Broj 246 

Hronika

Kalendar

12–30. septembar

Utorak, 12. septembar
Novosadska policija je privela novinara i fotoreportera banjaluckog »Reportera« Vanju Mekterovic i Marka Poplasena.

Predsednica NUNS-a, Gordana Susa, i clan izvrsnog odbora NUNS-a, Nebojsa Bugarinovic, posetili su u niskom zatvoru novinara Miroslava Filipovica i urucili mu laptop kompjuter, poklon Medija centra i NUNS-a.

Predsednik SRJ, Slobodan Milosevic, pustio je u pogon agregat TE »Djerdap 2«. Prema procenama izvestaca sa mesta dogadjaja mitingu je prisustvovalo oko deset hiljada gradjana, a RTS je javila o prisustvu sto hiljada ljudi.

Izvori lista »Danas« saznaju da je potpredsednik SRS i kandidat ove stranke za predsednika SRJ, Tomislav Nikolic, privatno posetio Vojislava Mihailovica, predsednickog kandidata SPO, i predlozio mu da SPO i SRS, koje imaju tesnu vecinu u republickom parlamentu, formiraju novu vladu Srbije.

Vojislav Kostunica, predsednicki kandidat DOS-a, najavio je, u Uzicu, mogucnost da do kraja godine budu raspisani vanredni republicki izbori.

Nadzorni odbor za sprovodjenje izbora u 2000. godini, upozorio je listove »Blic«, »Danas«, »Glas javnosti«, »NIN« i »Vreme« da prekinu »nedopustivo delovanje u korist jedne politicke grupacije i jednog predsednickog kandidata«.

»Reporteri bez granica« su protestovali zbog zaplene repetitora TV Cacak i prekida emitovanja programa privatne TV Rosulja.

Sreda, 13. septembar
Prema izvestaju nevladine organizacije »Transparensi internesenel«, Jugoslavija je, posle Nigerije, najkorumpiranija zemlja na svetu.

Policajci u civilu su, bez naloga, usli u prostorije DOS-a u Cacku i sat vremena pregledali celokupnu dokumentaciju i uzeli imena svih koje su zatekli u prostorijama.

Policajci su posetili suboticki CeSID i interesovali se za rad ove NVO. Dva inspektora finansijske policije i dva iz odeljenja za privredni kriminal trazili su da im se da racunar i propagandni materijal CeSID-a.

Milo Djukanovic, predsednik Crne Gore, optuzio je Slobodana Milosevica da se sprema da pokrade izbore.

Predsednik DS, Zoran Djindjic, osudio je napad clana ove stranke Cedomira Rkmana iz Kljajiceva na socijalistu Radeta Ribica koga je Rkman izbo nozem.

Tomislav Nikolic je izjavio da SPS i JUL prikupljaju potpise za predsednicku kandidaturu Slobodana Milosevica, uz pretnje otkazom.

Mirjana Markovic, predsednica Direkcije JUL-a, rekla je na promociji kandidata levice u Malom Crnicu, da je »nas seljacki narod skroman i pametan«, ali da toga nije svestan. Kandidate opozicije Markoviceva je nazvala bombama NATO-a.

Cetvrtak, 14. septembar
Na mitingu DOS-a u Kosovskoj Mitrovici doslo je do sukoba pristalica SPS-a i DOS-a, a predsednicki kandidat DOS-a Vojislav Kostunica lakse je povredjen kamenom. »Milosevic je bedna kukavica i najveci izdajnik«, rekao je Kostunica, ne prestajuci da govori tokom napada.

Sirom Srbije policija je privodila aktiviste Otpora i DOS-a.

Medjunarodna organizacija za zastitu novinara »Reporteri bez granica«, sa sedistem u Parizu, izrazila je veliku zabrinutost zbog nestanka Marijana Melonasija, novinara srpskog programa RTV Kosovo.

Vlada Srbije je odlucila da preduzeca iz oblasti tekstila, koze i obuce, mogu svoje proizvode da prodaju gradjanima za obveznice za decji i materinski dodatak.

Novosadska policija je, na izlazu iz Novog Sada, privela potpredsednika LSV Bojana Kostaresa.

»NATO kandidati grupisani u tzv. DOS, moralni otpad G-17, teroristicku falangu Otpor i tzv. nevladine organizacije od kojih je jedna CeSID, bolje receno ispostava kancelarije SAD u Budimpesti...«, izjavio je savezni ministar telekomunikacija Ivan Markovic na tribini JUL-a u Rakovici.

Vlast u Crnoj Gori pocela je antiizbornu kampanju. Na velikim reklamnim panoima u Podgorici pojavio se plakat na kojem pise »Necu da glasam – moj izbor je Crna Gora«.

U zgradi opstine Vracar odrzan je sastanak Gradjanskog parlamenta Srbije na kojem se vodio razgovor o predstojecim izborima.

Pred oko dve hiljade ljudi odrzan je zavrsni miting koalicije SPS–JUL na kojem je govorila Mirjana Markovic, prva na listi za Vece gradjana u saveznom parlamentu u izbornoj jedinici 15. Markoviceva je obecala da ce »pohvatati lopove« u svim preduzecima.

Petak, 15. septembar
U Pristini je ubijen Selim Borsi, a tesko ranjen Fehmi Puskoli. Borsi je bio jedan od sefova bezbednosti bivse SFRJ tokom 80-ih, a Puskoli je profesor na Pristinskom univerzitetu. Telo starca Srbina pronadjeno je u selu Crkolez, saopstio je KFOR.

Grupa G-17 plus ocekuje da ce SRJ, posle pobede demokratskih snaga na izborima, dobiti oko milijardu dolara iz sveta.

Slobodan Milosevic je posetio kragujevacku »Zastavu« gde je radnicima cestitao herojsko drzanje za vreme rata, obnovu i pocetak proizvodnje. »Pokazalo se da smo bolji od drugih, bolji i od sebe samih«, rekao je, izmedju ostalog, Milosevic.

U intervjuu za »Dojce vele«, u vezi sa incidentom cija je zrtva bio u Kosovskoj Mitrovici, Vojislav Kostunica je rekao: »Pozivam Milosevica da dodje na Kosovo i pogleda u lice tim ljudima, izbeglicama, ranjenima, porodicama koje su izgubile svoje najmilije, tolikim vojnicima i policajcima koji su izginuli u ovom ratu«.

Vojislavu Mihailovicu KFOR je zabranio da udje na Kosovo, saopstio je SPO.

Policija je privela, pa pustila, predsednika GSS Gorana Svilanovica.

Sinod Srpske pravoslavne crkve je apelovao na aktuelnu vlast da se uzdrzi od pritiska »koji u predizbornoj kampanji zastrasuje narod da slobodno i po svojoj volji izabere vlast koja ce biti priznata od svih u zemlji i van nje«.

Rusija se, na sastanku Kontakt grupe u Njujorku, pridruzila Zapadu u zahtevu za demokratske izbore u SRJ.

Policajci u civilu upali su u prostorije kampanje »Vreme je«, priveli pet aktivista koje su tamo zatekli, zaplenili kompjutere i propagandni materijal.

Subota, 16. septembar
General Nebojsa Pavkovic, nacelnik Generalstaba VJ, izjavio je u Pozarevcu, na promociji svoje knjige »Na medijskom frontu«, da je dan izbora, 24. septembar, »Dan D« za zemlju i da ce vojska spreciti pokusaje da se vlast »uzme silom na ulici«.

Trojica aktivista Otpora uhapsena u Rakovici, osudjena su na po deset dana zatvora i odmah sprovedena u Padinsku Skelu na izdrzavanje kazne.

Funkcioner zajecarskih socijalista, Novica Rajkovic, pozvao je gradjane da glasaju za kandidate opozicije.

Iako gradske vlasti u Solunu iz redova grcke Komunisticke partije nisu podrzale koncert za podrsku Otporu, on je ipak odrzan u fakultetskom centru Soluna. Na koncertu koji su organizovale dve grcke nevladine organizacije svirale su grcke muzicke grupe i novosadski bend »Lav hanters«.

Predsednik Skupstine Srbije, Dragan Tomic, otvorio je u okviru DIN Nis obnovljeni pogon radne jedinice »filter stapici«. Tom prilikom je Slobodanu Milosevicu dodeljena jubilarna zlatna plaketa DIN »za sve sto je ucinio i cini za dobrobit Jugoslavije«.

Episkop Artemije je u manastiru Gracanica razgovarao sa Bernarom Kusnerom, sefom UNMIK-a, o predstojecim lokalnim izborima na Kosovu. On je ponovio da za ucesce Srba ne postoje uslovi. Na Kosovu su objavljeni prvi spiskovi birackih mesta.

Nedelja, 17. septembar
»Mond« ocenjuje da lokalni izbori na Kosovu »prete da se izrode u veliko krvoprolice«.

JUL je izrazio sumnju u istinitost vesti da je Mirjani Markovic zabranjen ulazak na Kosovo. »Ako je tacno, moze biti samo kompliment«, rekao je Vladimir Stambuk, sekretar Direkcije JUL-a za medjunarodnu saradnju.

Omladina DOS-a i Studentska federacija, u okviru akcije »Student 2000« pod nazivom »Izaberi svoj put«, organizovala je besplatan prevoz studenata iz univerzitetskih centara u mesta gde su studenti upisani u biracki spisak.

Gradska izborna komisija u Nisu odbila je da na listu kandidata za gradske odbornike uvrsti Dragana Pantelica, bivseg golmana »Radnickog« i reprezentacije Jugoslavije, kandidovanog na listi grupe gradjana »Mi smo Nislije«, sa obrazlozenjem da nesto nije u redu sa njegovim prebivalistem. Opstinski sud je ponistio takvu odluku ali resenje suda jos nije sprovedeno.

Ponedeljak, 18. septembar
EU je odlucila da ukine sankcije SRJ ukoliko na predstojecim izborima pobedi opozicija.

DOS je prijavio kontrolore na izbornim mestima u Crnoj Gori. 

U Pristini ce se glasanje za predstojece savezne izbore obavljati na tri mesta.

Vojislav Mihailovic je u Kragujevcu rekao da su na izborima na kojima je on kandidat SPO moguce kradje »izmedju pet i osam odsto«.

Adam Mihnjik, poznati poljski disident i glavni i odgovorni urednik dnevnika »Gazeta viborca«, pridruzio se apelu za oslobadjanje Ivana Stambolica, pise »Danas«.

»Pomerite ove carsafe, ne vidim narod«, rekao je srpski predsednik Milan Milutinovic u Krusevcu, na promotivnom mitingu JUL–SPS. Milutinovicu su, naime, smetali transparenti.

DOS je imao promocije u Leskovcu, Vranju, Valjevu, Bajinoj Basti i Kosjericu.

U Palati pravde u Beogradu pocelo je sudjenje celnicima NATO-a koji su optuzeni za smrt 504 civila, 240 vojnika i 147 policajaca. Iznad stola za kojim se nalazilo sudsko vece, visila je fotografija Slobodana Milosevica. Britanski »Tajms« je ovo sudjenje ocenio kao »predizborni trik«.

Dragoljub Jankovic, republicki ministar pravde, otvorio je renoviranu zgradu Opstinskog suda u Sapcu, ostecenu u bombardovanju NATO-a. Jankovic je ovakve dogadjaje nazvao »najvecom kaznom za NATO«, a gradjanima je rekao da ce sada »lakse stici do pravde«.

Utorak, 19. septembar
U beogradskom Centru »Sava« odrzana je predizborna konvencija SPO-a. Vuk Draskovic, predsednik ove stranke, obratio se prisutnima putem video-trake.

Srdjan Radovanovic, clan Savezne izborne komisije iz DOS-a, kaze da je u Prokuplje sleperom stiglo 14 tona glasackih listica na srpskom i albanskom jeziku.

U Crnoj Gori nemacka marka je, odlukom monetarnog saveta, porasla do 33 dinara za marku.

Savezna izborna komisija je protestovala zbog izjava pojedinih stranackih lidera da se gradjanima dele ispunjeni glasacki listici i zatrazila delovanje »drzavnih organa«.

Vojislav Kostunica je posetio Pirot, Prokuplje i Nis.

Ambasada Kraljevine Norveske je dodelila 437 stipendija studentima koji su ucestvovali na konkursu »Za generaciju koja obecava«, u organizaciji G-17 plus.

Patrijarh srpski Pavle saopstio je da stavovi episkopa Filareta (koji je na RTS kritikovao opoziciju i podrzavao rezim), nisu stav crkve vec njegovo privatno misljenje.

Sreda, 20. septembar
Slobodan Milosevic je, govoreci na centralnoj izbornoj promociji poslanickih kandidata SPS u »Limesu« na Novom Beogradu, nazvao opoziciju »lokatorima zaduzenim za razaranje zemlje i instaliranje NATO pakta«.

Na platou ispred Savezne skupstine, pred oko dvesta hiljada ljudi, odrzana je zavrsna konvencija DOS-a na kojoj je govorio i njen predsednicki kandidat Vojislav Kostunica. »Obican sam covek kao i svi, nije mi namera da preuredjujem svet, namera mi je da sa vama preuredim ovu nasu drzavu«, porucio je Kostunica biracima.

Milos Jokoc, optuzen za ubistvo jednog kosovskog Albanca, osudjen je, odlukom Okruznog suda u Gnjilanu, na dvadeset godina zatvora.

U Suvoj Reci je ubijen Skender Gasi, lokalni komandant KZK.

U Beograd je stiglo 12 delegacija stranih posmatraca za predstojece izbore, javlja RTS.

Bil Klinton, predsednik SAD, pozvao je na potpunu medjunarodnu izolaciju Milosevica, ukoliko ovaj izbornom kradjom ostane na vlasti.

Tomas Kantrimen, direktor Kancelarije za centralnu i jugoistocnu Evropu, u ekskluzivnom intervjuu za »Danas«, govorio je o mogucim potezima Milosevica u vezi sa predstojecim izborima. »Jedina stvar koju mogu da ocekujem je da ce uraditi nesto sto ce mu, po njegovoj proceni, povecati moc i kolicinu novca koju njegova zena i sin imaju van zemlje, sto je nekoliko milijardi dolara. Ne znam kakvi su mu planovi ali znam da ima mogucnost da objavi onakve rezultate kakve zeli. Medjutim, ne mislim da ima moc da ucini da mu ljudi poveruju da ima vecinu glasova», rekao je, izmedju ostalog, Kantrimen.

Cetvrtak, 21. septembar
U ponoc je u SRJ pocela predizborna tisina.

General Nebojsa Pavkovic, nacelnik Generalstaba VJ, rekao je da ce, sto se vojske tice, izbori proteci mirno, »ako se neko ne umesa«.

Bil Klinton i 13 najvisih zapadnih funkcionera i celnika NATO-a, osudjeni su u odsustvu, u Okruznom sudu u Beogradu, na po 20 godina zatvora. Sudskim vecem je predsedavao sudija Veroljub Rakitic.

Prema proceni kragujevackog Crvenog krsta, u ovom gradu 55 000 ljudi gladuje.

Jedan crnogorski policajac ubijen je u Podgorici. Na njega je pucao pripadnik vojne policije, saznaju beogradski mediji.

SIK je saopstila da u Srbiji ima 7 414 197 biraca, a u Crnoj Gori 444 130.

Izbore u SRJ ce pratiti 210 stranih posmatraca iz 52 drzave, javljaju beogradski drzavni mediji. Posmatraci su iz Albanije, Angole, Argentine, Belgije, Belorusije, Bolivije, Bugarske, Cada, Ceske, Cilea, Danske, Egipta, Francuske, Gane, Grcke itd., navodi se u ovim izvestajima.

Misija UN na Kosovu, KFOR i UNMIK-ova policija, angazovace 200 ljudi koji ce biti svedoci odziva glasaca na Kosovu za savezne izbore, rekao je portparol UNMIK-a Majkl Kits.

Petak, 22. septembar
Savezni premijer Momir Bulatovic je rekao da ce, bez obzira na rezultat saveznih izbora, novog mandatara savezne vlade odrediti Slobodan Milosevic, jer Milosevic ima mandat do juna sledece godine. Bulatovic je u istom intervjuu TV Elmag rekao da ce NATO u Crnoj Gori docekati milion pripadnika VJ.

SRJ je odbila delegaciju posmatraca iz EU, saopsteno je u Briselu.

Novinar Miroslav Filipovic je vracen iz bolnice u niski zatvor.

Subota, 23. septembar
Jugoslovenske vlasti su, dvadesetak sati pre pocetka izbora, proterale dvadeset stranih dopisnika i novinara koji bi trebalo da prate izbore. Njima je naredjeno da u roku od 24 casa napuste prostor SRJ. Jugoslovenske vlasti su, bez obrazlozenja, sa granice vratile 55 clanova rumunske nevladine organizacije »Pro-demokratija« koji su hteli da prate izbore u SRJ.

Stjepan Mesic, hrvatski predsednik, apelovao je na medjunarodnu zajednicu da pomogne kako bi se pronasao Ivan Stambolic, bivsi predsednik Predsednistva Srbije.

Nedelja, 24. septembar
U SRJ su odrzani savezni predsednicki i parlamentarni izbori, a u Srbiji i pokrajinski i lokalni.

Sa jugoslovenske granice je vraceno 54 posmatraca iz slovacke gradjanske inicijative.

Nikola Sainovic, visoki drzavni funkcioner i visoki funkcioner SPS-a, je na poslednjoj konferenciji za stampu u pola jedanaest uvece, rekao novinarima da Slobodan Milosevic ima, do tog momenta, 50,2% glasova, a Vojislav Kostunica 30,76%. Posle ove konferencije Sainovic je, po izvestajima novinara, napustio izborni stab SPS-a.

CeSID, na osnovu obradjenih glasackih listica sa 500 izbornih mesta, predvidja pobedu Kostunice vec u prvom krugu.

Koncert SPS–JUL na beogradskom Trgu Republike prekinut je pre ponoci, zbog slabe posecenosti i reakcije vise hiljada pristalica DOS-a koji su iz Kolarceve ulice zvizducima pratili nastupe pevaca. Ove dve grupe gradjana razdvajao je kordon specijalne policije.

Prema preliminarnim izvestajima u Crnoj Gori se odazvalo malo, svega oko 26% biraca, saopstili su statisticari u Medija centru.

Ivan Markovic, sekretar za informisanje JUL-a i savezni ministar, saopstio je nesto pre ponoci, da je prema postojecim rezultatima, Milosevic dobio 54,8% glasova, a Kostunica 27,2%. Nakon ove konferencije predstavnici levice se vise nisu obracali novinarima koji su na to uzalud cekali citavu noc. Pred zoru, pojavili su se Ivan Markovic i Goran Matic i rekli da nece drzati konferenciju za stampu vec su tu da samo »vide« novinare.

Ponedeljak, 25. septembar
Po preliminarnim rezultatima DOS-a, Vojislav Kostunica vodi sa oko 57%, dok Slobodan Milosevic ima 33%, posle obrade birackog materijala na 45% birackih mesta, saopstio je u beogradskom Medija centru u dva sata posle ponoci, Cedomir Jovanovic, sef izbornog staba DOS-a.

Zoran Djindjic je izjavio da je, prema 65% obradjenih glasackih mesta u Srbiji, Vojislav Kostunica pobednik u prvom krugu izbora za predsednika SRJ. DOS je saopstio da ce u Skupstini Beograda DOS imati najmanje 105 od 110 odbornickih mesta. U Vecu gradjana saveznog parlamenta DOS ce imati 59, a SPS–JUL 43, radikali 4, a SPO i Lista za Sandzak po jedno mesto. DOS je, prema vlastitim podacima, dobio izbore u 90 opstina i gradova u Srbiji.

Celnici levice, Gorica Gajevic, Ljubisa Ristic i Momir Bulatovic, rekli su, na konferenciji za stampu, da je Milosevic do sada dobio 45% glasova, dok je drugoplasirani Vojislav Kostunica dobio 40%.

Zoran Zizic i Predrag Bulatovic, potpredsednici SNP-a, izjavili su da je na savezne izbore u Crnoj Gori izaslo 130 000 biraca, a za levicu i Milosevica je glasalo oko 90%.

Vise od 50 000 Beogradjana proslavilo je pobedu DOS-a na izborima. Na koncertu je pevao i Djordje Balasevic.

Zoran Zivkovic, gradonacelnik Nisa, rekao je okupljenim gradjanima koji su dosli da proslave pobedu DOS-a, da je DOS imao ponudu za nagodbu od Nikole Sainovica koji je trazio da se Milosevic propusti u drugi krug izbora za predsednika SRJ.

SIK od zatvaranja birackih mesta jos nije saopstila nikakve rezultate. Predsednik komisije, Borivoje Vukicevic, rekao je novinarima koji su bili na prijemu za strane posmatrace, da su izbori protekli »u demokratskom duhu« i da su bili »jako fer«.

Vuk Draskovic je cestitao pobedu Vojislavu Kostunici i priznao svoju i gresku vrha SPO zbog samostalnog izlaska na izbore. Draskovic je najavio ostavku.

Nemacki kancelar Gerhard Sreder i ruski predsednik Vladimir Putin, zajednicki su ocenili da su se gradjani SRJ na izborima izjasnili za preokret u pravcu demokratije.

SRS je priznala pobedu Kostunice i DOS-a. Izborni stab ove stranke je objavio da je, prema obradjenim glasackim listicima, Kostunica dobio 56,86% glasova, a Milosevic 36,2%. Kandidat ove stranke Tomislav Nikolic ima 6,5%. Funkcioneri stranke Vojislav Seselj i Tomislav Nikolic ponudili su ostavke na svoje funkcije. SRS je izgubila vlast u Zemunu.

Cestitku Kostunici uputio je i princ Aleksandar Karadjordjevic.

Utorak, 26. septembar
Savezna izborna komisija je saopstila da je, prema prvim privremenim rezultatima, Vojislav Kostunica osvojio 48,22%, a Slobodan Milosevic 40,22% glasova.

DOS, na vanrednoj konferenciji za stampu posle saopstenja SIK, tvrdi da je ukradeno oko 600 000 glasova ili 10% birackog tela.

DSS je odbio mogucnost izlazenja u drugi krug predsednickih izbora.

U izbornom stabu DOS-a u Caglavici kod Pristine tvrde da raspolazu podatkom da su zapisnici sa birackih mesta sa teritorije Kosova odneti u sediste izbornog staba SPS–JUL u Beogradu.

Borislav Milosevic, ambasador SRJ u Moskvi i brat predsednika Milosevica, izjavio je da ce se Milosevic ponasati po ustavu i da on nije »cudoviste« koje bi zelelo da zauvek ostane na vlasti.

Prema podacima DOS-a, SRS i SPO-a, DOS je dobio vecinu opstina u Srbiji.

Andjelko Trpkovic, sef centralnog izbornog staba SPO-a, rekao je da su glasaci ove stranke sada glasali za DOS.

Sreda, 27. septembar
Nekoliko stotina hiljada gradjana proslavilo je pobedu DOS-a u Beogradu. Veliki mitinzi su odrzani i u Novom Sadu, Nisu, Kraljevu i drugim gradovima Srbije. DOS je najavio odbranu izbornih rezultata na ulicama.

Zbog usmene naredbe nacelnika OUP Stari Grad, DOS je demontirao binu ispred Savezne skupstine i preselio je na Trg Republike.

Izborni stab SVM je saopstio da je kompletna izborna dokumentacija odneta iz opstinske izborne komisije u Backoj Topoli, uz pratnju policije.

Zoran Djindjic je najavio da ce DOS, u slucaju da mu SIK ne stavi na uvid izborni materijal na osnovu kojeg su objavljeni podaci o drugom krugu izbora, pozvati narod Srbije na blokadu svih institucija.

Slobodan Cerovic, visoki funkcioner JUL-a, zatrazio je od DOS-a da iznese dokaze o izbornoj pobedi.

Cetvrtak, 28. septembar
Po konacnim rezultatima SIK, Kostunica vodi sa 48,96% glasova, ispred Milosevica koji ima 38,62%. Drugi krug za izbor predsednika SRJ zakazan je za 8. oktobar.

Po SIK, na izbore je izaslo 69,7% od ukupnog broja upisanih biraca, odnosno 5 053 428 ljudi. Po podacima SIK, SPS–JUL zajedno sa SNP imaju vecinu u oba doma saveznog parlamenta.

U Beogradu je odrzan sastanak predsednika SPS, JUL i SNP.

DOS je pozvao Beogradjane da dodju u petak u dva sata na skup pred Saveznom skupstinom, na kojem ce im biti saopsteni konkretni oblici borbe za priznavanje izbornih rezultata.

Poslanicka grupa SRS u republickom parlamentu pokrenula je nekoliko inicijativa i podnela vise zakonskih predloga, medju kojima je i zahtev za smenu ministra policije Vlajka Stoiljkovica. Oni su se zalozili i za ukidanje Zakona o informisanju republike Srbije.

Francuska je, kao predsedavajuca EU, izdala u Parizu deklaraciju u kojoj zahteva da se udovolji zahtevu srpske opozicije za proveru izbornih rezultata.

Predrag Bulatovic, potpredsednik SNP, zalozio se za postovanje volje naroda. U izjavi za radio B2-92, Bulatovic je rekao da bi Milosevic trebalo da ode ukoliko je porazen.

U Beogradu je odrzan sastanak Odbora za oslobadjanje Ivana Stambolica, na kojem je usvojen sledeci 

Petak, 29. septembar
Nastavljaju se mitinzi u Beogradu i drugim gradovima Srbije. Pocinju i strajkovi i protesti djaka, lekara, radnika i ostalih gradjana.

Subota, 30. septembar
Nastavljaju se protesti u citavoj Srbiji.

Odrzana XVI sednica Gradjanskog parlamenta Srbije na kojoj je usvojena sledeca 
Poruka Gradjanskog parlamenta Srbije

Biracima,
Demokratskoj opoziciji Srbije,
Javnosti,
Gradjani Srbije su 24. septembra, u krajnje nepovoljnim uslovima, svoje zelje za demokratskim promenama pretvorili u odlucnu politicku volju. Takva politicka volja najsnaznije je izrazena glasanjem za lokalne vlasti, gde je ostvarena vise nego dvostruko veca pobeda od one 17. novembra 1996. godine. Ista volja izrazena je prilikom glasanja za poslanike Savezne skupstine. Uvereni smo, a i znamo, da je isti rezultat ostvaren na predsednickim izborima. Rezim, medjutim, nastoji da falsifikuje predsednicke izbore.
Smatramo da sporove oko rezultata predsednickih izbora najmerodavnije moze da resi novoizabrana vlast koja ni od koga nije sporna. Zbog toga nova vlast neodlozno treba da se konstituise, i na lokalnom i na federalnom nivou i da na zajednickom sastanku odluci o predsednickim izborima, kao i o tome sta sve treba konkretno i neodlozno preduzeti da se ostvare ocekivanja vecine biraca u Srbiji.
U svakom slucaju, neprihvatljivo je nametati neke nove izbore pod istim, losim, uslovima kao 24. septembra ili pod jos gorim uslovima. Zar vlast misli da su gradjani toliko politicki nezreli da bi pristali da pod losim ili jos gorim uslovima ponovo idu na glasanje i izlazu se ponizavanju?
Gradjani, uvredjeni brutalnom rezimskom propagandom i nepostovanjem svoje volje imaju sva prava da svoje nezadovoljstvo iskazu na mitinzima, protestima, strajkovima. Ali, to ne bi trebalo da budu jedina sredstva borbe za demokratske promene.
Gradjanski parlament Srbije predlaze da se neodlozno konstituisu novoizabrane lokalne vlasti, da se formiraju odbornicki i poslanicki klubovi i da njihovi predstavnici formiraju Skupstinu slobodnih gradova (ili neki slican naziv) koja ce se sastati najkasnije 4. oktobra. Na tom sastanku predstavnici novoizabrane vlasti, najlegitimnije u ovoj zemlji, treba da donesu svoje odluke o rezultatima predsednickih izbora i da razmotre eventualne konkretne predloge o promeni uslova novih izbora (deblokada medija, prestanak nasilja, formiranje nove izborne komisije i sl.). Na tom sastanku treba utvrditi i program i plan dalje borbe za demokratske promene u zemlji i obnavljanje saradnje sa svetom.
Mi smo spremni da u svemu tome saradjujemo, radi dobrobiti svojih gradjana, drustva i drzave.
Bilo bi neoprostivo da velika pobeda gradjana na glasanju 24. septembra bude izgubljena.
U Beogradu,                                                 Predsednistvo
30. septembra 2000.                                    Gradjanskog parlamenta Srbije

Nastasja Radovic   


© 1996 - 2000 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar