Broj 240-241

Dogadjanja

Uprkos pismu–naredbi ministra za vise i visoko 
obrazovanje u vladi Republike Srbije

Fakulteti preziveli

Junski ispitni rok na univerzitetima u Srbiji privodi se kraju i uprkos zahtevu ministra za vise i visoko obrazovanje u Vladi Srbije, Jevrema Janjica, da se fakulteti zatvore, a studentima zabrani okupljanje, cak koriscenje biblioteka i laboratorija, na fakultetima nema trazene zatvorske atmosfere. Naravno, nije ministar ucutao zato sto je odustao od svoje namere ili promenio misljenje, nego je vlast, cija naredjenja tako svesrdno izvrsava, shvatila da medju studentima trenutno nema one opasne energije koja bi mogla podici narod protiv nje.


           Roze  mrtva priroda, 1967.

To, naravno, ministar nije mogao sa sigurnoscu znati, a »u strahu su velike oci« kako kaze poslovica ovdasnjeg naroda, i zato je krajem maja akademik Jevrem Janjic onako histericno naredio trenutni prekid skolske godine i zatvaranje fakultetskih zgrada. Uplasili su se i ministar i njegovi naredbodavci najavljenih i vec zapocetih studentskih strajkova kojima su se akademci prikljucivali rastucem broju gradjanskih protesta protiv rezima koji je tih dana pogasio gotovo sve nezavisne elektronske medije i finansijskim iscrpljivanjem pojacao pritisak na stampane medije. Ali, kako su opozicioni tribuni odustali od borbe za medije, tako se i vlast malo »ohrabrila«, pa bi nekako najradije da se i ovo pismo ministra Janjica nekako zaboravi.


Univerzitas kao moto

»Ideja univerziteta zivi pre svega u svakom studentu i profesoru ponaosob, a tek onda u oblicima institucije. Ako je tom zivotu sudjeno da se ugasi, institucija ga nece spasiti. Taj zivot mora da se razvija prelazeci s coveka na coveka i da se novim radovima koji odgovaraju trenutnim prilikama podstice da tezi samosvesti i boljoj stvarnosti. Student trazi ideju. On je spreman da je primi i oseca se izgubljen ako je ne nalazi kod profesora. U tom slucaju mora sam da je ostvaruje« – Karl Jaspers, Filozofska autobiografija.



Bilo bi to bas zgodno vec i zato sto su neki rektori, poput Janjicevog druga sa Novosadskog univerziteta, Svetolika Avramova, odmah javno odbili da izvrse ministrovo naredjenje, obrazlazuci svoje odbijanje cisto profesionalnim i pedagoskim razlozima. Za razliku od Avramova, rektor Beogradskog univerziteta, Jagos Puric, nije se oglasavao, ni onda kada su »hirurzi«, maskirani batinasi u bukvalnom mraku koji je »nekim cudom« zavladao i u nekoliko okolnih ulica, hvatali i prebijali studente po zgradi tehnickih fakulteta. Zato su profesori, clanovi Univerzitetskog odbora za odbranu demokratije, od rektora Purica zatrazili da podnese ostavku. »Nevazno je da li si placao batinase, davao naloge ili samo nemu saglasnost, ti si na funkciji rektora odgovoran za sve sto se na univerzitetu desava« – porucile su mu kolege u otvorenom pismu. To sto se mozda rektor Puric samo ponasao u »skladu sa preporukama« iz pisma ministra Janjica, od 23. maja, na koje ovaj podseca u svojoj naredbi od 25, a za koju kaze da je posledica »ukazane potrebe«, za profesore, clanove Univerzitetskog odbora za odbranu demokratije nije opravdanje. I naravno da nije, ali oni su, potvrdilo se to i u ovoj prilici, u manjini onih koji su spremni glasno da reaguju. Velika vecina profesora na Beogradskom univerzitetu nije imala potrebu da se oglasi. Cuteci kao i mnogo puta do sada, propratili su i ovaj studentski pokusaj da se nesto promeni. Ali, za razliku od ranijih vremena, sada ni veliki broj studenata nece grlom u jagode. Zapoceti protesti su se ugasili nekako sami od sebe. Najavljene akcije budjenja nisu uspele. Velika vecina, cinjenica je, jos uvek spava tvrdim snom, a ovi sto su budni opredelili su se da ne prave veliku buku. U toj, za sada preovladjujucoj atmosferi nocne, takozvane stvaralacke tisine, oni se okupljaju i razgovaraju, citaju, razmenjuju ideje. Na nekoliko fakulteta teku eksperimentalni letnji seminari. Studenti filozofije su do sada razmatrali teme kao sto su »Univerzitas: ideja i stvarnost zajednice« i saslusali predavanja »Kolektivna odgovornost za krsenje ljudskih prava«, te »Psihoanaliza i moc«, »Anarhizam i totalitarna drustva«. Sa studentima Fakulteta dramskih umetnosti gledali su i razgovarali o nekim znacajnim filmskim ostvarenjima ovdasnje produkcije. Studentkinje i studenti sociologije razgovarali su o medijima i pritiscima na njih, o kulturnoj kontaminaciji i potrebi dekontaminacije, a do kraja juna su najavili razgovor sa temom »Elite u kulturi – nomenklatura, umetnici i mediji«, projekciju filma »Put bratstva i jedinstva«, radionicu o nenasilju sa naslovom »Mislio sam da ali...«.
Sve u svemu, letnji semestar na fakultetima Beogradskog univerziteta, kako su ovi »probudjeni« planirali trajace sve do sredine jula, kada se po tradiciji na fakultetima odlazi na kolektivni godisnji odmor. A pismo–naredba ministra za vise i visoko obrazovanje kojim je trebalo da se okonca ova skolska godina na univerzitetima u Srbiji, ostace samo kao jos jedno svedocanstvo o posrnucu sadasnje vlasti.
Lidija Jovetic 
 

© 1996 - 2000 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar