na jugu Srbije.

Ivan Markovic, portparol JUL-a, optuzio je lidera SPO Vuka Draskovica da je »NATO najamnik, kukavica i izdajnik«.

Pripadnici grupe OSA (Oslobodilacka srpska armija) Boban Gajic, Milutin Pavlovic i Radovan Djurdjevic, osudjeni su na po pet godina zatvora, Miodrag Vukadinovic i Ivan Milanovic na tri, a Zoran Zdravkovic na godinu i sest meseci, prema odluci Vojnog suda u Nisu.

Odlazeci sa duznosti, glavnokomandujuci NATO-a Vesli Klark rekao je da ce se Milosevic sigurno naci pred Tribunalom u Hagu kao i da mu nije jasno zasto je, iako mu je u pregovorima u Beogradu rekao »da je Kosovo vaznije od njegove glave«, na kraju odlucio suprotno.

U kuci srpskog ministra finansija Borivoja Milacica dogodilo se ubistvo Radivoja Lukaca koji je preseljavao ministra u novi stan.

Subota, 29. april
Sef delegacije SB UN, ambasador Bangladesa Anvarul Karim Coudhuri, izjavio je da zali sto su ruski i kineski predstavnici u delegaciji posetili i predsednika Milosevica, nazivajuci tu posetu »posetu jednom ratnom zlocincu«. On je rekao i to da su kineski i ruski diplomati to uradili u ime svojih drzava, a ne u ime SB UN. 

Delegacija SB UN koja je boravila na Kosovu zakljucila je da je neophodno da UN imenuju specijalnog izaslanika koji bi ispitao sudbinu nestalih na Kosovu.

Nedelja, 30. april
Narodni pokret Otpor je delio uskrsnja jaja sa oslikanom pesnicom u akciji »Tvrdo je ali lomljivo«. U Kragujevcu je otvorena centralna, republicka manifestacija Otpora, pod nazivom »Dosta njima, njemu i njoj«.

Ponedeljak, 1. maj
Proslavu Praznika rada organizovalo je nekoliko sindikata. Samostalni sindikat Srbije organizovao je proslavu u Smederevu, odavanjem poste policajcima i zrtvama poginulim tokom bombardovanja.

Granski sindikati »Nezavisnost« organizovali su prvomajsku proslavu protestom centralnim beogradskim ulicama protiv katastrofalnog polozaja radnika, trazeci izbore i smenu aktuelnog rezima. Procenjuje se da je protestu prisustvovalo oko 10 000 ljudi, a na samom pocetku je doslo do incidenta kada je radnik obezbedjenja pokusao da iskljuci struju za razglas i pri tom sluzbenim pistoljem zapretio da ce pucati.

U Pozarevcu je svecano otvorena sezona u Bambi parku, uz prisustvo najvisih drzavnih funkcionera.

Bodo Hombah, koordinator Pakta za stabilnost jugoistocne Evrope, razgovarao je sa predstavnicima Albanaca i Srba, u Pristini i Gracanici.

U poseti Kosovu boravio je odlazeci glavnokomandujuci NATO-a, general Vesli Klark. Intervenciju NATO-a protiv SRJ on je ocenio kao uspesnu, a za misiju UN je rekao da »daje rezultate«. Klark i lider kosovskih Albanaca Hasim Taci razmenili su odlikovanja.

Utorak, 2. maj
Americki ministar odbrane Vilijem Koen istakao je, tokom kratke posete Kosovu, da SAD pazljivo prate situaciju u zoni bezbednosti na administrativnoj granici izmedju centralne Srbije i Kosova. On je rekao da KZK nece biti dozvoljeno da pruza ikakvu pomoc Albancima na jugu Srbije u eventualnim sukobima, upozoravajuci Albance koji zive na jugu Srbije da ne pokusavaju da izazovu nemire.

Sreda, 3. maj
Posle pokusaja vrbovanja Dragana Milovanovica iz pozarevackog Otpora u kaficu »Pasaz« u Pozarevcu, doslo je do tuce izmedju clanova Otpora u Pozarevcu, Momcila Veljkovica i Radojka Lukovica, i clanova JUL-a koji su zaposleni u obezbedjenju diskoteke »Madona«, Sase i Milana Lazica. Veljkovic i Lukovic su uhapseni i odvedeni u Centralni zatvor u Beogradu.

Ivan Markovic, portparol JUL-a, optuzio je uhapsene clanove Otpora iz Pozarevca, Veljkovica i Lukovica, da su pokusali ubistvo brace Lazic.

Tim branilaca uhapsenih clanova Otpora iz Pozarevca, po ovlascenju koje su im dale njihove porodice, podicice krivicne prijave protiv radnika »Madone« (Sase i Milana Lazica, Zorana Ivanovica, Milana Bajica i Bojana Tadica), koji su ucestvovali u tuci. U izjavama prilikom saslusanja, clanovi Otpora su tvrdili da je pistolj, koji je bio glavno orudje tuce, u kafanu uneo Sasa Lazic iz JUL-a.

Otpor je saopstio da su zatvoreni Veljkovic i Lukovic tesko povredjeni i da je jedan od njih, Lukovic, izgubio oko.

Uprava diskoteke »Madona« u Pozarevcu, koja je vlasnistvo Marka Milosevica, sina predsednika SRJ, odlucila je da ne daje nikakve izjave u vezi sa tucom u »Pasazu«.

Skupstina Srbije imenovala je nove predstavnike Srbije u Vecu republika saveznog parlamenta, iz redova SPS-a, SRS-a i JUL-a. SPO je ostao bez svojih mesta, prema nedavno uvedenom Zakonu o izboru poslanika za Vece republika Skupstine SRJ.

»Blic« saznaje da je vecina stranaka odbacila predlog sa sastanka princa Aleksandra Karadjordjevica i demokratskih snaga u Atini, o formiranju saveta demokratskih snaga na cijem celu bi bili princ i patrijarh.

Potez crnogorskog predsednika Mila Djukanovica sa slanjem uskrsnje cestitke poglavarima SPC i CPC u Crnoj Gori, osudile su SNP i SNS, koje smatraju da bi samo mitropolitu Amfilohiju trebalo slati cestitku. Druge stranke u crnogorskom parlamentu su ovakav potez Djukanovica ocenile kao »korektan«.

Iz NUNS-a je ocenjeno da je proslava svetskog dana slobode stampe u Srbiji besmislena s obzirom na stalne represivne mere vlasti protiv medija koji nisu pod njihovom kontrolom.

Predsednik SRJ Slobodan Milosevic treci je na listi »deset neprijatelja stampe« koju je sacinio medjunarodni komitet za zastitu novinara. Ispred njega su iranski ajatolah Ali Hamnei i lider pobunjenika u Sijera Leoneu Fodaj Sankoh. Prema oceni komiteta, oni »upotrebljavaju metode u rasponu od mucenja i ubistava do suptilnih tehnika u cilju sprecavanja da se neugodne price ispricaju«.

Poslanici Skupstine Srbije usvojili su dopune Zakona o poljoprivrednom zemljistu prema kojima ce se za neobradjeno zemljiste ubuduce placati porez od 10 000 do 50 000 dinara po hektaru, a za plantaze sa posebnim sistemima navodnjavanja 100 000 dinara po hektaru. Ukoliko ovaj porez ne bude placen u roku zemljiste vlasniku moze biti oduzeto na period od 10 godina.

Po tuzbi opstinskog odbora JUL-a u Pozarevcu Studio B je kaznjen sa ukupno 450 000 dinara zbog informacije da su »tri osobe teze povredjene u napadu cetvorice telohranitelja na pripadnike grupe Otpor«.

Cetvrtak, 4. maj
Studio B je ponovo kaznjen zbog iste informacije, sa ukupno 280 000 dinara, po tuzbi Sase Lazica, aktiviste JUL-a iz Pozarevca.

Udruzena demokratska opozicija uputila je apel javnosti u Srbiji u kojem se pozivaju sve drustvene, politicke, sindikalne i nevladine organizacije da se strogo cuvaju davanja neodgovornih i neargumentovanih izjava i olakih ocena zbog pojacane represije rezima.

NUNS je ocenio da rezim poseze za »otvorenim lazima kojima zrtve proglasava krivcima, a onda se sveti slobodnim medijima«.

Posto je istekao trodnevni rok posle kojeg bi policija morala pustiti privedene clanove Otpora, ova organizacija je pozvala gradjane na protest ispred Centralnog zatvora. Na skupu ispred CZ ucestvovali su lideri opozicije, advokati, predstavnici NVO, aktivisti Otpora i drugi gradjani.

Nikola Sainovic, visoki funkcioner SPS-a, optuzio je Otpor recima da je ta organizacija »fasisticka falanga«, a za Srpski pokret obnove je rekao da je »organizovao fasisticku falangu koja se zove Otpor«.

Demokratska omladina, podmladak Demokratske stranke, podnela je krivicnu prijavu opstinskom javnom tuzilastvu u Pozarevcu protiv Sase Lazica, Milana Lazica, Zorana Ivanovica zvanog Roleks, Milana Bajica i Bojana Tadica, zbog sumnje da su izvrsili krivicna dela teske telesne povrede i ucestvovanja u tuci u Pozarevcu. Oni su najavili i krivicnu prijavu protiv Ivana Markovica, visokog funkcionera JUL-a i saveznog ministra za telekomunikacije, zbog sumnje da je pocinio krivicno delo sirenja laznih vesti.

Proslo je tacno dvadeset godina od smrti predsednika SFRJ Josipa Broza Tita. Njegov grob je, pored clanova porodice, posetilo i nekoliko hiljada gradjana.

Generalstab VJ optuzio je lidere nekih opozicionih stranaka za »nasrtaje na licnost predsednika Jugoslavije koji kulminiraju primitivnim pretnjama brutalnom fizickom likvidacijom«. GS VJ smatra da je »nesumnjiva obaveza« drzavnih organa da prema nosiocima tih pretnji preduzmu zakonom predvidjene mere.

Petak, 5. maj
Sudija za prekrsaje u Pozarevcu Olivera Veljkovic, kaznila je »Blic« sa ukupno 280 000 dinara, a »Vreme« sa 200 000 dinara. Studio B je, po odluci prekrsajnog sudije u Beogradu, kaznjen sa ukupno 450 000 dinara. Tuzbu protiv ove televizije podneo je Vladimir Djukic, direktor Urgentnog centra u Beogradu, u vezi sa informacijama o lecenju otporasa Rajka Lukovica.

Vise od 500 gradjana, aktivista i pristalica pokreta Otpor, lidera opozicije i predstavnika NVO i advokata, protestovalo je ispred Centralnog zatvora, zbog nezakonitog drzanja Lukovica i Veljkovica kojima je isteklo vreme za pritvor.

U centru Aleksandrovca odrzan je miting opozicije i Otpora pod nazivom »Djurdjevdan je, probudi se, vreme je za promene«, na kojem je bilo vise od 700 gradjana.

Bogoljubu Arsenijevicu Makiju, koji je pobegao sa izdrzavanja trogodisnje zatvorske kazne, ukinuta je presuda, odlukom Vrhovnog suda Srbije. Miroljub Obradovic, predsednik Okruznog suda u Valjevu, izjavio je da ce ponovno sudjenje biti organizovano cim Maki bude pronadjen i uhapsen.

Cetvrti opstinski sud u Beogradu odbacio je privatnu tuzbu odbornika SO Sabac Zorana Gvozdenovica protiv Slobodana Milosevica, zbog njegovih reci kojima je okvalifikovao opoziciju na Cetvrtom kongresu SPS-a. Tuzbu je odbacio sudija Milenko Cvijovic.

Organizacioni tim udruzene opozicije prijavio je miting u Pozarevcu za 9. maj. Prvobitan predlog je bio da se miting odrzi u petak, 5. maja, ali se sa tim nije slozio predsednik SPO-a Vuk Draskovic, zbog subotnjeg skupa SPO-a na Ravnoj Gori.

Sefovi diplomatija EU nagovestili su da se o statusu Kosova moze raspravljati tek posle izbora na lokalnom nivou, planiranih za septembar ili oktobar ove godine.

Novoimenovani vrhovni komandant NATO-a za Evropu, americki general Dzozef Ralston, okoncao je svoju prvu posetu Kosovu u americkoj bazi Bondstil.

Subota, 6. maj
Na Kosovu je do sada popisano 15 000 gradjana, medju kojima i 77 Srba.

Lekarski konzilijum koji je pregledao pritvorenike u zatvoru u Kosovskoj Mitrovici, koji od 10. aprila strajkuju gladju, rekao je da je njih 11 u teskom zdravstvenom stanju, saopstavaju srpski izvori na Kosovu.

Na ministarskom sastanku EU na Azorskim ostrvima, ministar spoljnih poslova Grcke Jorgos Papandreu zatrazio je da EU ukine sankcije SRJ. Predstavnici EU su odlucili da posalju vecu pomoc medijima i lokalnim vlastima u Srbiji.

Nedelja, 7. maj
Telo Zivka Stolica iz Klokota pronadjeno je kod Vitine, na istoku Kosova. On je, u subotu uvece, krenuo u ribolov i nestao. Grupa Srba je, u znak protesta, blokirala put Gnjilane–Urosevac.

U Nisu su gradska vlast i predstavnici SPS-a i JUL-a, odvojeno obelezili godisnjicu pogibije 15 gradjana Nisa od kasetnih bombi, tokom bombardovanja NATO-a.

Kina je obelezila godinu dana od pogibije troje Kineza u zgradi kineske ambasade u Beogradu, koju su pogodili projektili NATO-a. Kina je ponovo zatrazila objasnjenje od SAD kako je doslo do toga da njihova ambasada bude pogodjena.

U Arilju i Batocini nastavljeno je privodjenje i sudjenje clanovima Otpora. Privode se i maloletnici.

Ministar unutrasnjih poslova Srbije Vlajko Stoiljkovic, napao je opoziciju, medije i NVO u Valjevu, da za novac koji dobijaju iz inostranstva sire medju gradjanima mrznju i sumnju, sa ciljem da izazovu haos, gradjanske nemire i sukobe, da bi, na kraju, doveli snage NATO-a u Srbiju i SRJ.

Gradjanski parlament Srbije i Otpor organizovali su u 16 gradova potpisivanje peticije kojom se zahteva hitno obustavljanje krivicnih postupaka i ukidanje pritvora Radojku Lukovicu i Momcilu Veljkovicu.

Ponedeljak 8. maj
Radojko Lukovic, Momcilo Veljkovic i Nebojsa Sokolovic pusteni su iz policijskog pritvora, nakon sto ih je saslusao istrazni sudija Okruznog suda u Pozarevcu Bosko Papovic. Kako su medijima saopstili branioci optuzenih, sudija i tuzilac su bili zaprepasceni izgledom okrivljenih i tezinom telesnih povreda koje su im nanete.

U Kraljevu je uhapsen dopisnik »Danasa« Miroslav Filipovic, koji radi i za agenciju Frans pres, kao i za Institut za rat i mir iz Londona. Cetvorica muskaraca koji su se predstavili kao radnici Drzavne bezbednosti, izvrsili su pretres Filipovicevog stana, oduzeli mu dokumenta, novinarsku opremu, odstampane tekstove i hard disk iz kompjutera i odveli ga na saslusanje.

Pred okruznim sudom u Nisu nastavljeno je sudjenje tzv. djakovackoj grupi od 145 Albanaca optuzenih za terorizam. Sud je odobrio policijsku zastitu braniocima okrivljenih koje je prethodne veceri niska policija privodila na saslusanje.

Medlin Olbrajt, sef diplomatije SAD, izjavila je da nijedan optuzeni za ratne zlocine nece izmaci Haskom tribunalu.

Vesli Klark je potvrdio da je pri kraju operacija NATO-a u SRJ razmatrana i mogucnost kopnene intervencije, ali da se Pentagon sa takvom odlukom nije slozio.

Utorak, 9. maj
U Srbiji se dogodila serija hapsenja politickih prvaka, Otporovaca i novinara. Lukovicu, Veljkovicu i Sokolovicu je ponovo odredjen pritvor, a uhapseno je ili privedeno na informativni razgovor 29 novinara, fotografa, snimatelja...

U Novom Sadu je uhapsen predsednik LSV Nenad Canak, koji je posle sest sati drzanja u policiji pusten bez ikakvog obrazlozenja.

Medju uhapsenim novinarima su i Natasa Bogovic i Bojan Toncic, novinari »Danasa«, Marina Fratucan, dopisnica Slobodne Evrope iz Novog Sada, dopisnik Bete iz Pozarevca Mile Veljkovic, fotograf »NIN«-a Branko Belic, fotograf »Danasa« Imre Sabo... Povodom toga, NUNS je organizovao protest na kojem su govorili predstavnici opozicije, medija, sindikata, NVO... Na skupu je receno da dogadjaji tog dana, u stvari, znace drzavni udar.

Na svim prilazima Pozarevcu postavljene su jake policijske snage koje su sprecavale ulazak vozila sa gradjanima koji su pristizali na miting opozicije. Cetiri autobusa koja su, u organizaciji DS-a, krenula iz Beograda, zaustavljena su kod Bubanj Potoka i poslata na tehnicki pregled, a 200 ljudi je, predvodjeno opozicionim liderima, pesice krenulo ka Beogradu.

Ujedinjena opozicija je odlucila da otkaze miting u Pozarevcu zbog faktickog sprecavanja njegovog odrzavanja iako on nije formalno zabranjen.

Slobodan Milosevic je, u govoru na svecanosti povodom 9. maja, lidere opozicije nazvao »malim slugama i krvavim saveznicima okupatora« koji, kako je rekao, »zeli da osvoji ceo svet«.

Pred oko 1500 ljudi odrzan je skup JUL-a na planini Cicavici iznad Pozarevca, a vecina njih se razisla jos u toku slavlja. »Opstenarodno slavlje« u Pozarevcu, kojim su SPS i JUL obelezili Dan pobede nad fasizmom, 9. maj, imalo je oko 150 ucesnika u centru Pozarevca. U blizini u crveno presvucene bine, na kojoj je izvodjen kulturno-umetnicki program, demonstriralo je oko 200 lokalnih opozicionara i pripadnika Otpora, koje su rezimlije gadjali jajima. Svemu ovome prisustvovao je i republicki ministar policije Vlajko Stoiljkovic.

Otpor je na sastanku sa predstavnicima opozicije predlozio formiranje zajednickog »kriznog staba«.

Udruzena opozicija je odlucila da u ponedeljak, 15. maja, u Beogradu, organizuje novi miting. Iako je bilo predloga da se miting zakaze u petak, 12. maja, predsednik SPO-a Vuk Draskovic nije pristao, objasnjavajuci to odrzavanjem skupa SPO-a na Ravnoj Gori, u subotu, na koji je pozvao i lidere drugih opozicionih stranaka. Draskovic se nalazi u Budvi, prema saznanjima beogradskih medija.

Otporu je prisao Dobrica Cosic, bivsi predsednik SRJ.

Sreda, 10. maj
Istrazni sudija Okruznog suda u Pozarevcu rekao je, u izjavi agenciji Beta, da nije produzio pritvor clanovima Otpora iz Pozarevca jer je nasao da nema osnova za pokretanje krivicnog postupka protiv njih za delo ubistva u pokusaju. Papovic je najavio svoj skori odlazak u penziju i zahtev za razresenjem sa sudijske duznosti.

Novinar Miroslav Filipovic optuzen je za spijunazu i sirenje laznih vesti i bice mu sudjeno u Vojnom sudu u Nisu. Filipovicu je, posle saslusanja, odredjen pritvor od 30 dana.

KFOR je potvrdio da je u bombaskom napadu u selu Cernica, kod Gnjilana, ranjeno sest Srba.

Na Trgu Republike u Beogradu protestovalo je Udruzenje porodica kidnapovanih lica sa Kosova. Mnogi su nosili transparente sa porukama ili fotografijama nestalih. Demonstranti su se prosetali centralnim gradskim ulicama i na portirnicama nekoliko ambasada ostavili svoj apel da se kaze istina o kidnapovanim osobama.

Novinari Natasa Bogovic, Bojan Toncic i Mile Veljkovic, odrzali su, u organizaciji NUNS-a, konferenciju za stampu na kojoj su ispricali sta im se sve dogadjalo tokom desetak sati boravka u policiji u Zabarima i zatvoru Zabela kraj Pozarevca.

Preko 10 000 clanova Otpora, clanova i pristalica opozicije demonstriralo je u Kragujevcu.

Nikola Sainovic, potpredsednik Savezne vlade, i Nebojsa Pavkovic, nacelnik Generalstaba VJ, pustili su u promet sest mostova u Toplickom kraju.

Petak, 11. maj
Dvanaest clanova Otpora, DHSS i SPO nalazi se, od 9. maja, u pritvoru u Pozarevcu, saznaje Blic.

Istrazni sudija i potpredsednik Opstinskog suda u Pozarevcu Djordje Rankovic razresen je duznosti zbog toga sto je 9. maja vidjen na mitingu zajedno sa »otporasima«, sto je on i potvrdio. Nekoliko njegovih saradnika izjavilo je da je bilo na istom mestu, izrazivsi bojazan da ce zbog toga imati posledice. Jovan Stanojevic, javni tuzilac, vec je podneo ostavku na tu duznost.

Nikola Sainovic je izjavio da miting opozicije nije bio zabranjen zato sto nije ni bio uredno prijavljen »jer nije imao elemente potvrde lokalne samouprave koje nije mogao da dobije jer se na istom mestu odrzavao drugi skup«. Za hapsenja novinara Sainovic je rekao da nije cuo.

Petak, l2. maj
Momcilo Veljkovic, jedan od ponovo uhapsenih clanova Otpora, zapoceo je strajk gladju »zbog nezakonitog i nehumanog pritvora«.

Lukovic i Sokolovic su, kako je rekao njihov advokat Djordje Nedeljkovic, ponovo u zatvoru jer su, po izlasku iz pritvora, izjavili medijima da ce se pojaviti na mitingu opozicije u Pozarevcu.

Velimir Ilic je izjavio da je Otporu pristupilo celokupno rukovodstvo njegove stranke kao i njegovo petoro dece.

U Velikoj Plani je odlozeno sudjenje clanovima Otpora koji su tuzeni »zbog narusavanja izgleda grada«.

Milo Djukanovic je izjavio da beogradski rezim podmece jugoslovensku ideju kao sinonim za sopstveno vlastoljublje.

Rusija i Kina su zatrazile od misije UN na Kosovu da vise kontaktira sa vlastima u Beogradu.

Ivan Markovic, savezni ministar telekomunikacija, optuzio je opoziciju u Srbiji da je »grupa interesno povezanih izdajnika koji na tom polju neposredno saradjuju sa rezimom Mila Djukanovica«.

Subota, l3. maj
Ubijen je predsednik Pokrajinskog izvrsnog veca Vojvodine Bosko Perosevic. Na njega je pucao radnik obezbedjenja novosadskog sajma Milivoje Gutovic. Zapazen je podatak da su zrtva i atentator iz istog sela Ratkova, u okolini Odzaka. Ubistvo Perosevica desilo se prilikom obilaska sajma visoke drzavne delegacije u kojoj su bili mnogi ministri i predsednik republicke skupstine Dragan Tomic koga je obezbedjenje sajma, nekoliko sekundi posle atentata na Perosevica, sklonilo u susednu halu. Ocevici kazu da su se ljudi uplasili kada su videli da Tomica vode dvojica ljudi sa pistoljima jer su mislili da je Tomic kidnapovan.

Prema izvestajima vecine beogradskih medija, vise od 20 000 ljudi koji su se okupili na Ravnoj Gori, skandiralo je »ustanak, ustanak« i »osveta, osveta«, tokom obracanja Vuka Draskovica ovom skupu postovalaca Draze Mihailovica, odrzanom na Dan bezbednosti.

Novosadska policija pustila je svih sedam clanova DS, uhapsenih rano ujutro ispred novosadskog sajma koji su tamo delili stranacki materijal.

Pripadnici Otpora pokusali su da, ispred MUP-a Stari grad, cestitaju Dan bezbednosti policiji, urucujuci im cvece, ali im nije bilo dopusteno da im pridju.

Upravni odbor advokatske komore Srbije osudio je permanentne pritiske na pravosudje.

Nedelja, 14. maj
SUP Novog Sada je saopstio da je policija obavila uvidjaj i pretresla mesta na kojima je atentator Gutovic ziveo i da je tamo pronasla propagandni materijal Otpora i SPO, te da je on priznao da je sa predstavnicima ovih organizacija bio u bliskim odnosima.

Vuk Draskovic je demantovao navode SUP-a Novog Sada da je Gutovic u ma kakvim vezama sa SPO, rekavsi da je, po svemu sto se o Gutovicu zna, on »njihov covek«.

Goran Matic, savezni ministar za informisanje, izjavio je da ubistvo Perosevica nije individualni cin vec da se tu radi o organizovanom ubistvu koje ima »idejnu i politicku pozadinu«. Prema Maticevim recima, Gutovic je simpatizer SPO-a i aktivista pokreta Otpor. U noci posle ubistva Boska Perosevica u Vojvodini je pocela serija hapsenja aktivista Otpora i clanova opozicionih stranaka.

Predsednik opstinskog odbora DS u Odzacima, Radisa Milic, uhapsen je i odveden u istrazni zatvor u Novom Sadu, a njegova porodicna kuca je detaljno pretresena. U policiju je priveden i aktivista Otpora, Vladimir Pavlov iz Novog Sada koji je siroj javnosti postao poznat posle pesacenja od Novog Sada do Beograda zbog opozicionog mitinga 14. aprila i govora na njemu.

»Nemamo pojma ko je Milivoje Gutovic. On nije aktivista Otpora. Rezim dobro zna da mi ne koristimo nasilne metode, ali zele da nam podmetnu ubistvo«, izjavili su predstavnici Otpora.

Ponedeljak, 15. maj
Zivorad Smiljanic, predsednik Skupstine Vojvodine, govoreci na komemoraciji Perosevicu, zapitao se: »Zasto ginu samo nasi?«

U Beogradu je, pred nekoliko desetina hiljada gradjana, odrzan miting opozicije na kojem je govorio slican sastav govornika. Slogan mitinga bio je isti kao i prethodni: »Stop teroru, za slobodne izbore«.

Novosadski SUP izdao je poternice za clanovima Otpora, Stankom Lazendicem i Milosem Gagicem, optuzenim za organizovanje ubistva Boska Perosevica.

EU ce dati Crnoj Gori 55 miliona evra, rekao je u Podgorici komesar EU Kris Paten.

Stamparija »Borba« odbila je da stampa dnevnik »Blic«. Zvanicno, razlozi su tehnicke prirode.

Novi Sad je, izvestavaju mediji, pod opsadom policije tokom citavog dana.

Zivadin Jovanovic, savezni ministar inostranih poslova, doputovao je u posetu Moskvi. Jovanovic je domacinima koji su zaduzeni sa pomoc SRJ rekao da iako je vojna agresija NATO-a zavrsena, »agresorske snage nastavljaju agresiju protiv SRJ drugim nacinima, ne manje opasnim«.

Utorak, 16. maj
Ivan Markovic rekao je da je srpski Hasim Taci, Vuk Draskovic, »samo sto Vuk Draskovic poziva svoje teroristicke horde na juris protiv srpskog naroda i drzave cije je drzavljanstvo suzama izmolio«. On je optuzio predstavnike opozicije da su pozivali na ustanak protiv Jugoslavije, Srbije i Crne Gore.

Nastavljaju se serije privodjenja u Novom Sadu i Vojvodini. Ponovo je priveden funkcioner DS, Radisa Milic.

Momcilo Trajkovic, predsednik Srpskog pokreta otpora, pozvao je sve kosovske Srbe da se solidarisu sa zatvorenim Srbima i Romima u Kosovskoj Mitrovici.

Telo Petra Topoljskog, zaposlenog u regionalnoj administraciji UN u Pristini, pronadjeno je nedaleko od grada.

Zivadin Jovanovic se u Moskvi sastao sa ruskim sefom diplomatije, Igorom Ivanovim. Ivanov je naglasio da je mesto SRJ u Briselu, na ministarskom sastanku o realizaciji Dejtonskog sporazuma, koji ce se odrzati 23. maja ove godine. Jovanovic je rekao da ce ovogodisnji izbori u SRJ biti »odrzani na vreme« i da ce »naravno biti slobodni, fer i demokratski, kao sto su pokazali i prethodni izbori«.

»Blic« je izasao na smanjenom broju strana, u crno-beloj stampi, u prepolovljenom tirazu.

Pripadnici MUP-a Srbije su uhapsili osmoro ljudi za koje se pretpostavlja da su clanovi grupe koja je ucestvovala u kidnapovanju Dragana Nikolica Jenkija, optuzenog za ratne zlocine, koji se nalazi u Hagu i ocekuje pocetak sudjenja.

U Beogradu je pocelo zasedanje Svetog arhijerejskog sabora SPC, a glavna tema je stanje na Kosovu.

Sreda, 17. maj
Odlukom Vlade koju su potpisali potpredsednici, Milovan Bojic i Vojislav Seselj, republika je preuzela upravljanje nad Studiom B. Obrazlozenje za ovakav potez je »ucestalo pozivanje na ustanak« koje se culo sa ekrana ove televizije. Nekoliko stotina naoruzanih policajaca upalo je u prostorije studija, rano ujutro oko dva sata i prekinulo program usred redovne emisije vesti.

Policija je zaposlenima u TV Mladenovac naredila da prekinu program.

Celnici udruzene opozicije, osim Vuka Draskovica koji nije bio u Beogradu, odrzali su hitan sastanak na kojem su se dogovorili da se, svakodnevno, u znak protesta, u 19 sati u Beogradu odrzavaju protesti gradjana.

Radio B2 92 i Radio Indeks onemoguceni su u redovnom emitovanju programa zbog nemogucnosti da udju u zgradu Beogradjanke koju cuvaju jake policijske snage.

NUNS je organizovao protest kod spomenika Branislavu Nusicu na kojem su bili predstavnici zabranjenih medija.

Kod Gradske skupstine okupilo se nekoliko desetina hiljada gradjana koji su slusali emitovanje Vesti u sedam. Posle utakmice »Crvena Zvezda«–»Sartid«, »Delije« su krenule ka Skupstini grada, ali su ih na Slaviji docekale jake policijske snage. Doslo je do sukoba u kojem su najvise stradali gradjani koji su posli u susret navijacima. Bacene su sok bombe i suzavac, bilo je na desetine povredjenih, medju kojima i zena, a policija je satima, po okolnim ulicama, jurila i prebijala demonstrante.

Cetvrtak, 18. maj
Policija je pendrecima i suzavcem rasterala spontano formiranu kolonu demonstranata. Jedan deo policajaca, kompletno opremljenih, sacekao je »setace« kod »Londona«, dok su drugi nesto kasnije krenuli sa Terazija, cime su, prakticno, gradjane opkolili, stavljajuci ih »u cep«. Na vise mesta u gradu policajci su iskakali iz autobusa, bijuci sve pred sobom.

U centru Pristine ubijen je covek ciji identitet, za sada, nije poznat. Zrtva je vlasnik kioska kod autobuske stanice. Vojna policija je saopstila da je jedna njena patrola »pronasla odsecenu ljudsku glavu u stanju raspadanja«, u jednoj stali u blizini sela Suva Reka.

Oko 20 000 gradjana okupilo se ispred Gradske skupstine da bi culi dnevnik Studija B, u sedam. Emitovana je i emisija »Direktno«, u kojoj su ucestvovali lideri opozicionih partija. Usred emisije, gradjani su poceli da uzvikuju »setnja, setnja«.

Predstavnici opozicije su zakljucili da bi protesti povodom ukidanja medija trebalo da prerastu u borbu za izbore. U tom smisli, udruzena opozicija ce pojacati politicke aktivnosti raznim oblicima gradjanske neposlusnosti, receno je nakon sastanka opozicije. Nije precizirano o kakvim aktivnostima je rec »jer stranke ne zele da unapred obavestavaju rezim«.

Za vreme akcija jedinica MUP-a oko Skupstine grada i po okolnim ulicama, policija je upala u knjizaru »Stubovi kulture« u zgradi Kulturnog centra Beograda, »Beoizlog«, pretukla nekoliko ljudi zaposlenih u knjizari i dvojicu zaposlenih, Nebojsu Todorovica i Aleksandra Ristovica, uhapsila.

Nikola Sainovic, potpredsednik Savezne vlade, odbio je mogucnost uvodjenja vanrednog stanja u zemlji. On je optuzio Studio B da je postao deo oruzane masinerije NATO-a, koji poziva na ubistva i da je zbog toga doslo do odluke vlade da preuzme ovu TV.

Rusko ministarstvo inostranih poslova izrazilo je ozbiljnu zabrinutost zbog »zauzimanja nezavisne TV Studio B od strane policijskih snaga«.

Tuzba za ometanje poseda koju je podneo Studio B, nije razmatrana po hitnom postupku, kako to zakon nalaze.

Medjunarodne novinarske organizacije, televizijski i radio programi EU i svetska organizacija novina, WAN, protestovali su zbog preuzimanja Studija B i onemogucavanja rada Radiju B2 92, Radio Indeksu, »Blicu«. WAN je uputila protest i predsedniku Srbije, Milanu Milutinovicu.

Finansijska policija je upala u stampariju u Opovu, vlasnistvo »ABC produkt«, u pratnji lokalnih uniformisanih lica, u nameri da provere gde se poslednjih nekoliko dana stampaju »Glas javnosti« i »Blic«.

Ministarstvo inostranih poslova Grcke osudilo je vlasti u Srbiji zbog preuzimanja Studija B i onemogucavanja rada drugim medijima.

Novinari i drugi zaposleni u »Blicu«, usli su u svoje prostorije u palati Beogradjanka, posto je policija o dozvoli za ulazak obavestila direktora »Blica«. Radio Indeksu to nije omoguceno.

SAD i EU su ostro osudile Rusiju zbog nedavne posete Dragoljuba Ojdanica, ministra odbrane SRJ, optuzenog za ratne zlocine, na sednici stalnog saveta OEBS u Becu.

Istrazni sudija novosadskog Okruznog suda, Zlata Rodic-Knezevic, otvorila je istragu protiv Milivoja Gutovica, optuzenog da je sa umisljajem ubio predsednika IO Vojvodine, Boska Perosevica. Nezvanicno se saznaje da je policija uhapsila za sada nepoznatu osobu pod sumnjom da je Gutovica podstrekavala da pocini zlocin.

Rojters javlja da je Srbin Petar Topoljski koji je radio za UN i koji je ubijen pre nekoliko dana, u jednom casopisu na albanskom jeziku, bio optuzen za ratne zlocine. Nekoliko albanskih listova objavljivalo je imena navodnih ratnih zlocinaca.

Petak, 19. maj
Vuk Draskovic je rekao u Skupstini grada da je za vreme odsustva iz Beograda razgovarao sa najvisim funkcionerima Rusije i Grcke o razresenju krize u Srbiji. Draskovic je rekao da ce ti kontakti biti nastavljeni i da ce njihovi rezultati biti objavljeni ispred Gradske skupstine. »Ne mogu da veruju sta se ovde desava. Uzdam se u gram pameti i savesti nekoga u SPS-u.«

Narodni pokret Otpor je, ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu, odrzao skup na kojem je odluceno da se krene u generalni strajk na beogradskom univerzitetu. Studenti su zahtevali i gradjansku neposlusnost kroz potpunu obustavu rada. Policija je legitimisala prisutne i neke predstavnike Otpora je privela na informativni razgovor i ubrzo pustila.

Peticiju za oslobadjanje uhapsenih Radojka Lukovica i Momcila Veljkovica, potpisalo je 1316 gradjana Pozarevca. Iz istraznog zatvora u Pozarevcu pusteni su uhapseni clanovi SPO-a i DS-a.

Protesti protiv represije rezima odrzani su u mnogim gradovima Srbije: Nisu, Novom Sadu, Smederevu, Kragujevcu, Uzicu... Paralelno sa ovim protestima, nastavljaju se privodjenja i hapsenja clanova Otpora i opozicionih stranaka sirom Srbije.

Subota, 20. maj
Na cetvrtom protestnom okupljanju ispred Skupstine Beograda bilo je oko tri hiljade Beogradjana. Dragan Kojadinovic, direktor Studija B, obavestio je gradjane o rezultatima skupa medjunarodne federacije novinara i predstavnika srpskih nezavisnih medija u Briselu.

EU, vise evropskih vlada, vlade Kanade, SAD i Japana dogovorili su se, sa predstavnicima nezavisnih medija, o konkretnoj materijalnoj pomoci, o trajnom partnerstvu i o »mehanizmima pomoci«.

Advokatska komora Nisa odlucila je da pruzi besplatnu pomoc zrtvama rezimske represije.

Dragisa Krsmanovic, republicki javni tuzilac, rekao je u Jagodini, da je u toku istraga, u okruznom sudu u Pristini, protiv Bernara Kusnera i Hasima Tacija.

Novinar Miroslav Filipovic je dobio poziv da se 22. maja, u prisustvu branioca, pojavi na saslusanju pred istraznim sudijom Vojnog suda u Nisu.

Rusko ministarstvo inostranih poslova demantovalo je tvrdnje o kontaktima sa Vukom Draskovicem. Ovo je RIA Novosti saopstilo Odeljenje za stampu Ministarstva inostranih poslova Rusije.

Nedelja, 21. maj
Udruzena opozicija je zatrazila da se odmah na slobodu puste svi uhapseni tokom poslednjih dana nemira u Srbiji. Pored Beograda, gde su slusane vesti Studija B, u vise gradova Srbije odrzane su antirezimske demonstracije.

DS i DSS su izjavile da ce tek posle zvanicnog poziva iz Moskve, otici u Rusiju na razgovore koje je najavio Vuk Draskovic.

Savezna vlada je urucila memorandum predstavnicima EU u kojem se trazi hitno ukidanje sankcija.

Predstavnici Otpora, Studentske unije, Studentske federacije i studentske organizacije »021«, dogovorili su se da pocnu sa organizovanjem zborova na kojima ce pozivati studente da se prikljuce studentskom protestu.

Ponedeljak, 22. maj
Na sastanku opozicionih celnika odluceno je da se ubrzaju pripreme za organizaciju mitinga 27. maja u Beogradu, ciji ce slogan biti »Za Srbiju bez terora i straha – za slobodu Studija B«. Odluceno je da delegacija opozicije, ipak, putuje u Moskvu. Receno je da ukoliko se izbori sada raspisu i pod postojecim uslovima, opozicija na njih nece izaci.

Na zboru koji su studenti odrzali na Filoloskom fakultetu pojavilo se nekoliko neidentifikovanih batinasa koji su pretukli aktivistu Otpora Milosa Milinkovica.

U beogradskom Medija centru, pocelo je svecano potpisivanje osnivackog akta pokreta Otpor.

Tzv. djakovacka grupa, kojoj je sudjeno u okruznom sudu u Nisu, dobila je ukupno 1618 godina zatvora.

Utorak, 23. maj
»Njujork tajms« pise da je na Kosovu, nakon intervencije NATO-a, od eksplozije kasetnih bombi i nagaznih mina, poginulo vise od sto ljudi.

Grupa od tridesetak momaka sa zelenim hirurskim maskama na licu i motkama u rukama upala je na Arhitektonski fakultet u kasnim vecernjim casovima i napala studente koji su, u znak protesta, ostali na fakultetu. Studenti su, sa svoja dva profesora, odlucili da napuste zgradu fakulteta, a dekan Aleksandar Kekovic im je porucio da se »nada da ce biti pametni«.

Iz grckog ministarstva inostranih poslova je potvrdjeno da je Vuk Draskovic razgovarao telefonom sa grckim sefom diplomatije Jorgosom Papandreuom.

Gvozden Rosic, clan predsednistva SPO, rekao je na konferenciji za stampu, da je iz Moskve stigao poziv za Draskovica, Kostunicu i Djindjica i da ce oni tamo boraviti 29. maja.

Dopisnici »Danasa«, Bete, »Blica«, Slobodne Evrope i Dojce vele iz pcinjskog okruga, odrzali su zajednicki sastanak na kojem su izrazili protest zbog pritvaranja Miroslava Filipovica, dopisnika »Danasa« i agencije Frans pres. NUNS i ANEM su, takodje, protestovali zbog odluke vojnog suda u Nisu da Filipovica zadrzi u pritvoru.

Nebojsa Vujovic, pomocnik ministra spoljnih poslova SRJ, potvrdio je najave o donosenju zakona protiv terorizma. On je rekao da je suvereno pravo SRJ da se »od ovog univerzalnog zla odbrani«.

U Crnoj Gori je pocela isplata stare devizne stednje.

Na ETF Univerziteta u Beogradu obezbedjenje dekana, Vlade Teodosica, pokusalo je da spreci studente da odrze protestni zbor, ali su bili potisnuti u jedan od ulaza u fakultet i tamo su ostali sve do kraja studentskog okupljanja.

Sreda, 24. maj
Policija je izvela grupu studenata koji su se krili od batinasa koji su pretukli nekoliko njihovih kolega na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu.

U vojnom sudu u Nisu saslusan je novinar Miroslav Filipovic.

SUP Beograd nije upoznat sa incidentima na Arhitektonskom i Elektrotehnickom fakultetu. U informativnoj sluzbi gradskog SUP-a, novinari nisu mogli dobiti preciznije informacije o tim dogadjajima.

Klod Zoda, predsednik Haskog tribunala, zatrazio je na zasedanju Saveta za primenu mira u BiH, da optuzeni za ratne zlocine iz SRJ sto pre budu uhvaceni jer bi mogli ozbiljno ugroziti medjunarodni poredak i mir na Balkanu.

U Firenci je pocelo prolecno zasedanje sefova diplomatija NATO-a na cijem dnevnom redu je i situacija na Kosovu i u Srbiji.

Albanski predsednik, Redzep Mejdani, doputovao je u Pristinu. U centru grada docekao ga je veliki broj gradjana.

Na Kosovu se tokom prethodne noci dogodilo sest napada na ruske vojnike. Jedan incident se dogodio i na ruskom kontrolnom punktu u blizini sela Lozice kod Maliseva, kada su pripadnici vojne policije pokusali da oduzmu oruzje Ramusu Hajradinaju, sefu Albanske alijanse za buducnost Kosova, kada je Hajradinaj lakse povredjen.

Na Prirodno-matematickom fakultetu odrzan je zbor studenata. Planirano je da se odrzi jos nekoliko studentskih zborova na fakultetima.

Ministar za visoko skolstvo u Vladi Srbije, Jevrem Janjic, uputio je pismo dekanima fakulteta, u kojem se, izmedju ostalog, kaze da je neophodno hitno odrzavanje sednice upravnog odbora univerziteta, s obzirom na potrebu podizanja stepena sigurnosti na fakultetima na visi nivo.

Medlin Olbrajt je pozvala sudije, tuzioce, sefove policije i sluzbe drzavne bezbednosti u SRJ da »predju na stranu naroda«.

Cetvrtak, 25. maj
Ministar za visoko skolstvo Jevrem Janjic naredio je prekid nastave na svim fakultetima i visokim skolama, posto je ministarstvo zakljucilo da se drugi semestar moze zavrsiti ranije.

Lider Pokreta za demokratsku Srbiju Momcilo Perisic napustio je skup udruzene opoziciji pre kraja rasprave o zajednickoj strategiji za rusenje rezima Slobodana Milosevica, koja ce biti nastavljena, i dogovora o tehnickim detaljima za miting 27. maja u Beogradu.

Savezna vlada je zakljucila da devalvacija ne dolazi u obzir, ali je uvela specijalni koeficijent 2,33 kojim ce se dinar mnoziti na carinama. Naglaseno je da je to jos jedna podsticajna mera.

V. d. portparola SPS Nikola Sainovic, optuzen za ratne zlocine, izjavio je da policija mora da zaustavi terorizam. Spekulacije o tacnom datumu usvajanja »antiteroristickom zakona« i dalje traju, a nezavisni mediji tvrde da Seselj zahteva da se uvrsti smrtna kazna za najteze prekrsaje koje ce tretirati zakon.

Petak, 26. maj
Nekoliko hiljada ljudi, medju kojima najvise studenata BU, okupilo se na protestnom zboru na platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu. »Zato sto je 300 zverski prebijeno, 700 njih uhapseno, zato sto su zatvorili oci i usi Beogradu, dekretom zatvorili fakultete, na svakog uhapsenog ili pretucenog studenta stotinu otporasa stupa u strajk gladju«, rekao je aktivista Otpora Branko Ilic. Posle skupa okupljeni su prosetali pored fakulteta na kojima su se poslednjih dana dogodili incidenti.

»Danas« je, po prekrsajnoj tuzbi Vojislava Seselja, kaznjen sa 570 000 dinara. Odluku da kazni list koji je tacno preneo sta je dr Stevan Lilic rekao o postupcima Vojislava Seselja, donela je sudija Mirela Stanojlovic-Nikolic.

Sveti arhijerejski sabor SPC u potpunosti je podrzao zahteve BU i drugih univerziteta u Srbiji, kaze se u saopstenju informativne sluzbe SPC.

Uzi centar Nisa je blokiralo vise hiljada gradjana koji su protestovali zbog pritiska na medije i gasenja poslednjih oaza slobode u Srbiji.

Guverner Narodne banke Jugoslavije, Dusan Vlatkovic, rekao je da nece biti devalvacije dinara i da je odnos nemacka marka–dinar i dalje jedan prema sest.

Bil Klinton je produzio sankcije SRJ za jos sest meseci.

Moskovski list »Komersant« saopstio je da je ministar pravde Jugoslavije, Petar Jojic, uputio glavnom tuziocu Haskog tribunala, Karli del Ponte, pismo koje predstavlja »grubost bez presedana«, uz »koriscenje recnika luckih radnika«. Jojic je, naime, Ponteovu, u tom pismu, nazvao »kurvom« i »prostitutkom«. »Komersant« je ovo pismo nazvao »gestom ocaja rezima u Beogradu«.

Rusko ministarstvo odbrane saopstilo je da niko od nadleznih iz ministarstva nece biti kaznjen zbog posete generala Dragoljuba Ojdanica Rusiji. Ministar Igor Ivanov je to nazvao greskom »koja se nece ponoviti«.

Predsednik Milosevic primio je visoku rusku delegaciju koja je u Dumi zaduzena za pomoc SRJ u obnovi posle NATO intervencije. Delegaciju je predvodio Nikolaj Riskov.

U Beogradu je odrzan sastanak vojnog vrha sa predstavnicima vojno-pravosudnih organa.

Subota, 27. maj
Odrzan miting opozicije na beogradskom Trgu Republike, na kojem je prisustvovalo 20–30 000 ljudi. Govorili su lideri SPO, DS, DSS, Otpora i »Zenske mreze«.

Nastasja Radovic   


© 1996 - 2000 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar