Broj 264-265

Alternativa

Olgica Kircanski

Clanovi Vlade, gospodo poslanici, hocu da vas podsetim da smo se udaljili od teme i da centralno pitanje koje je danas na dnevnom redu nije uopste naivno niti bezazleno. Mi danas treba da donesemo odluku koja ima dimenzije daleko sire i sa daleko vecim posledicama. Pitanje je ovde da li cemo se zaloziti za zastitu elementarnih ljudskih prava, koja ovde pokusavaju da se izvrgnu ruglu i da se posprdno nazovu i simpaticnim udvaranjem, svaleracijom ili vec kako to hocete, a ovde se radi o grubom narusavanju elementarnih ljudskih prava, zlostavljanju i zloupotrebi sluzbenog polozaja.
S jedne strane skloni ste da sve ove tvrdnje osporite i da trazite dokaze. Ovo nije sud. Dokazi su dostavljeni sudu i javni tuzilac je po sluzbenoj duznosti pokrenuo istrazni postupak. Ovde stoji veliki broj ljudi koji traze zastitu ljudskih prava; izmedju ostalog moram da vas podsetim da se ovde radi o 15 od 22 clana predsednistva, 8 od 9 republickih poslanika, dva od tri savezna poslanika iz Socijaldemokratije, u cijem izboru je gospodin Obradovic i sam ucestvovao i birao svoje najblize saradnike. Oni su svi trazili da se on povuce sa svih funkcija u stranci i Vladi zbog toga sto su na osnovu onoga sa cim su bili suoceni cvrsto uvereni da je on zloupotrebio sluzbeni polozaj i narusio elementarna ljudska prava.
Tacno je da u nasem zakonu kategorija seksualnog uznemiravanja ne postoji, ali javni tuzilac je elemente za pokretanje istrage nasao u drugim predvidjenim, odnosno postojecim oblicima krivicnog zakonodavstva. Dakle, to bi bila zloupotreba sluzbenog polozaja, zlostavljanje, i to bi bilo to sto bih ja na ovom mestu vama da kazem. Ako mislite da ovde treba da iznosimo neke detalje, oni ce biti na sudu iznoseni, ovo nije mesto na kojem se sudi. Mi ovde donosimo danas odluku o tome da li cemo sa jedne strane izvrgnuti ruglu nesto sto se zove zastita ljudskih prava, zastita najvecih vrednosti u nasem drustvu ili cemo podleci jednoj paranoicnoj atmosferi da je sve stvar neke zavere, sve stvar podmetanja, namestanja. Mozda smo dugo ziveli u vremenu u kojem se sve na taj nacin opravdavalo i objasnjavalo.
Moram da kazem da s druge strane trazim da se demistifikuju nalazi te komisije i ako ovo nije pravi trenutak i vreme da se tacno kaze ko, kada, gde i zasto stoji iza jedne zavere.

 


© 1996 - 2001 Republika & Yurope - Sva prava zadrzana 
Posaljite nam vas komentar