Broj 240-241

Sta citate

Teorija i iskustvo

Zagorka Golubovic, »Stranputice demokratizacije u postsocijalizmu«, Beogradski krug, Beograd 1999.

Razmatranjem stanja i aktuelnih drustvenih odnosa u zemljama u tranziciji, odnosno »zemljama postsocijalizma«, da se posluzimo terminom iz naslova knjige, uz primenu odgovarajuce socioloske i antropoloske aparature u analizi beskrvnog pada socijalizma kao svetskog sistema, ali i vise nego dramaticnog sloma drustva u bivsoj SFRJ, autorka pokusava da osvetli fenomene neocekivanog usporavanja pa i nazadovanja razvojnih procesa u njima.
Neki zajednicki uzroci ovakvih tendencija, usled dugotrajne komunisticke vladavine bez obzira na njegove razlicite oblike i modalitete od zemlje do zemlje, mogu se, u manjoj ili vecoj meri atribuirati gotovo svim ovim drustvima; to su, pre svih, pojava nacionalizma, vracanje tradicionalizmu i rigidnosti u nacinu misljenja i opstajanje jos uvek visokog stepena kolektivisticke svesti, odnosno kolektivizma kao dominantnog vrednosnog kriterijuma. U mnogim od ovih zemalja, pre svega onima sa jako izrazenom krizom identiteta kao posledicom potisnute nacionalne svesti zarad jedne internacionalne ideje, nacionalizam je kao drugi vid autoritarizma nasao pogodno tlo. Nacionalizam, kao i citav proces retradicionalizacije drustva, potpuno je, van sumnje, odvojen od procesa reformi i drustveno-ekonomskog preobrazaja usled proste cinjenice da je jedan totalitarizam zapravo supstituisan drugim. Brzinu promene rezima ocito nije pratila ista takva brzina ozbiljnih drustvenih rezova.
Jedan od bitnih problema koji se postavljao pred istocnoevropske zemlje bio je put kojim treba krenuti kada se rigidni socijalizam ukine. Mali broj zemalja (Ceska, Poljska, Madjarska) projektovao je jasne vizije transformacije kljucnih drustvenih i privrednih institucija. Ostale zemlje su se opredelile za »formalisticke reforme« koje su vise plod politickog pragmatizma novih vlada nego istinske volje da se korenito izmeni nasledjena drustvena konstelacija. Citirajuci Martina Paleusa da »slom komunizma nije kraj utopije...« i da naprotiv »...posle godina stabilnosti i cvrstih odnosa, priblizio se period neizvesnosti koji ce zahtevati otezano traganje za novom ravnotezom«, autorka zapravo zeli da potvrdi svoju tezu da period »tranzicije« ne vodi automatski procesima demokratizacije nego i stranputicama u vidu agresivnog nacionalizma i hermetizma kao nove forme nacina drustvenog misljenja sto vodi novim oblicima autoritarizma. Zemlje u tranziciji su dakle na istorijskom raskrscu: pred njima su dva neizvesna puta, jedan je evolutivni, a drugi retrogradni. A prema autorkinom misljenju, one jos nisu u potpunosti izabrale pravi put, odnosno »nisu presle granicnu liniju posle koje je nemoguc povratak na stari rezim«.
Veliki deo rada odnosi se na raspad SFRJ, tacnije na istrazivanje uzroka njenog raspada. Autorka u mnogim odeljcima analiticki ispravno prilazi ovom pitanju navodeci, u politikoloskoj i socioloskoj literaturi, vec usvojena tri glavna uzroka: 1) Slom komunizma 1989/90, 2) Socioloski plan (pojava nacionalizma) i 3) Antropoloski plan posmatran iz kulturoloske i psiholosko-antropoloske ravni.
Ako se zamerke ne mogu staviti ispravnosti pomenutih uzroka onda, prema nasem misljenju, glavna manjkavost jeste njihov redosled. Redosled je zapravo obrnut sa stanovista realnih istorijskih dogadjanja: sasvim je izvesno da su antropolosko-kulturoloski faktori, odnosno osnovni tipovi kulture bitno, ako ne i determinisano, uticali na kompletnu duhovnu klimu citavog bivseg jugoslovenskog drustva, a posebno njegovog, geografski, istocnog dela (Srbija bez Vojvodine, Crna Gora, Makedonija i delom Bosna i Hercegovina). Klima patrijarhalnih odnosa, jakih plemenskih veza, zadrugarstva kao klice formiranja kolektivisticke svesti (Srbija od Milosa Velikog naovamo nesumnjivo pruza najtransparentniji istorijski primer) dovesce do populizma kao imperativne drustvene norme sa autoritarnim oblikom vladavine, a odatle do ulaska u stvarno totalitarno drustvo samo je korak. Romanticni ideal o naciji–drzavi, kao oblik kolektivne frustracije, vrlo brzo se pod uticajem vrhovnog politickog autoriteta zloupotrebljava i transformise u ekstremni oblik nacionalizma sa ratnim poklicima i atavistickim sklonostima za osvajanjem novih teritorija. Tek u takvim slucajevima, na bazi postojecih antropolosko-kulturnih obrazaca, imamo posla sa socioloskim aspektom, dakle pojavom ekstremnog nacionalizma sa odlikama naci-fasizma i svim posledicama koje je proizveo na nasem tlu.

Raspad socijalizma u globalnim okvirima 1989/90. dosao je, bar kada se radi o SFRJ, suvise kasno da bi dominantno, kako autorka sudeci po navedenom redosledu tvrdi, uticao na njen raspad. Taj raspad, prema nasem uverenju, valja vremenski locirati zapravo u jesen 1988. godine kada je velikosrpski nacionalizam preplavio poput razbesnelog talasa sve: podjednako obican svet u Srbiji i, sto je vaznije, sve federalne i vojne institucije. Nisu procesi plisanih revolucija na Istoku ni poceli, kada se 28. juna 1989. godine Titovi generali nevesto krste u Gracanici, a predsednik Predsednistva Drnovsek na Gazimestanu deluje ne samo kao uplasen nego kao uhapsen covek dok nesigurno i zbunjeno koraca pored sefa srbijanske komunisticke partije Milosevica. Forma se, doduse, odrzavala do 25. juna 1991. kada su parlamenti Slovenije i Hrvatske doneli odluku o istupanju iz zajednicke drzave, ali raspad je vec uveliko bio cinjenica. Verovatnije je, zapravo, da su dogadjaji na Istoku samo ubrzali formalizaciju raspada SFRJ te im se nikako ne moze atribuirati znacaj prve vrste.
Jedna od krupnijih zamerki mogla bi se odnositi i na neke autorkine pravne nepreciznosti od kojih isticemo onu koja najvise smeta pazljivom i strucnom citaocu, a to je tvrdnja da su Slovenija i Hrvatska izvrsile secesiju (str. 95). To je inercijsko usvajanje politickog vokabulara! Ako su »secesiju« izvrsile Slovenija i Hrvatska, kako to da prof. Golubovic ne pominje, u tom kontekstu, na primer, Makedoniju? Jer postupak razdruzenja je bio identican u svim republikama! Ustav SFRJ je, naime, garantovao pravo narodima (republike su po ustavu bile drzave jednog ili kao Bosna i Hercegovina tri konstitutivna naroda) pravo na samoopredeljenje do otcepljenja. Cetiri republike su tokom 1990. i 1991. odrzale svoje referendume. (U Bosni je referendum odrzan na celoj teritoriji s tim sto ga je najveci broj Srba bojkotovao, pa bi se legitimnost kidanja drzavno-pravnih odnosa ove republike sa SFRJ mogla eventualno pravno osporavati.) Tek posle legitimno odrzanih referenduma, skupstine republika kao najvisi organi narodne volje, donele su, na temelju njihovih rezultata, odluku o »razdruzenju«. O secesiji ne moze, u pravnom smislu reci, biti ni govora; o nasilnom odvajanju jos manje, pre bi se nasilje moglo pripisati onima koji ga i danas sprovode prema sopstvenom stanovnistvu kad vise ne mogu na tudjem; uostalom, nije li politicka instrumentalizacija prava kao i svega drugog, postala upravo u Srbiji toliko poslovicna stvar da u njenu zamku barem nasi najugledniji teoreticari (stepenovano distribuirana krivica za gradjanski rat svim republikama) ne bi trebalo da padaju.
Ako zanemarimo ovakvu vrstu nepreciznosti kao i autorkino nepotrebno izlazenje iz okvira antropolosko-socioloske analize u tekstu »Beograd, 24. marta 1999«, koji u ovako strukturisanoj knjizi odudara ne samo stilom vec i sadrzajem (problematizacija tekucih, cisto politickih odnosa, videti narocito prvu alineju na str. 161 i dalje), ovaj rad isticemo kao dobru lektiru za one koji zele da se upoznaju ne samo sa okolnostima nase danasnje politicke, ekonomske i socijalne realnosti, vec i sa pretpostavkama na kojima i zbog kojih su nastale.
Z. M. 

 

© 1996 - 2000 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar