Broj 252-253

Prevod

Mucenici, strastotrpci i borci*

Na Internetu ironicno predlazu da se u svece ubroji i Ivan Grozni, pa cak i Staljin

Viktor Krivuljin

Aktivnosti jubilarnog arhijerejskog sabora Ruske pravoslavne crkve, odrzanog u Moskvi od 12. do 20. avgusta, zasluzuju da se nadju u Ginisovoj knjizi rekorda, i to cak u nekoliko kategorija. Po prvi put u istoriji hriscanstva u toku jednog dana kanonizovano je 1154 novih svetaca. Njih 860 cine takozvani »Sabor ruskih ispovednika i novomucenika 20. veka«, to su zrtve sovjetske vlasti stradale za veru, i to ne samo duhovna lica, vec i svetovna, sve do prostog mesara streljanog zbog toga sto je bio i suvise aktivan parohijanin. Po prvi put je oreol svetosti ovencao glavu ruskog imperatora – Nikolaja II. Istovremeno, po prvi put je kanonizovan ogroman broj anonimnih svetaca, sasvim nepoznatih imena. Jedina poznata stvar je nacin na koji su poginuli. No, slavljenje ovih mucenika hriscanske vere i nije bilo glavni cilj Moskovskog sabora.
Specijalno za svecanosti kanonizacije bile su narucene dve ikone, na kojima su simbolicno predstavljeni svi novi ruski sveci, jedna (za slucaj da ne bude kanonizacije cara) bez Nikolaja II i clanova njegove porodice, streljanih od strane boljsevika u noci izmedju 17. i 18. jula 1918. godine, i druga sa carem i carskom porodicom u centru... Ipak, dalekovidi slikari su uspeli da ostvare samo drugi deo porudzbine, smestivsi u centar ikone cara i njegovu porodicu. Upravo najvise nedoumica i polemika izaziva centar ove sakralno-umetnicke kompozicije, posto pitanje kanonizacije poslednjeg Romanova ucesnici jubilarnog sabora prenose iz cisto duhovne, religiozne sfere u sferu aktuelne politike. Dovoljno je bilo videti otupela fanaticna lica parohijana kako nad glavom ne drze kopije nove ikone celog sabora, vec ikonu iskljucivo carske porodice, da bi se uocio pravi smisao onoga sto se desava u Moskvi.
Sami crkveni jerarsi, naravno, kategoricki poricu politicki karakter kanonizacije Nikolaja II. No, ipak je tesko osloboditi se utiska da cela grandiozna konstrukcija »Sabora ruskih ispovednika i novomucenika 20. veka« nije nista drugo do paravan, misticko-ideoloska kamuflaza iza koje se krije pravi i glavni cilj jubilarnog arhijerejskog Sabora – resavanje pitanja odnosa pravoslavne crkve prema drzavnoj vlasti i njeno predstavljanje kao realne drustvene sile sa Bogom datim pravom na svoj udeo u neposrednom upravljanju savremenim ruskim drustvom.
Figura Nikolaja II, slabog i beskarakternog drzavnika koji je i za zivota bio igracka, orudje u rukama raznih dvorskih krugova i grupa, ponovo stice ulogu pasivnog duhovnog instrumenta u borbi za potpunu materijalnu prevlast nad telom i dusom Rusije. To se desava u sasvim drugacijoj politickoj situaciji od one za vlasti Jeljcina. Da bi se shvatila duboka veza izmedju konjunkturisticko-politickih motiva i problema kanonizacije carske porodice treba se jednostavno osvrnuti na istoriju kanonizacija u predsovjetsko i sovjetsko vreme.

*

Za razliku od Katolicke, Ruska pravoslavna crkva nije formirala jasan i pouzdan ritual proizvodjenja u svece. Postojala je praksa postovanja mesnih i opstecrkvenih svetaca. Za vreme takozvanog sinodskog perioda svoje istorije (od pocetka 18. do pocetka 20. veka), kada je Ruska pravoslavna crkva bila deo administrativno-birokratskog aparata, kanonizacije uopste nije ni bilo – zabranjivao ih je drzavni Sinod. Otpor je oslabio tek 1903, kada je pravoslavna crkva kanonizovala sv. Serafima Sarovskog i nekolicinu srednjovekovnih monaha, poznatih po asketskim podvizima i pravednom nacinu zivota. I to je sve.
U sovjetsko vreme, prirodno, ni o kakvim kanonizacijama nije ni moglo biti reci, iako se 70-ih godina, ma koliko to paradoksalno bilo, medju svecima moskovske patrijarsije pojavljuje nekoliko novih imena. Njihovo pojavljivanje je vezano za spoljnopoliticku situaciju epohe Breznjeva. Ruska crkva je 1970. godine izvrsila kanonizaciju svetitelja misionara Nikolaja Japanskog, i u svoj kalendar unela prepodobnog Germana Aljaskinskog, a 1977. godine uvrsten je u svece i svetitelj–misionar Inokentije, mitropolit moskovski. Svi ovi sveci vrsili su pravoslavnu misionarsku delatnost na teritoriji strateskih protivnika SSSR-a, a to sto su se time bavili pre citavih 150–200 godina nije moglo umanjiti njihovu slicnost sa savremenim agentima – sredstvima sovjetskog uticaja na Zapadu.
Svecano proglasenje novih svetaca obavljeno je u cast hiljadugodisnjice pokrstavanja Rusije 1988. godine, kada je Moskovska patrijarsija prvi put u citavoj sovjetskoj istoriji na neki nacin »izasla iz senke« i pompezno objavila narodu i inteligenciji kanonizaciju uvazenih srednjovekovnih drzavnika, mislilaca i slikara – vojskovodje Dimitrija Donskog, pisca Maksima Greka, slikara Andreja Rubljova, jurodive Ksenije Peterburske. To je vise bio gest od opstekulturnog a ne politickog znacaja, rusko drustvo iz perioda Gorbacovljeve perestrojke primilo ga je s razumevanjem, cak i sa izvesnim entuzijazmom, jer se delatnost crkve sve do tog trenutka svodila iskljucivo na odrzavanje narucenih obreda, nalazeci se pod potpunom, surovom kontrolom KGB-a.
Uskoro su se pojavili znaci koji su ukazivali kako Ruska pravoslavna crkva namerava da se oslobodi tutorstva drzave. Godine 1989. vlasti su pokusale da sprece kanonizaciju prvog novomucenika – patrijarha Tihona (poginuo 1923. godine). Vece uoci odrzavanja ceremonije iz Komiteta za pitanja religije su telefonirali tadasnjem patrijarhu Pimenu i uporno nalagali da se odustane od ove zamisli. Ali, crkva je vec radila ne obaziruci se na Lubjanku.
Za vreme Jeljcina ekonomski i politicki uticaj Ruske pravoslavne crkve naglo raste. Crkvi se vracaju hramovi i manastirski kompleksi koje su oteli boljsevici. Moskovska patrijarsija dobija znatne carinske olaksice pri uvozu duvana i alkohola. Ona lobira citav niz zakona i sve ociglednije pretenduje na mesto dominirajuce, drzavne religije u novoj Rusiji.
U to vreme, unutar crkve sve jasnije se naziru razliciti ideoloski tokovi i jaca antizapadnjacko krilo, koncentrisano oko Crkve ruske dijaspore, sa svojim neskrivenim monarhizmom, antisemitizmom i aktivnim nepriznavanjem savremenog sveta. U okrilje crkve u dijaspori prelaze mnogi nacionalisticko-patriotski orijentisani svestenici sa svojom pastvom.
Simbol nacional-patriota postaje lik poslednjeg ruskog cara. Godine 1981. Crkva ruske dijaspore kanonizuje Nikolaja II i njegovu porodicu, kvalifikujuci ubistvo cara ne kao politicki, vec kao sakralni akt. Moskovska patrijarsija ne priznaje ovu odluku sve do kraja sovjetske vlasti. No, vec od 1992. godine stvara se potreba da se nadje zajednicki jezik sa dijasporom, da se, po recima mitropolita Kirila, »njihove pristalice prime pod omofor moskovskog patrijarha«. Glavna smetnja ovome bio je problem kanonizacije Nikolaja II. Od 1992. godine pod mitropolitom Juvenalijem pri patrijarsiji pocinje da radi specijalna komisija za istrazivanje materijala o mucenickoj smrti carske porodice.
Situacija se jos vise iskomplikovala jos time sto je u sovjetsko vreme Boris Jeljcin kao sekretar Sverdlovskog oblasnog komiteta KPSS pokrenuo inicijativu i licno izdao naredbu da se unisti monarhisticka svetinja – »Ipatjevski dom« u cijem je podrumu streljana carska porodica. Ako Nikolaja kanonizuju, onda ce se predsednik Rusije automatski naci medju »neprijateljima crkve Hristove«, koji precutkuju istinu o tragediji. Dakle, s jedne strane konflikt s dijasporom koja Moskovsku patrijarsiju okrivljuje za »prestupnicku saradnju s bezboznickom vlascu«, a s druge zelja da se ne kvare odnosi s ruskim predsednikom koji od svog dolaska na vlast neumorno demonstrira posebne simpatije prema pravoslavlju.
Dok je Jeljcin bio na vlasti Ruska pravoslavna crkva je vesto odlagala resavanje pitanja kanonizacije Nikolaja II. Za to vreme su glasovi pristalica kanonizacije postajali glasniji svaki put kada bi u drustvu slabila pozicija predsednika. Tako je bilo i 1993. godine, za vreme konflikta izmedju predsednika i Vrhovnog sovjeta, kada se patrijarh nasao u ulozi mirotvorca koji bi objedinio naciju, prvi put spomenuvsi mogucu kanonizaciju streljanog cara kao »znamenja jedinstva naroda«. No, vec kroz godinu dana Jeljcinova pozicija se ucvrstila i rukovodstvo RPC izjavljuje da »ne vidi dovoljno osnova za kanonizaciju poslednjeg Romanova«. U oktobru 1996. godine kada se proculo da je Jeljcin imao srcanih problema i da mu je zivot u opasnosti, glas pravoslavnih jerarha vec ne zvuci tako kategoricno: »Razmotrivsi rezultate istrazivanja crkvenih i drzavnickih aktivnosti poslednjeg Imperatora Rusije, Komisija nije u njima nasla dovoljno osnova za njegovu kanonizaciju. Medjutim, svesna stradanja i mucenicke smrti Carske Porodice, Komisija nalazi za moguce da postavi pitanje uvrstavanja clanova Carske Porodice u red svetaca na osnovu poslednjeg perioda njihovog zivota«.
Konflikt izmedju pravoslavne crkve i vrhovne Ruske vlasti ponovo je izbio u leto 1998. godine u Peterburgu, za vreme svecane sahrane posmrtnih ostataka carske porodice. Uprkos misljenju naucnika i predsednicke administracije, crkva nije priznala da su ti ostaci oni pravi. Drugim recima, oni se ne mogu smatrati »svetim mostima« ukoliko car bude kanonizovan. »Proces kanonizacije je u svakom slucaju vezan za pitanje mostiju. I pored svega, prica o ‘jekaterinburskim posmrtnim ostacima’, energicno raspredana po sredstvima masovnog informisanja, nimalo nije rasvetlila ovaj problem. Analiticari se sve vise slazu s misljenjem da je ondasnja sahrana bila grandiozni spektakl, a mozda cak i provokacija« – takvo je misljenje religioznog komentatora Ruske sluzbe BBC-a Jana Ledera (radio-esej »Ubogi Serafim i mnogostradalni Nikolaj«, jul 2000. godine).
No, po svoj prilici, najjaci argument protivnika opstecrkvene kanonizacije carske porodice bilo je odsustvo cuda, vezanih za mosti ili ikone cara–mucenika, kanonizovanog sredinom 90-ih kao pomesnog sveca u cetiri eparhije RPC (Jekaterinburskoj, Luganskoj, Brjanskoj i Odeskoj), a glasine su se sirile i o kanonizaciji u Srpskoj crkvi. U izvestaju o radu komisije za kanonizaciju u 1997. godini mitropolit Juvenalij je posebno ukazao na odsustvo bilo kakvih dokaza o cudima. Odgovor na ovo je bio citav pljusak cudotvornih dejstava ikona sa likom cara. Od 1997. godine, na zahtev cele Rusije proradila je industrija cuda. U zavisnosti od eparhije, careve ikone su ili plakale, ili pustale sveto miro, ili isceljivale bolesne. Cudotvoracki posao je potpomogla i savremena tehnika. Peterburski svestenik Aleksej Masjuk je organizovao litiju helikopterom, obletajuci sa cudotvornom ikonom Nikolaja II gradove i znamenitosti Rusije. Neprestano su sa svih strana u komisiju za kanonizaciju stizala mnogobrojna svedocenja o cudesima, zajedno s molbama da se bivsi imperator proglasi za sveca. Do leta 2000. godine nakupilo se oko 20 000 takvih molbi.

*

No, uprkos svemu, pitanje kanonizacije carske porodice nije stavljeno na dnevni red sve do konacnog povlacenja Jeljcina sa politicke scene. Saglasno tradiciji, ono je moglo biti reseno jedino na Pomesnom saboru, u prisustvu svih pravoslavnih jerarha i svetovnih predstavnika. Uz to, u vecini parohija se formirala sledeca atmosfera: obicno bi jedna malobrojna, ali neobicno bucna i agresivna grupa patriota–fundamentalista pretendovala na izrazavanje interesa svih pravoslavnih vernika. Rukovodstvo crkve se usled toga pribojavalo da ce upravo svetovnjaci–fundamentalisti diktirati ton na Pomesnom saboru, i da ce odluke tog sabora ispasti daleko radikalnije nego sto bi to visoki crkveni jerarsi zeleli. Pomesni sabor 2000. je ocenjen kao previse skup poduhvat, te su odlucili da se ogranice na jubilarni sabor svih arhijereja Ruske pravoslavne crkve.
Uoci samog sabora atmosfera oko problema kanonizacije dostigla je nivo maksimalnog usijanja. Diskusija se svela na nivo takve banalnosti da su argumenti obe strane definitivno izgubili svaku vezu sa savremenom realnoscu. Sudarile su se dve pozicije: konzervativno-dogmatska i drevno-mitoloska. Poziciju uticajnih crkvenih jerarha–protivnika kanonizacije formulisao je profesor Moskovske duhovne akademije Aleksej Osipov. U clanku »Specificnosti problema kanonizacije poslednjeg Cara« (casopis NG-religija od 14. 07. 1999) on je protiv kanonizacije naveo argumente koji svedoce o tome da cak i najprosveceniji, umereni i razumni deo ruskog episkopata i dalje misli u srednjovekovnim, izolacionistickim kategorijama, u potpunosti ignorisuci istorijsku realnost 20. veka. Pojmovi kao »demokratija«, »liberalizam«, »sloboda savesti«, »zapadna kultura«, jednoznacno se tretiraju kao negativni, antipravoslavni, koji sprecavaju kanonizaciju poslednjeg ruskog cara. Prema Osipovu, car ne moze biti proglasen za sveca na osnovu sledecih tacaka:
1. »...poslednji car ne samo sto je uz pomoc tradicije i istorije unistio apsolutizam blagosloven od strane Crkve, vec je i svojerucno uveo u Rusiju zapadne, demokratske principe vladavine, sto direktno svedoci o karakteru njegovih ubedjenja.«
2. Nikolaj Drugi je »pocinio izvestan sakralni akt unistenja carske sluzbe u Rusiji, odbivsi dar pomazanja i ne obezbedivsi naslednika prestola«.
3. »Car je kriv... za sprovodjenje liberalne politike u odnosima sa drugim konfesijama i zato sto je dozvolio ozakonjenje slobode savesti u Rusiji.«
4. Car nije bio dovoljno religiozan, trebalo je »vise da opsti sa svetim ljudima, da cita asketsku a ne svetsku literaturu...«
5. »Car je nameravao da napusti Rusiju, i zbog toga njegov mucenicki venac nije, strogo receno, dobrovoljan.«

Koliko god cudno danas zvucale slicne optuzbe, po nekim drugim osnovama poziciju Alekseja Osipova ne bismo smeli da odbacimo kao nerazumnu, narocito u poredjenju sa unutarcrkvenom kritikom njegovog clanka. Profesor Duhovne akademije nema previse poverenja u »industriju cudotvorstava«, on pise o mnogobrojnim »laznim cudesima«. Osipov je ubedjen da bi kanonizacija cara mogla »jos ozbiljnije da komplikuje situaciju u nasem drustvu i da ga podeli po jos jednoj osnovi, jer ce mnogi ovaj akt primiti kao primoravanje njihove savesti da postuje nesto u cemu ne vide ni ocit primer hriscanskog zivota, a kamoli svetosti«. I sto je glavno – najautoritativniji pravoslavni teolog kategoricki porice religiozne motive ubistva carske porodice. Car je stradao kao politicar, a ne kao ispovednik vere Hristove, i zbog toga je »s tacke gledista crkve poziv na pokajanje naroda za greh careubistva neumesan poduhvat grupice pristalica kanonizacije Cara«.
Clanak Osipova izazvao je ostru kritiku od strane nacional-patriotski nastrojenog duhovenstva. U pravoslavnoj stampi pojavile su se stotine zestokih clanaka, primedbi i »reakcija«, na svetlost dana su izasle desetine brosura, u kojima se najveci strucnjak za kanonsko pravo predstavlja u ulozi »djavolovog advokata«. Argumenti Osipovljevih protivnika nisu se vise oslanjali samo na crkvenu tradiciju, vec i na mutne i nejasne narodno-mitoloske predstave, na arhaicne naslage u podsvesti vernika, ubedjenih u postojanje sakralne svetske zavere »bogoboraca« protiv »Svete Rusije«, pravoslavnog Hrista i pravoslavnog Cara, koji i nije nista drugo do »lik, ikona Cara Nebeskog«. Jekaterinburska tragedija se na taj nacin ne posmatra kao centralna epizoda politicke, vec sakralne istorije. Djakon V. A. Kapitancuk koji je na ruskom internetu objavio detaljan demanti Osipovljevih izlaganja, jasno je naveo misterijski aspekt pogubljenja carske porodice: »Covek koji veruje ne moze da se slozi sa tim da je car stradao kao politicar... No kako su bogoborci ustali protiv Cara Nebeskog, tako su ustali i protiv Cara zemaljskog. Postradali i ubijeni pravoslavni Car predstavlja sliku raspetog Gospoda, i upravo je u tome sustina njegovog izabranistva«.
U komentarima ruskih medija u vezi s odlukom jubilarnog sabora vlada ubedjenje da je na tom saboru postignut kompromis: carska porodica je kanonizovana, ali po »nizem« cinu svetosti – ne kao verski mucenici, vec kao »strastotrpci«, tj. zrtve koje nisu pruzile otpor ugnjetacima. Medjutim, trik je u tome sto su u Rusiji sveti strastotrpci oduvek obozavani daleko vise nego sveci proslavljeni u »podvizima za veru«. O ovome upravo govori taj isti Kapitancuk: »Paradoks kulta strastotrpaca je u tome sto sveti ‘koji ne pruzaju otpor’ posle smrti staju na celo nebeskih sila koje brane Ruske zemlje od neprijatelja... Krst, simbol svih strastotrpaca, od orudja sramne smrti postaje znamenje pobede, nepobedivi apotropej pred neprijateljima«. Drugim recima, strastotrpci, najratoborniji od svih pravoslavnih svetaca, uspostavljaju svojevrstan duhovni most izmedju crkve i vojske na delu. Sada je na njihovom celu poslednji ruski car, arhijereji njegove ikone vec svecano urucuju generalima, i na televiziji se sve cesce medju vojnickim mundirima moze videti figura svestenika. Slabost i zastarelost vojnih struktura, propast discipline i oronula tehnika – sve ovo bi, verovatno, trebalo da bude kompenzovano delovanjem onostranih sila. Ovde imamo siroko polje delatnosti za pravoslavnu crkvu koja, u sustini, ne zeli da ima nikakav kompromis sa savremenim gradjanskim drustvom, i uopste ne uzima u obzir principe liberalizma, verske tolerancije, drustvenog prosvecenja. Zato je izgradila snaznu ideolosku pozadinu za misticko opravdanje autoritarnog, militaristickog rezima. U tome je politicki smisao kanonizacije poslednjeg cara.
Van crkve, u gradjanskom drustvu, kanonizacija carske porodice je primljena ili ravnodusno ili sa neskrivenim negodovanjem. Na Internetu ironicno predlazu da se u svece ubroji i Ivan Grozni, pa cak i Staljin. Postaje ocigledno kako Ruska pravoslavna crkva sve dalje od sebe odbija intelektualno najsnazniji, ekonomski aktivan i civilizovan deo ruskog drustva. Ljudi crkve se sve vise okrecu ka socijalnim autsajderima, ka parohijaninu sa povredjenom imperijalistickom svescu i srednjovekovnim predstavama o svetu.
Po misljenju Nezavisime gazete, »Kanonizacija Nikolaja II simbolizuje prelaz na novu ideologiju«. U skladu s tom ideologijom, zadatak crkve je pritajena i slepa odbrana od svih savremenih pojava, jer su one u sustini javni znaci dolaska antihristovog carstva. Nosioci ove ideologije pogibiju Nikolaja II tretiraju kao »konfesionalnu«, to jest kao delo Jevreja, koji vode misterioznu zaveru protiv Hrista... i pravoslavnog imperatora kao vozda celog istinski hriscanskog sveta. Devet od deset vatrenih pristalica kanonizacije su ljudi ubedjeni da su Nikolaja II »ritualno ubili Zidovi u okviru svetske zavere«.
U to je, zapravo, bio ubedjen i poslednji ruski car. Njegovu vladavinu su pratile vojne neprilike, prirodne i socijalne katastrofe. Ima neceg simbolicnog u tome sto se bas na dan njegovog proglasenja za sveca desila katastrofa sa podmornicom »Kursk«, a TV prenos duhovne ceremonije kanonizacije carske porodice 20. avgusta je svakog casa prekidan najnovijim vestima o radu spasilackih ekipa. Kanonizacija je zamisljena kao raskosan opstenarodni praznik, ali se odigrala u atmosferi opstenacionalne tragedije. Los znak za pravoslavne jerarhe, ali i za sve pravoslavne vernike.

Prevod sa ruskog Vladimir Palibrk        

*) Prevod iz rukopisa V. Krivuljina (1944), ruskog pesnika i esejiste; 1970-ih bio jedna od sredisnjih figura »paralelne kulture« u Lenjingradu, a sada je potpredsednik peterburske sekcije PEN-a. Oprema redakcijska.
 
 


© 1996 - 2001 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar